جزئیات آمار صادرات و واردات ایران با تركیه

جزئیات آمار صادرات و واردات ایران با تركیه اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به ارزیابی تجارت مشترک ایران و ترکیه در ۱۰ ماهه ابتدایی سالجاری پرداخته است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، برپایه این گزارش از آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی تا آخر ماه اکتبر ایران حدودا به ترکیه ۷۹۵ میلیون دلار کالا صادر کرده که این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی ۷۴ درصدی را نشان داده است.
برآوردها نشان داده است که علت اصلی کاهش این آمار صادراتی تحریم های آمریکا و پایین آمدن صادرات نفت و مشتقات نفتی ایران به ترکیه بوده است.
ایران در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ حدود سه میلیارد دلار کالا به ترکیه صادر کرده بود.
همینطور ایران در ۱۰ ماهه ابتدایی سالجاری میلادی از ترکیه حدودا یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار کالا وارد کرده که این عدد هم در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی ۲۹ درصدی را نشان داده است. در سال ۲۰۱۹ این آمار از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار عبور کرده بود. بدین سان تراز تجاری ایران در همکاری با ترکیه حدود ۱.۷ میلیارد دلار کاهش یافته است.
در ماه اکتبر ایران به ترکیه حدودا ۹۴ میلیون دلار کالا صادر کرده که نسبت به ماه قبل و همینطور نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهشی را نشان نمی دهد.
همینطور بررسی ها نشان داده است که از سومین ماه سالجاری میلادی میزان تجارت مشترک میان دو کشور به شکل قابل توجهی کاهش یافته که علت اصلی آن شیوع کرونا بوده است.
اصلی ترین کالاهای صادراتی ایران به ترکیه را مواد پلاستیکی، مس، روی، کود، آلومینیوم، سوخت های معدنی و سنگ های قیمتی می سازند و همینطور اصلی ترین کالاهای وارداتی از ترکیه دیگ های بخار آب گرم، ماشین آلات و وسائل مکانیکی، توتون و تنباکو، کاغذ و مقوا و همینطور چوب و اجزای آن بوده است.
ارزیابی ها از تجارت مشترک میان ایران و ترکیه نشان داده است که با عنایت به کاهش صادرات ایران به این همسایه غربی ترکیه جایگاه خود در بین اصلی ترین شرکای تجاری کشور را تا حدی از دست داده است و هم اکنون اصلی ترین مقاصد صادراتی ایران - عراق، چین، امارات متحده عربی و افغانستان بوده اند.
منبع:

1399/09/25
12:22:55
5.0 / 5
1472
تگهای خبر: آب , بازرگانی , تجاری , صادرات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است