عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

بحران كرونا در ایران چه زمانی تمام می شود؟

بحران كرونا در ایران چه زمانی تمام می شود؟ نت واش: عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران می گوید دولت آمریکا با وجود تمام شعارهایی که می دهد، در راه واردات واکسن به ایران موانع جدی قرار داده است.


ناصر ریاحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: برنامه جهانی واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی به نام کواکس، به این منظور تعریف شده که کشورهای مختلف جهان برمبنای بافت جمعیتی خود و میزان خطری که برای مبتلاشدن دارند، سهمیه ای از واکسن های تولید شده برای کرونا را دریافت نمایند و ایران نیز در این لیست قرار دارد.
وی افزود: بر خلاف خیلی از سایر داروهایی ها که به کشور وارد می شود و بخش خصوصی، نقش محوری را در آنها ایفا می کند، کواکس اعلام نموده که در این برنامه تنها با دولت ها همکاری خواهدنمود و همین موضوع کار را برای ایران دشوار کرده است. بخش خصوصی به هر حال در این سال ها راه هایی را برای کاهش فشار تحریم ها و واردات دارو به کشور پیدا کرده است اما کار برای دولت بسیار دشوار است. دولت ایران در جابجایی منابع مالی واقعا با محدودیت مواجه می باشد و همین مورد، کار را برای واریز ارز موردنیاز برای خرید واکسن دشوار کرده است.
عضو اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از عملکرد دولت امریکا در بستن دست ایران برای واردات واکسن، بیان کرد: در شرایطی که جامعه ایران نیز مانند خیلی از کشورهای جهان، با شیوع ویروس کرونا مواجه می باشد، آمریکا به شکلی بی رحمانه، همچنان موانع و محدودیت ها را حفظ نموده و همانطور که رئیس کل بانک مرکزی گفت این مساله در ارتباط با خرید واکسن نیز خودرا نشان داده است. در این عرصه باید جامعه جهانی ورود کند تا لااقل ایران بتواند از محل دارایی های بلوکه شده خود، پول واکسن را واریز کرده و قسمتی از این مشکلات جدی را پشت سر بگذارد.
بگفته ریاحی، صحبت های جدید وزیر بهداشت نشان میدهد که ایران سرانجام توانسته راهی برای پرداخت مبلغ موردنیاز برای واکسن پیدا کند و این امید وجود دارد که در کوتاه ترین زمان ممکن لااقل قسمتی از جمعیت کشور این واکسن را استفاده کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که در قالب برنامه جهانی کواکس، چه میزان واکسن در اختیار ایران قرار خواهد گرفت؟ توضیح داد: این برنامه جهانی با هدف کاهش فشار کرونا بر کادر درمان و البته گروه های لطمه پذیر در نظر گرفته شده است و برمبنای میزان جمعیت کشورها، سهمیه ای برای آنها در نظر گرفته اند. طبق براوردهای کواکس، سهم ایران در این عرصه حدود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خواهد بود.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: باتوجه به لزوم واکسینه شدن کادر درمان که مستقیما در مقابل کرونا قرار دارند و البته گروه ها بالای ۶۰ سال که بخش مهمی از بیماران زمینه ای نیز در این گروه سنی هستند، می توان گفت، در صورتیکه این واکسن ها تزریق شوند، بخش مهمی از آمار مرگ و میر و آمار کسانی که به شکل جدی با این بیماری مواجه می شوند کاهش خواهد یافت و عدد مرگ و میر روزانه اساسا تک رقمی خواهد شد که به مدلول عبور از بخش مهمی از بحران کروناست.
زمان احتمالی ورود واکسن
ریاحی درباره زمان احتمالی رسیدن این واکسن ها به ایران نیز اظهار داشت: کواکس تا حالا حدود یک میلیارد دوز واکسن خریداری نموده که این عدد را برمبنای سهمیه کشورهای مختلف در اختیار آنها قرار خواهد داد. باتوجه به محدودیت هایی که در راه تولید وجود دارد، احیانا این واکسن به شکل یک جا وارد نخواهد شد اما باتوجه به زمان بندی که استفاده از آنها دارد و باید در دوره های چند هفته ای زده شود، به شکل مداوم واردات آنها ادامه خواهد داشت. می توان به شدت امیدوار بود که تا فروردین یا اردیبهشت امسال، تمام گروه های خطر و شهروندان بالای ۶۰ سال ایرانی واکسینه شوند و بدین سان بحران کرونا و مرگ و میر بالای ناشی از این ویروس به انتها رسیده و در گام های بعد با واکسینه کردن مابقی گروه ها، انشاالله به سمت ریشه کن کردن آن حرکت خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا واکسنی که به ایران می رسد تولید شرکت فایزر خواهد بود، توضیح داد: همانطور که قبل از این نیز اعلام شده، واکسن فایزر برای نگهداری و جابجایی به دمای منفی ۷۰ درجه نیاز دارد که فراهم کردن امکانات لازم برای آن چه در ایران و چه در خیلی از کشورهای دنیا، سخت و حتی نا ممکن است و باتوجه به صحبت هایی که بتازگی رئیس انیستیتو پاستور داشته، احیانا در ایران سختی هایی وجود خواهد داشت.
عضو اتاق تهران افزود: البته هم اکنون چندین شرکت مختلف تولید واکسن در گام های پایانی به سر می برند. یک شرکت آمریکایی اعلام نموده که واکسنش نیاز به باقی ماندن دائمی در دمای منفی ۷۰ درجه ندارد و حمل و نقل آن آسان خواهد بود. در کنار آن، واکسن هایی که در چین و هند تولید شده اند نیز تاییدیه های قدرتمندی همچون در اتحادیه اروپا گرفته اند که نشان دهنده ایمن بودن آنهاست. البته قیمت واکسن چینی بسیار بالاست اما به هر حال می تواند قسمتی از گزینه ها باشد.
ریاحی درباره واکسن ایرانی کرونا و میزان امید به نتیجه رسیدن آن نیز اظهار داشت: ما پیش تر نیز در ایران از شیوه ویروس ضعیف شده برای طراحی و تولید واکسن بهره برده بودیم و بدین جهت در وضعیت فعلی نیز می توان بسیار امیدوار بود که محققان ایرانی بتوانند به نتایج قطعی رسیده و واکسن داخلی را برای مردم کشور فراهم آورند. البته با توجه به این که احیانا چند ماه زمان نیاز خواهد بود تا این واکسن به گام نهایی برسد، تا قبل از آن باید تلاش نماییم از تمام گزینه های بین المللی بهره برده تا حد امکان، نیازهای فوری کشور را تامین نماییم.
منبع:

1399/09/23
14:07:20
5.0 / 5
1637
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است