رئیس سازمان بازرسی كل كشور:

سازمان بازرسی كشور حق آلایندگی خوزستان را پیگیری می كند

سازمان بازرسی كشور حق آلایندگی خوزستان را پیگیری می كند به گزارش نت واش رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: اختصاص 3 درصد از درآمد نفتی به استان خوزستان و عوارض آلایندگی استان حق مردم است، سازمان بازرسی آنرا پیگیری می کند.به گزارش نت واش به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد با اشاره به حادثه سیل در استان، اظهار نمود: به خاطر سیل و آب گرفتگی که سال قبل اتفاق افتاد، به تمام بازرسی های کل کشور و خصوصاً بازرسی کل استان خوزستان ماموریت داده ایم که درباره این مساله ورود کنند و گزارش مفصل آن به همراه پیشنهادهای سازمان در امتداد حل این مشکل برای مسئولان ذی ربط ارسال شده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه مشکل آب گرفتگی و سیل در استان خوزستان با استان های دیگر متفاوت می باشد، اضافه کرد: وضعیت شبکه فاضلاب استان بسیار اسف بار است؛ بر اساس گزارش مسئولان استانی طرح اصلاح فاضلاب اهواز و کارون از سال ۸۵ کلید خورده ولی متأسفانه تا امروز تنها ۴۰ درصد پیشرفت کار داشته ایم؛ ضمن اینکه این طرح به خاطر تغییر اقلیم استان خوزستان و افزایش بارندگی و همین طور افزایش جمعیت استان خصوصاً شهر اهواز و حاشیه شهر باید بازبینی شود.
وی درباره بودجه اختصاص یافته به طرح فاضلاب اهواز اظهار داشت: دستور مقام معظم رهبری در خصوص اختصاص ۱۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به طرح اصلاح فاضلاب اهواز نشان دهنده اهمیت این مساله است؛ قرار بود ۵۰ میلیون یورو امسال و ۵۰ میلیون یورو سال آینده تخصیص داده شود اما بخش زیادی از این بودجه هنوز تخصیص داده نشده است و طبق بررسی ما این مبلغ هم کفاف رفع مشکلات فاضلاب اهواز و کارون را نمی دهد.
حجت الاسلام والمسلمین درویشیان اشاره کرد: یک مشکل فاضلاب اهواز در حوزه آب های سطحی است که شهرداری مسئول آنست که بین شهرداری و آب و فاضلاب در این خصوص اختلاف است که سازمان بازرسی معتقد می باشد که باید دو اقدام دراین زمینه صورت بگیرد؛ یکی در کوتاه مدت است که اگر مجدداً بارندگی اتفاق افتاد، پیش بینی های لازم صورت بگیرد و ستاد بحران استان سریع فعال شود.
وی اضافه کرد: در ساختار ستاد بحران نیز اشکالاتی وجود دارد و متأسفانه هنوز پیوست استانی قانون مدیرت بحران تصویب نشد که سازمان این مساله را دنبال می کند که چرا این کار انجام نشده است؛ این ها آمادگی و راهکار موقتی است که باتوجه به پیش بینی ها درباره احتمال ادامه بارندگی ها این موضوعات حائز اهمیت می باشد.
وی در تشریح راهکار بلندمدت برای حل مشکل استان خوزستان اظهار داشت: اقدامات بلندمدت هم رفع اشکال اصلی یعنی اعتبارات است و سازمان بازرسی این مساله را از دو منشأ قانونی که حق مردم و استان است، دنبال می کند که یکی اختصاص سه درصد از درآمد نفتی به استان است که بخش زیادی پرداخت نشده است.
وی افزود: موضوع دیگر بحث عوارض آلایندگی واحدهای نفت و گاز در استان است که تا سال ۹۶ به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت نشده است که باید بررسی نماییم از سال ۹۶ تا امروز چقدر است و چرا پرداخت نشده است؟ ما معتقدیم اگر موقع حتی ۲۰ درصد این اعتبارات پرداخت شده بود شاید امروز اهواز با این مشکلات مواجه نمی شد.
آب، فاضلاب و اشتغال
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به مشکلات دیگر استان خوزستان و شهر اهواز اظهار داشت: یکی از اشکالات دیگر شهر اهواز، مترو است که از ۲۰ سال قبل ۲۵ درصد بیشتر پیشرفت نداشته است و این مساله عمدتاً به خاطر تامین نشدن اعتبارات لازم است؛ گفته شد پیمانکار مترو اهواز بیش از مبلغی که کارکرده به خاطر خسارت تجهیزاتی که در پروژه مانده است، گرفته است که واقعاً به نظرم کوتاهی و سو مدیریت صورت گرفته وگرنه مدلول ندارد پروژه ای به این شکل ۲۰ سال معطل شود.
وی افزود: مقرر است در جلسه ای با حضور استاندار این مسائل مجدداً بررسی و جمع بندی سازمان مطرح شود و آنچه مربوط به استان است اگر در استان قابل حل است، تصمیم گیری شود و آنچه مربوط به دستگاه های ملی است، بوسیله دستگاه های ملی پیگیری نماییم و اگر کوتاهی و قصوری هم در دستگاهها صورت گرفته است، آن هم بنا به دستور رئیس قوه قضائیه پیگیری می نماییم تا اگر محرز شد، پیگرد قانونی صورت گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین درویشیان اظهار داشت: مایه تأسف است استانی که از نعمت های خدادادی و ظرفیت های منحصربه فرد در منابع آب، نفت و گاز برخوردار است، این طور محروم باشد و حتی بعضی از مناطق از آب آشامیدنی نیز محروم باشند و این در حالیست که بیش از ۲۰۰ میلیارد مترمکعب ظرفیت سدهای آب استان است.
وی با اشاره به بازدید از مناطق سیل زده، اظهار نمود: ما از چند منطقه بازدید کرده ایم و فردا هم برنامه بازدید از شهرهای دیگر استان در دستور کار است؛ عمده حرف مردم در این بازدیدها این است که مشکلشان و خسارت ها فکری شود و این ها حداقل های خواسته های مردم است که باید به آن توجه شود؛ امروز قرار بود بنیاد مسکن گزارش خودرا راجع به میزان کلی خسارت ها به دولت بدهد و همین طور قرار شد فعلاً از اعتبارات بنیاد مسکن خسارات مردم پرداخت گردد.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اهواز هم در این دیدار با بیان مشکلات عدیده استان خوزستان به موضوعاتی مانند آب شرب و فاضلاب شهرها و روستاهای استان، نرخ بیکاری، استفاده از نیروهای بومی در شرکت های نفتی، حل مشکلات هفت تپه و… اشاره نمود و دغدغه رهبر معظم انقلاب و مسئولان دلسوز نظام را رسیدن مردم استان به حقشان دانست و اظهار داشت: آب، فاضلاب و اشتغال سه مشکل اصلی استان است و باید به همت و توجه مسئولان و نگاه کارشناسی و روحیه جهادی، حل و فصل شود.


منبع:

1399/09/19
14:30:08
5.0 / 5
1811
تگهای خبر: آب , آب و فاضلاب , بحران , بودجه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است