در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد دستگاههای مسئول پاسخگو باشند

در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد دستگاههای مسئول پاسخگو باشند به گزارش نت واش نایب رئیس كانون انجمن صنفی مرغداران اظهار داشت: از یكسال گذشته تا كنون هیچ ثبت سفارشی برای واردات نهاده های دامی با ارز نیمایی و غیردولتی صورت نگرفته است و تمام نهاده هایی كه در بازار آزاد فروخته می شود با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد  كشور شده اند و مشخص نیست این نهاده چگونه سر از بازار سیاه درآورده اند.حبیب اسدالله نژاد در گفتگو با ایسنا با انتقاد از شرایط تأمین و توزیع نهاده های مورد نیاز طیور، اظهار داشت: بعضی از واحدهای مرغداری بیشتر از ۳۰ روز از سن گله هایشان می گذرد و برپایه اعلام سامانه بازارگاه ۴۰ روزه باید مرغ هایشان را تخلیه کنند اما این واحدها هنوز یک کیلوگرم هم نهاده دولتی دریافت نکرده اند. یعنی مرغدار دان مورد نیاز خویش را خریداری و پولش را واریز کرده است اما از سوی واردکننده ای که مقرر است دان را تحویل دهد به بهانه های مختلف بارگیری صورت نمی گیرد و مرغدار مجبور است برای یک دوره تولید هم هزینه نهاده دولتی را بپردازد و هم از بازار آزاد نهاده تهیه نماید.

وی افزود: دولت به برخی مجموعه ها نهاده مازاد می دهد تا بحران را کنترل کند؛ در صورتی که مرغدارانی که در سالن، مرغ در حال پرورش دارند، دسترسی به نهاده و دان دولتی ندارند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران افزود: چون سهمیه تخصیص داده شده به مرغداران دیر بارگیری می شود و مرغداران نهاده های مورد نیاز خویش را به ناچار از بازار آزاد خریداری می کنند؛ به عبارتی نوش دارو بعد از مرگ سهراب می شود و به علت اینکه تولیدکنندگان مشکلات نقدینگی دارند مجبور می شوند نهاده ها را به شکلی جابه جا کنند که این اتفاق زیبنده تولید نیست.

وی در ادامه اظهار داشت: از یکسال گذشته تا کنون هیچ ثبت سفارشی برای واردات نهاده های دامی با ارز نیمایی و غیردولتی صورت نگرفته است و بطور قطع نهاده های موجود در بازار سیاه دولتی هستند. به عبارت دیگر تمام نهاده هایی که در بازار آزاد فروخته می شود با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده و در توزیع نهاده های دولتی انحراف وجود دارد.

اسدالله نژاد خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی مدعی است نهاده به اندازه کافی وارد سامانه بازارگاه نمی گردد، در حالیکه وزارت صمت مدعی تأمین کامل نهاده ها است. پس در نتیجه نهاده هایی که بعد از ترخیص کالا وارد سامانه بازارگاه نمی شوند منحرف شده و دستگاههای مسئول بایستی پاسخگو باشند.

وی ضمن اشاره به اینکه بعضی از واردکنندگان و تجار به تعهدات خود به درستی عمل نمی کنند و بموقع نهاده تحویل واحدهای مرغداری نمی دهند، اظهار داشت: شاید این افراد می خواهند سامانه بازارگاه را ناکارآمد جلوه دهند و این سامانه را به صورت کل از رده خارج کنند چونکه سامانه بازارگاه دست واسطه ها و سودجویان را در توزیع نهاده ها قطع می کند و این به نفع کسانی که قبلا در نبود سامانه بازارگاه از شرایط منتفع می شدند، نیست.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران ابراز کرد: حتی اگر دولت روزی تصمیم به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفت بایستی این سامانه همچنان پابرجا باشد تا مرغداران بی واسطه نهاده های مورد نیاز خودشان را خریداری کنند.

وی با اشاره به اینکه توزیع مرغ کمتر از قیمت مصوب و تحویل نهاده مازاد به برخی مجموعه ها در قبال تحویل مرغ در بازار سیاست غلطی است که دولت در پیش گرفته، اظهار داشت: دولت اگر صد در صد نهاده های مرغداری ها را بموقع تأمین کند هیچ مشکلی در تأمین مرغ ۲۰ هزارو۴۰۰ تومانی در هیچ جای کشور وجود نخواهد داشت. با تخصیص سهمیه یک واحد مرغداری به واحدهای دیگر برای رفع موقتی مشکلات، مدتی دیگر باردیگر با چالش تأمین نهاده و به تبع آن مرغ مواجه خواهیم شد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران در انتها اظهار داشت: مرغداران گرفتار مشکلات شدید نقدینگی هستند. مرغدار سرمایه تهیه می کند تا نهاده دولتی بگیرد ولی از آن طرف مجبور می شود نهاده آزاد را چندین برابر خریداری کند و آخر دوره تولید هم دو برابر قیمتی که مرغ را می فروشد بدهکار می شود.
منبع:

1399/09/12
13:27:40
5.0 / 5
1399
تگهای خبر: بازار , بحران , تولید , دستگاه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است