تعرفه تنبیهی اروپا روی چهار میلیارد دلار كالای آمریكایی

تعرفه تنبیهی اروپا روی چهار میلیارد دلار كالای آمریكایی نت واش: اتحادیه اروپا به تلافی یارانه های دولت آمریكا به شركت هواپیماسازی بوئینگ، هفته جاری روی واردات كالاهای آمریكایی به ارزش چهار میلیارد دلار تعرفه وضع خواهدنمود.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، انتظار می رود بیشتر دولتهای اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه وزیران بازرگانی این بلوک از وضع تعرفه ها روی واردات کالاهای آمریکایی حمایت کنند.

جو بایدن، نامزد دموکرات به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک شده اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور جمهوریخواه تا ۲۰ ژانویه در قدرت خواهد ماند و برای افزایش تعرفه های آمریکا روی واردات کالاهای اروپایی به تلافی یارانه هایی که این بلوک برای ایرباس فراهم نموده است، مهلت زیادی دارد.

رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا ماه گذشته هشدار داده بود وضع هر گونه از طرف اتحادیه اروپا با واکنش شدید آمریکا روبرو خواهد شد و ترامپ تهدید کرد تلافی شدیدتری خواهدنمود.

بروکسل وضع تعرفه های تنبیهی را که سازمان جهانی تجارت ماه گذشته با آنها موافقت نمود، اهرم مهمی در مذاکرات برای اختتام دادن به اختلاف میان دو طرف که در سال ۲۰۰۴ آغاز شد، می بیند.

واشنگتن در اکتبر سال ۲۰۱۹ روی هواپیماهای ایرباس و سایر کالاهای اروپایی نظیر پنیر و زیتون تعرفه وضع کرد. دو پرونده شکایت آمریکا مقابل یارانه به ایرباس و شکایت اتحادیه اروپا مقابل یارانه دولتی به بوئینگ یک اختلاف ۱۶ ساله و بزرگترین دعوای تجاری جهان به شمار می روند.

هر دو طرف یکدیگر را به عدم رعایت احکام صادره از طرف سازمان جهانی تجارت متهم می کنند اما مصمم هستند موضعشان را در آستانه مذاکرات احتمالی تقویت نمایند.

اگر بایدن پیروز شود، انتظار می رود به سرعت به ترمیم بعضی از مسائل با بروکسل بپردازد و ممکنست در کوشش برای ایجاد جبهه متحدتری مقابل چین، از مذاکرات درباب یارانه های هواپیما بعنوان علامت حسن نیت استفاده نماید.

دولتهای اتحادیه اروپا که برای وضع تعرفه ها به سبب کمپین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دست نگه داشته بودند، روز سه شنبه که روز انتخابات در این کشور بود با تعرفه ها رسما موافقت کردند اما درباره زمان وضع آنها تصمیمی نگرفته اند.

به گفته دیپلماتها، این تعرفه ها شامل حال هواپیماها و قطعات هواپیما، میوه، آجیل و سایر محصولات کشاورزی، آب پرتقال، تجهیزات ساخت و ساز و کالاهای دیگر می شود.

بر اساس گزارش رویترز، آمریکا هم از طرف سازمان جهانی تجارت برای وضع تعرفه روی ۷.۵ میلیارد کالای اروپایی اجازه گرفته اما هنوز از این سهمیه بطور کامل استفاده نکرده و ممکنست تعرفه ها روی کالاهای مختلف را افزایش داده یا لیست کالاهایی که هدف تعرفه قرار داده است را توسعه دهد.

منبع:

1399/08/17
19:38:53
5.0 / 5
1642
تگهای خبر: آب , بازرگانی , تجاری , ترمیم
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است