انتقال آب در مراحل پایانی

كابوس مرگ در كمین رودخانه كرج

كابوس مرگ در كمین رودخانه كرج نت واش: با فعال شدن تونل انتقال آب سد امیركبیر به تهران كابوسِ مرگ رودخانه كرج در حال تعبیر است؛ موضوعی كه نگرانی مسئولان البرز، فعالان محیط زیست و كارشناسان را به همراه داشته است.



خبرگزاری مهر، گروه استانها - حسام الدین حیدری: پروژه انتقال آب سد امیرکبیر به تهران بوسیله تونل در حالی مراحل نهایی خودرا طی می کند که نگرانی هایی بسیاری درباره نتایج اجرائی شدن آن وجود دارد، سکوت وزارت نیرو درباره سرنوشت رودخانه کرج بعنوان قلب محیط زیست البرز پس از این اقدام نیز به دغدغه های مردم استان و فعالان زیست محیطی دامن زده است و آنها خواهان پاسخگویی جدی این وزارتخانه هستند.
از ۱۵ سال قبل که ساخت تونلی به طول ۳۰ کیلومتر در دل رشته کوه های البرز برای رفع کمبود آب آشامیدنی پایتخت عنوان شد همیشه انتقادهای زیادی خصوصاً در حوزه زیست محیطی بر آن وارد بود، انتقاداتی مستند که البته همه آنها تا حالا بی تأثیر بودند و راه به جایی نبردند.

در این طرح مقرر است سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب با توان حجمی ۱۶ مترمکعب در ثانیه از سد امیرکبیر برداشت شود تا بوسیله تونل به سمت تصفیه خانه های تهران برسد اما دو نکته در میان بسیار حائز اهمیت می باشد اول اینکه گنجایش حداکثری این سد ۲۰۰ میلیون مترمکعب بوده و دوم اینکه دبی پایه رودخانه کرج تنها ۵ مترمکعب در ثانیه است، بر این مبنا علاوه بر اینکه سد امیرکبیر در طول سال کمترین ظرفیت خودرا خواهد دید، رودخانه کرج نیز با مرگی حتمی روبرو خواهد شد.
بنا بر اذعان کارشناسان محیط زیست اگر این طرح با رویه فعلی اجرا شود دیگر اثری از رودخانه پرخروش کرج بعنوان یکی از چهار رودخانه حفاظت شده کشور نخواهد ماند و حیات از مسیر زیبای چالوس رخت خواهد بست.
در حال حاضر نیز از این رودخانه که باغ های کرج و شهریار را بعنوان نگین سبز غرب تهران آبیاری و رزق حاشیه نشینان خودرا تامین می کند پس از منطقه بیلقان تنها آب باریکه ای باقی مانده است با این وجود وزارت نیرو بجای احیای آن به صورتی قصد تعبیرکردن کابوس مرگ رودخانه کرج و دشت کرج و منطقه البرز جنوبی را دارد.

مخالف تصمیم وزارت نیرو هستیم
فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به تبعات زیست محیطی اجرای پروژه انتقال آب سد امیرکبیر به تهران بوسیله تونل اظهار نمود: وزارت نیرو سالانه در حدود ۶۴ میلیون مترمکعب حق آبه برای رودخانه کرج از محل مخزن سد امیرکبیر در نظر گرفته است که این امر برای حفظ زیست بوم منطقه کافی نیست.
وی با اعلان اینکه برآورد حق آبه رودخانه کرج توسط سازمان محیط زیست حداقل سه برابر رقم فعلی است، اشاره کرد: ما مخالف تصمیم وزارت نیرو هستیم و این وزارتخانه باید حق آبه این رودخانه را به اندازه مورد نیاز و مورد تأیید سازمان محیط زیست تامین کند.
حکیمی با اعلان اینکه برای تعیین حق آبه مورد نیاز رودخانه کرج از پردیس کشاورزی دانشگاه تهران که در استان البرز واقع شده است، استفاده کردیم، اشاره کرد: نظر سازمان محیط زیست برمبنای ارزیابی ها و مطالعات تخصصی است و بر این امر تاکید و پافشاری داریم.
وی افزود: نباید فراموش نماییم که رودخانه کرج یکی از چهار رودخانه حفاظت شده کشور بوده و گونه های کمیاب و حمایت شده ای مانند ماهی قزل آلای خال قرمز را در خود نگاه داشته است، علاوه بر آن این رودخانه محل تامین بخش اعظمی از آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه است، پس نباید بدون ملاحظه اقدامی را در این زمینه انجام داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با اعلان اینکه سازمان محیط زیست پیگیر تخصیص حق آبه مورد نیاز رودخانه کرج است، متذکر شد: باید با بهره گیری از ظرفیت های موجود خصوصاً نمایندگان مجلس از نابودی این رودخانه جلوگیری شود، چونکه نابودی رودخانه کرج منجر به لطمه های زیست محیطی شدید و بروز چالش های مختلفی در منطقه خواهد شد.
خطر بیخ گوش باغ های حاشیه رودخانه کرج
مجید لیاقت، استاد دانشکده مهندسی و فناوری کشاورزی دانشگاه تهران نیز در گفت و گو با مهر اظهار نمود: برمبنای مطالعات و بررسی های به عمل آمده توسط این دانشکده حق آبه ای که وزارت نیرو برای رودخانه کرج در نظر گرفته، خیلی کم است و در صورت اجرائی شدن انتقال آب بوسیله تونل بطور قطع با چالش های زیست محیطی مواجه خواهیم شد.
وی با اعلان اینکه تبعات اجرای این طرح توسط مسئولان به خوبی ارزیابی نشده است، اشاره کرد: وزارت نیرو می خواهد تا آب سد امیرکبیر را که تا حالا بوسیله رودخانه کرج و منطقه بیلقان به تهران انتقال داده می شد بوسیله تونلی ۳۰ کیلومتری منتقل کند.
لیاقت افزود: بهانه وزارت نیرو آلوده شدن آب توسط اصناف و ویلاهای حاشیه رودخانه کرج بود اما این طرح در واقع عامل خشک شدن مسیر ۳۰ کیلومتری سد امیرکبیر تا منطقه بیلقان خواهد شد.

وی بیان کرد: در این راه باغ های بسیاری وجود دارد، همین طور در این منطقه حیات وحش منحصر به فردی زندگی می کنند که با انتقال آب بوسیله تونل به خطر می افتد و شاهد نابودی حجم عظیمی از محیط زیست خواهیم بود.
استاد دانشکده مهندسی و فناوری کشاورزی دانشگاه تهران متذکر شد: امیدواریم مسئولان با در نظر گرفتن عواقب اجرای این طرح اهتمام در اصلاح و اتخاذ روش های جایگزین بگیرند.
سفره های زیرزمینی دشت کرج بیش از ۱۰۰ متر کاهش می یابند
میثم ترکیان، کارشناس محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به بهانه تراشی وزارت نیرو برای انتقال آب سد امیرکبیر بوسیله تونل اظهار نمود: توجیه این وزارتخانه برای اجرای این طرح، آلوده شدن آب رودخانه کرج به وسیله اصناف و واحدهای مسکونی حاشیه ای بود در صورتیکه با هزینه ای بسیار کمتر می توان سیستم فاضلاب را در منطقه تعبیه کرد و مانع خشک شدن این رود شد.
وی با اعلان اینکه خشک شدن رودخانه کرج تنها به باغ های حاشیه آن ضربه نمی زند بلکه تبعات زیست محیطی بی شماری دارد، اشاره کرد: رودخانه کرج عامل تامین سفره های زیرزمینی دشت کرج بشمار می رود و با اجرای طرح انتقال آب، در مدت زمانی نه چندان زیاد سفره های زیرزمینی بیش از ۱۰۰ متر کاهش خواهند یافت و منطقه البرز جنوبی و دشت کرج با خطر خشک سالی مواجه می شوند.
ترکیان با اعلان اینکه فرونشست زمین، افزایش نیترات منابع زیرزمینی آب، نابودی حیات وحش و … از دیگر تبعات اجرای این طرح است، اشاره کرد: رودخانه کرج زیستگاه ماهی قزل آلای خال قرمز بعنوان گونه ای حمایت شده است که این زیستگاه نیز در آستانه نابودی قرار گرفته است.
وی متذکر شد: از بین رفتن باغ های اطراف رودخانه کرج و همین طور باغ های ساوجبلاغ و شهریار که آب مورد نیاز آنها از این محل تامین می شود در نهایت منجر به آن می شوند که ریه های هوای غرب تهران از بین بروند و به تبع آن در آینده با افزایش آلودگی مواجه خواهیم شد.
طرح انتقال آب از کرج با سیاست های کلی محیط زیست سازگار نیست
آیت الله سید محمدمهدی حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه در البرز نیز در این زمینه اظهار نمود: در سال های قبل راجع به انتقال آب از استان البرز به تهران در خطبه و غیرخطبه نکات و تذکرات لازم را داده بودم، بدین سبب مسئولان باید با جدیت بیشتری این امر دنبال می کردند امروز هم عرض می کنم اگر کار برای مردم و مصلحت مردم و آینده آنها انجام می شود باید همه جوانب آن کارشناسی و با دقت دیده شود و تخلف قانونی هم صورت نگیرد.
وی بیان کرد: امروز هم مردم و هم مسؤولان استانی نگرانی و سوالات جدی راجع به این پروژه دارند بعلاوه که محیط زیست نیز آنرا تأیید نمی کند و به نظرم اجرای این پروژه با بندهای ۵ (تغییرات نامساعد اقلیم، و الزام به رعایت استانداردها و فاکتورهای زیست محیطی در قوانین و مقررات) و ۶ (حفاظت، احیا، بهسازی و توسعه منابع طبیعی تجدیدپذیر مانند دریا، دریاچه، رودخانه، مخزن سدها، تالاب، آبخوان زیرزمینی، جنگل، خاک، مرتع و تنوع زیستی خصوصاً حیات وحش) و اعمال محدودیت قانونمند در بهره برداری از این منابع متناسب با توان اکولوژیک (ظرفیت قابل تحمل و توان بازسازی آنها برمبنای معیارها و فاکتورهای پایداری) و ۷ (مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی نظیر بیابان زایی، گرد و غبار خصوصاً ریزگردها، خشک سالی) سیاست های کلی محیط زیست سال ۹۴ که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ گردید، سازگار نیست.

حسینی همدانی متذکر شد: دیدید که مقام معظم رهبری در همین جلسه کرونا تاکید فرمودند که در این گونه امور هم باید اقناع افکار عمومی کرد و هم همراه سازی مردم را دنبال کرد، بدین سبب باید نگرانی ها مردم درباره از بین رفتن رودخانه کرج را برطرف کنید.
حق آبه رودخانه کرج از سد امیرکبیر باید ۳ برابر شود
علیرضا عباسی، نماینده مردم کرج در مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: وزارت نیرو برای رودخانه کرج در حدود ۶۴ میلیون مترمکعب حق آبه در نظر گرفته است اما برمبنای نظر کارشناسان امر و همین طور اعلام پردیس کشاورزی دانشگاه تهران باید بیش از ۱۸۰ میلیون مترمکعب یعنی سه برابر باشد.

وی با اعلان اینکه مطالعات ارزیابی زیست محیطی پروژه انتقال آب صورت نگرفته است، اشاره کرد: وزارت نیرو باوجوداینکه طرح مطالعاتی دقیقی درباره حق آبه رودخانه کرج وجود دارد اما اعتنایی به آن نکرده است و به روند غلط خود ادامه می دهد.
عباسی بیان کرد: بهانه وزارت نیرو در خصوص اینکه آب رودخانه کرج در راه ۳۰ کیلومتری از سد امیرکبیر تا منطقه توسط فاضلاب روستاها و رستوران های حاشیه آن آلوده می شود، به آسانی با تعبیه سیستم فاضلاب قابل حل است و به این طریق هم آب باکیفیت برای شهروندان تامین می شود و هم محیط زیست به خطر نمی افتد.
وی با اعلان اینکه در این طرح تنها به تهران توجه شده و مناطق اطراف و پایین دست رودخانه کرج به فراموشی سپرده شده است، اشاره کرد: باید آب آشامیدنی موردنیاز مردم کرج از سد امیرکبیر تامین شود، درحالی که با اجرای این طرح بطور قطع در تامین آب آشامیدنی با مشکل مواجه خواهیم شد و همین طور کیفیت آب کرج افت شدیدی خواهدنمود.
نماینده مردم کرج در مجلس متذکر شد: اجرای این پروژه در صورت عدم تخصیص میزان حق آبه واقعی استان البرز منجر به صدمات زیست محیطی زیادی خواهد شد که جبران ناپذیر است.
مسئولیت هرگونه نتایج زیست محیطی و اقتصادی برعهده مسئولان وزارت نیرو است
مهدی عسگری، دیگر نماینده کرج در مجلس نیز در تذکری به وزیر نیرو درباب طرح انتقال آب کرج به تهران آورده است: با طرح انتقال آب از رودخانه کرج به تصفیه خانه ششم تهران بوسیله تونل تأسیس شده، ۷.۵ مترمکعب بر ثانیه از جریان پایه آب رودخانه کرج حذف می گردد، پس سوالات و ابهامات جدی برای مردم فهیم استان البرز ایجادشده که نیاز به پاسخ گویی دارد.
وی افزود: آیا کاهش کیفیت آب آشامیدنی تهران و افت تراز آب زیرزمینی و نشست زمین فقط مختص تهران است و استان البرز گرفتار مشکل نمی گردد؟! همانطور که باخبر هستید در وضعیت فعلی استان البرز افت تراز آب زیرزمینی سالیانه یک متر و نشست زمین در دشت های جنوبی سالیانه ۳۰ سانتی متر است.

عسگری اضافه کرد: همانطور که می دانید منابع آب استان البرز ۷۸ درصد از منابع زیرزمینی و ۲۲ درصد از آب های سطحی تامین می شود. درصورتی که این درصد برای تهران ۵۰ به ۵۰ است. جناب آقای وزیر تا کی مقرر است با این تعریف از توسعه، به صورت نامتوازن منابع شهرها و استانها از بین برود؟!
این نماینده مجلس تصریح کرد: با حذف قسمتی از دبی جریان رودخانه کرج، نسبت پساب وارده افزایش یافته و تامین آب کرج که در یک کیلومتری پایین دست بیلقان در حال انجام می باشد با خطر جدی آلودگی آب آشامیدنی روبرو می شود که این انتقال گویی بدون توجه به اثرات کیفی بر روی رودخانه کرج در حال انجام می باشد.
عسگری اظهار داشت: برمبنای مطالعات انجام شده دانشگاه تهران، حق آبه زیست محیطی رودخانه کرج برای حفظ حیات رودخانه و گونه های زیستی و همین طور تغذیه سفره های زیرزمینی حداقل ۱۸۳ میلیون مترمکعب در سال است. به صورت واضح بفرمائید وضعیت بعد انتقال چگونه است و این حق آبه چگونه تامین می شود؟! و علت این اختلاف در تعیین حق آبه زیست محیطی با مصوبه هیئت وزیران که عدد ۶۳ میلیون مترمکعب است چیست؟!
مردم کرج به دنبال تضمین قطعی حیات رودخانه و زیست بوم منطقه هستند و مسئولیت هرگونه تبعات بعدی ازجمله نتایج زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، تامین آب آشامیدنی و فرونشست زمین بر عهده مسئولان ذی ربط خواهد بود.
زارعت و کشاورزی پایین دست رودخانه کرج در آستانه نابودی
حسین محمدی، رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج و مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست استان البرز نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: با اجرای طرح انتقال آب سد امیرکبیر توسط تونل عملاً شاهد خشک شدن رودخانه کرج خواهیم بود و محیط زیست این منطقه نیز نابود می شود.
وی با اعلان اینکه سد امیرکبیر و رودخانه کرج علاوه بر تامین آب آشامیدنی منطقه عامل توازن سفره های زیرزمینی آب هستند، اشاره کرد: با اجرای این طرح به سبب کاهش سفره های زیرزمینی شاهد فرونشست های بیشتر زمین در دشت کرج ازجمله شهریار و کرج خواهیم بود.
محمدی با اعلان اینکه کشاورزی و باغداری منطقه نیازمند حق آبه رودخانه کرج است، اشاره کرد: تونل انتقال آب سبب خواهد شد تا زارعت و باغداری در مناطق پایین دست از بین برود که تبعات اقتصادی زیادی خواهد داشت.
وی با اعلان اینکه تغییر کاربری مزارع و باغ ها نیز از دیگر تبعات اجرای این طرح است، اظهار داشت: محیط زیست حاشیه رودخانه کرج هم اکنون نیز با مشکل مواجه بوده و با خشک شدن این رودخانه که یکی از تبعات اجرای طرح انتقال آب سد امیرکبیر به تهران است، این مشکلات وخیم تر خواهند شد.
رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج متذکر شد: امیدواریم مسئولان با درک شرایط حاصل از اجرای این طرح، حق آبه موردنیاز رودخانه کرج را تامین کنند.


منبع:

1399/08/16
13:13:04
5.0 / 5
2111
تگهای خبر: آب , آلودگی , سفر , فناوری
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است