با حضور رئیس جمهوری و وزیر صمت انجام می شود

بهره برداری از فاز نخست مگاپروژه انتقال آب از خلیج فارس

بهره برداری از فاز نخست مگاپروژه انتقال آب از خلیج فارس نت واش: ابر پروژهˮ انتقال آب از خلیج فارس بهفلات مركزی ایران، فردا (پنجشنبه) با فرمان رئیس جمهوری به صورت ویدیو كنفرانس و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح می شود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، دراین زمینه، خداداد غریب پور- رئیسهیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با اعلان اینکه مقرر است قطعه نخست طرح به طول ۳۰۵ کیلومتر به مناسبت میلاد حضرت محمد (ص)، از خلیج فارس به سیرجان، افتتاح شود، اظهار داشت: جمع هزینه در مرحله شیرین سازی و خط انتقال تا سیرجان، ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان (ریالی و ارزی) است.
وی ادامه داد: هدف عمده طرح، شیرین سازی و انتقال آب نمک زدایی شده، توسط سه خط انتقال از خلیج فارس به صنایع استان های هرمزگان، کرمان و یزد، تامین قسمتی از نیازها و مصارف آب مجتمع های تولیدی در حال بهره برداری و طرح های توسعه مجتمع های معدنی و صنعتی، گل گهر، مس سرچشمه و چادرملو است. مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس شروع و بعد از تامین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر، به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه خواهد یافت و در نهایت به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی می شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه پروژه فوق در امتداد سیاست های کلان وزارت صمت اجرائی شده است، اظهار نمود: این پروژه با راهبری ایمیدرو است و شرکت های گل گهر، ملی مس و چادرملو سهامداران این طرح بزرگ هستند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام نمود: قطعه نخست انتقال آب از تاسیسات آب شیرین کن گل گهر به طول ۳۰۵ کیلومتر خواهد بود. قطعه دوم انتقال از گل گهر به مس سرچشمه به طول ۱۵۰ کیلومتر و قطعه سوم انتقال از مس سرچشمه تا صنایع فولادی اردکان ۳۶۰ کیلومتر و انشعاب صنایع معدنی چادرملو ۱۵۰ کیلومتر خواهد بود. در بخش تاسیسات آب شیرین کن در فاز نخست به مقدار ۱۸۰ میلیون متر مکعب در سال و ظرفیت تولید آن سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.

ظرف سه ماه آینده، آب به مس سرچشمه خواهد رسید
همین طور دراین زمینه، اردشیر سعدمحمدی- مدیرعامل شکت ملی صنایع مس ایران- با اعلان اینکه با بهره برداری از فاز نخست این طرح، ظرف سه ماه آینده آب به مجتمع مس سرچشمه نیز خواهد رسید. با تامین مالی بموقع، مناسب و سریع؛ مدول اول آب شیرین کن در بندرعباس با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار مترمکعب آب نمک زدایی شده افتتاح شد که با تاکید بر توان داخلی الان شاهد رسیدن آب تولیدی آب شیرین کن به منطقه گل گهر سیرجان هستیم.
وی اشاره کرد: کلیه هزینه های پروژه در مرحله شیرین سازی و خط انتقال از طرف شرکت مس، چادر ملو و گل گهر تامین مالی شده است.
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران ضمن اشاره به وجود ذخایر بزرگ معدنی مس در استان کرمان که نتایج اکتشافی جدید، تاییدکننده آن است، اظهار نمود: با انتقال آب خلیج فارس عملا یکی از موانع گسترش تولید که کمبود منابع آبی در این استان است، برطرف شده و زمینه هر چه بیشتر توسعه، اشتغال زایی و جهش تولید را فراهم خواهد آورد. این پروژه مصداق واقعی خودباوری ملی و شعار «ما می توانیم» است. طراحی، اجرا و راه اندازی آن به صورت صد در صد در داخل به کمک کارشناسان و متخصصین داخلی در دوره ای که کشورمان در معرض سخت ترین موانع اقتصادی بین المللی قرار داشت، انجام شد.
گفتنی است، شرکت ملی صنایع مس ایران به همراه شرکت سنگ آهن گل گهر و شرکت معدنی چادرملو بمنظور تامین آب مورد نیاز طرح های توسعه خود اجرای طرح نمک زدایی، انتقال و توزیع حدود ۱۳۲ میلیون مترمکعب آب در سال از خلیج فارس را در دستور کار خود قرار داده اند که از این مقدار ۴۰ میلیون متر مکعب سهمیه شرکت ملی صنایع مس ایران است.منبع:

1399/08/15
12:31:45
5.0 / 5
1564
تگهای خبر: آب , تولید , راه اندازی , صنعت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است