ادعای ورشكستگی صنف تالارهای پذیرایی

ادعای ورشكستگی صنف تالارهای پذیرایی نت واش: رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس تهران از ورشكستگی كامل این صنف آگاهی داد و از مسئولان خواست به این پرسش فعالان صنف پاسخ دهند كه چرا همچنان تالارهای پذیرایی تعطیل هستند، اما سایر واحدهای پذیرایی مثل رستوران ها فعالیت می كنند؟


خسرو ابراهیمی نیا در گفت و گو با ایسنا، این صنف حدود هزار عضو داشت که تمامی آنها کاملا ورشکست شده اند و آن گروه که در تالارهای اجاره ای فعالیت می کردند به سبب ناتوانی در پرداخت اجاره بها و بدهی اکثرا شاکی خصوصی داشته و حکم بازداشت شان صادر گردیده است. همین طور بعضی از تالارهای اجاره ای تخلیه و وسایل داخل آنها به انبارها منتقل شده اند اما حتی در این شرایط کسی حاضر به شنیدن صدای فعالان این صنف نیست.
نایب رئیس دوم اتاق اصناف تهران با اعلان اینکه تالارهای پذیرایی بیش از هفت ماه است که تعطیلست و اینکه گفته می شود تعطیلی این صنف برای یک هفته دیگر تمدید شده معنایی ندارد، اشاره کرد: تالارهای پذیرایی می توانند با نصف یا یک سوم ظرفیت مجالس را را با رعایت پروتکل های بهداشتی و ضدعفونی مداوم سالن ها برگزار کنند. اما هم اکنون می بینیم که مهمانی ها در رستوران ها، زیرزمین ها و خانه ها به صورت غیربهداشتی و بدون نظارت برگزار می گردد و حتی تعداد دستشویی کافی برای جلوگیری از انتقال ویروس وجود ندارد. ضمن اینکه طبق آمار رسمی امسال آمار ازدواج ۱۵ درصد رشد کرده، پس در شرایطی که تالارهای پذیرایی تعطیل هستند مراسم آنها کجا برگزار شده است؟
رئیس اتحادیه تالارهای پذیراهایی و تجهیز مجالس تهران همین طور با اعلان اینکه علت رشد اپیدمی کرونا نبود نظارت است، اظهار داشت: اگر قرار بر تعطیلی است، همه واحدهای پذیرایی باید تعطیل باشند. سوال فعالان صنف ما این است که آیا کرونا فقط برای تالارهای پذیرایی است؟ آیا مسئولان نمی بینند که مردم چگونه در سایر واحدهای پذیرایی مثل رستوران ها با فاصله نزدیک می نشینند؟ چرا کرونا فقط برای تالارهای پذیرایی است، اما برای مشتریان آن در رستوران ها، چلوکبابی ها و سایر مراکز پذیرایی نیست؟ ما این سوال ها را به صورت رسمی و کتبی هم به ستاد ملی کرونا ارسال کردیم، اما هنوز پاسخی دریافت نکردیم.
تسهیلات کرونا دردی از این صنف درمان نکرد
ابراهیمی نیا در ادامه در پاسخ به سوالی درباره میزان دریافت تسهیلات کرونایی از طرف تالارهای پذیرایی اظهار داشت: تالارهای پذیرایی نتوانستند از این تسهیلات استفاده کنند، چونکه شرط استفاده از این تسهیلات به ازای هر کارگر به واحدها اختصاص می یابد، اما تالارها با هفت ماه تعطیلی توان پرداخت حقوق کارگران را ندارند، چونکه نگه داشتن ۹ کارگران بطور متوسط در هر ماه بیش از ۲۷ میلیون هزینه دارد و ۱۲ میلیون تومان دردی از آنها درمان نمی کند، اما تالارها در هفت ماه گذشته هیچ درآمدی نداشتند. علاوه بر این تالارها توان بازپرداخت این تسهیلات را نیز ندارند. خصوصاً اینکه در ابتدا واحدها امیدی به رونق فعالیت شان در ماه های رجب و شعبان داشتند، اما با تداوم تعطیلی ها این امید هم از بین رفته است.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا فعالیت صنوف پرخطر همچون تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه، کافه، قهوه خانه ها و چایخانه ها و غیره تعطیل اعلام گردید که این محدودیت برای بعضی از آنها همچون تالارهای پذیرایی تا حالا ادامه داشته است.
در این میان ۱۴ گروه شغلی مشمول دریافت تسهیلات حمایتی به مشاغل لطمه دیده از کرونا شناخته شدندکه این تسهیلات به واحدها و کارگاه هایی اختصاص می یابد که نیروهای کار در آنها شاغل و بیمه باشند در واقع مبنای پرداخت، شاغل بودن نیروی کار و تعدیل نشدن فرد و داشتن بیمه پردازی تا پیش از شیوع ویروس کرونا است و میزان پرداخت تسهیلات نیز به این شکل است که برای واحدهای کسب و کاری که فعال بوده و تعطیل نشده اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تامین اجتماعی (۷۰ درصد هزینه دستمزد و ۳۰ درصد امور عملیاتی) و برای واحدهایی که به اجبار تعطیل شده اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده تامین اجتماعی (۵۰ درصد هزینه دستمزد و ۵۰ درصد سایر امور عملیاتی) پرداخت می شود.
با این حال بنظر می رسد این تسهیلات آنطور که انتظار می رفت درمانی برای مشکلات گسترده ناشی از شیوع ویروس کرونا نبوده است. شیوع ویروس کرونا و کم شدن رفت وآمدها برای پیشگیری خصوصاً در ماه پایانی سال که عموما روزهای پررونقی برای کسب وکارهای خرد و کارگران فصلی است، سبب شده فعالان تجاری، اصناف مختلف و کارگران گرفتار لطمه های جدی شوند. اما این افراد لطمه دیده عموما نسبت به مبلغ و شرایط تعیین شده برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا گلایه دارند.
منبع:

1399/07/20
14:39:18
5.0 / 5
2007
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , تجاری , مشتری
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است