مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران اعلام كرد

فروش شصت تن زعفران در بورس

فروش شصت تن زعفران در بورس به گزارش نت واش خراسان جنوبی مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود 15 درصد (سه درصد كمتر از نرخ مصوب) از طرف بانكهای كشاورزی، ملت و توسعه صادرات در اختیار خریداران و صادركنندگان عمده زعفران قرار می گیرد.


به گزارش روابط عمومی مدیریت تعاون روستایی خراسان جنوبی، طهماسبی در دیدار تشکل ها، فعالان و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی که با حضور «کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی در بیرجند انجام شد افزوند: سازمان برنامه و بودجه کشور با امضای تفاهم نامه چندجانبه با بانکهای کشاورزی، ملت و توسعه صادرات، زمینه پشتیبانی از صنعت زعفران برای صادرات با کیفیت تر این محصول را فراهم نموده است.
وی بیان کرد: از این میزان ۵۰۰ میلیارد تومان توسط بانک کشاورزی، ۲۵۰ میلیارد تومان توسط بانک ملت و ۲۵۰ میلیارد تومان توسط بانک توسعه تعاون پرداخت خواهد شد.

امسال قیمت پایه و کف هر کیلوگرم زعفران ۲۰ میلیون تومان است

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار نمود: امسال قیمت پایه و کف هر کیلوگرم زعفران ۲۰ میلیون تومان، پوشال ۱۶ میلیون تومان، گل زعفران کیلویی ۱۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت تا حدود ۷۲ تن محصول زعفران را خریداری کرد که به علت مسائل مختلف ۶۰ تن زعفران که از سال های گذشته مانده، وارد بورس شده است.

طهماسبی اظهار داشت: بتازگی با همت وزیر جهاد کشاورزی چند طرح در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح گردیده است که یکی از این طرح ها مربوط به گیاهان دارویی به میزان ۷۵ هزار هکتار بوده که ۵۰ هزار هکتار مربوط به سازمان جنگل ها و مراتع است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی هرچند بارندگی کم و تبخیر آب بالا دارد اما برای پیشگیری از بیابانزایی خصوصاً اراضی که در کنار رودخانه ها قرار دارد مستعد برای توسعه زرشک دیم است.

وی ادامه داد: ۲۵ هزار و ۶۰۰ هکتار سهمیه ما از گیاهان دارویی است که هر آنچه در توان داشته باشیم به استان خراسان جنوبی توجه خواهیم کرد.

طهماسبی بیان کرد: از حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی شیب دار که در برنامه ششم توسعه بود حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ هکتار زرشک دیم و ۶۰۰ هکتار خارشتر در این استان کشت شده و ستاد اجرائی فرمان امام (ره) نیز وارد میدان شده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه به صنایع تبدیلی و تکمیلی تسهیلات با بهره ۱۵ درصد پرداخت می شود تصریح کرد: این تسهیلات با پنج سال برگشت توسط بانک کشاورزی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

تعاون روستایی زرشک های بر زمین مانده پارینه را می خرد

وی اظهار داشت: در ارتباط با محصول زرشک خراسان جنوبی که هفت هزار تن از سال قبل در انبارها موجود است و به علت شیوع ویروس کرونا و سایر مسائل به فروش نرفته است، سازمان تعاون روستایی وارد خرید شده است. با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تعان روستایی استان بوسیله تفاهم نامه هایی که منعقد کرده و خرید توافقی این محصول، اجازه نخواهد داد زرشک روی دست کشاورز بماند.

وی تصریح کرد: هر جا این محصول بماند و قرار باشد کشاورز ضرر کند به دستور وزیر جهاد کشاورزی وارد خرید می شویم بدون اینکه با خریداران و تجار رقابت نماییم برای اینکه ما هیچ رقابتی با تجار نداریم تنها می خواهیم تولید کننده ضرر نکند چون گردش کشاورزی برای کشاورز سالی یکبار است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: در ارتباط با گلخانه ها گام بزرگی در امتداد نهضت گلخانه ای در چارچوب ۷۰۰ هکتار در استان خراسان جنوبی برداشته شده است. در عرصه های منابع طبیعی محصولاتی از قبیل آنغوزه ارزش افزوده بالایی دارد اما خام فروشی می شود، گیاهان دارویی اخیرا دارای ارزش اقتصادی شده است و کسب و کارهای جدید به دنبال دارد.

وی بیان کرد: در زمینه گلخانه ها تسهیلات پرداخت می شود اما اصل بازار است و گیاهان پرآب نباید کشت شود؛ در شرایط استان که شلاق های آفتاب مقداری شدیدتر است باید محصولات گلخانه ای توسعه یابد.

طهماسبی تصریح کرد: در ارتباط با زرشک، ۱۵۰ هکتار بارگاه ها در استان اجرا خواهد شد؛ طبق دستورالعمل وارد می شویم و محصول را می خریم و کشاورزان نباید نگران محصول باشند.

وی با اشاره به اینکه در ارتباط با نظام صنفی اتفاقات بزرگی در حال انجام می باشد اظهار داشت: ۲۲ مهر ۹۹ هفت وزیر میهمان وزیر جهاد کشاورزی خواهند بود که بخشنامه و هیات نظارت بر اصناف کشاورزی کشور را امضا و هیات را تشکیل خواهند داد. نظام صنفی دارد جای خودرا باز می کند؛ هم اکنون ۹۰۰ هزار نفر عضو این صنف هستند که باید این تعداد افزایش پیدا کند.

استان خراسان جنوبی سردخانه ندارد

وی با تاکید بر اینکه در استان خراسان جنوبی سردخانه وجود ندارد اظهار داشت: سردخانه ها به گردش نقدینگی کمک می کنند حداقل باید سردخانه و انبارهای فنی در این استان توسعه یابد چون اینها ارزش افزوده ایجاد می کنند.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور همین طور در دومین روز سفر خود به استان خراسان جنوبی از تشکلهای تعاون روستایی شهرستان درمیان بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی مدیریت تعاون روستایی خراسان جنوبی، بامداد امروز مهندس طهماسبی مدیرعامل و رئیس هئیت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور، دکتر عابدی معاون اقتصادی استاندر، مهندس ضیائیان احمدی مدیر تعاون روستایی استان خراسان جنوبی و تعدادی از مسئولین شهرستان درمیان از مجتمع گلخانداران شهرستان، مزارع و مرکز خرید و بسته بندی زرشک شرکت تعاونی تولید اسدیه بازدید کردند.

ضیائیان احمدی، مدیر تعاون روستایی استان در این بازدید اضافه کرد: استان خراسان جنوبی از پتانسیل خوبی در تولید محصول زرشک برخوردار می باشد. این استان با تولید ۱۰۰ هزار تن زرشک مقام اول تولید در کشور را به خود اختصاص داده و از این میزان ۴۰۰۰ تن مربوط به شهرستان درمیان است.
طهماسبی مدیرعامل تعاون روستایی ایران در این بازدید اظهار داشت: با عنایت به این که تولید محصول زرشک انحصارأ در اختیار این استان است به جهت افزایش راندمان تولید باید به موارد خاک، آب به موقع توجه گردد و از جهتی برای بازار فروش در داخل و خارج از کشور، تشکلهای تعاون روستایی، مسئله برندسازی را در استان مد نظر قرار دهند.


منبع:

1399/07/15
11:56:57
5.0 / 5
1804
تگهای خبر: آب , بازار , بودجه , تولید
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است