در سوال از وزیر جهاد كشاورزی

خضریان: وزیر كشاورزی دو هفته فرصت دارد پاسخگوی وضعیت فعلی باشد

خضریان: وزیر كشاورزی دو هفته فرصت دارد پاسخگوی وضعیت فعلی باشد به گزارش نت واش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از عدم استمرار خودكفایی گندم انتقاد نمود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، علی خضریان در جلسه علنی بامداد امروز (چهارشنبه) مجلس و در جریان طرح سوال خود از وزیر جهاد کشاورزی در مورد علت حذف ردیف اعتباری خودکفایی گندم از سال ۹۴ و انحصار واردات گندم برای برخی افراد اظهار داشت: در قانون اساسی بعنوان میثاق ملی بخش کشاورزی، تعیین کننده دانسته شده و بر ضرورت خوکفایی تاکید شده است. همچنان که رهبر معظم انقلاب هم در تأکیدات موکد و ادامه مسیر نورانی امام (ره) بر خودکفایی خصوصا در کالاهای استراتژیکی مثل گندم تاکید کردند.
وی با اشاره به اینکه کشاورزی یک امر حاشیه ای نیست بلکه پایه، زیربنا و اساس توسعه است، اضافه کرد: در کلام امام (ره) مجلس و کشاورزان در رأس امور دانسته شده اند. یکی از فلسفه های وجودی ما در مجلس پشتیبانی از کشاورزان و تولیدگرانی است که مظلومانه در این کشور زحمت می کشند.
این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به اهمیت خودکفایی در تمام کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته و کشورهایی که میل به استقلال دارند، اظهار داشت: گندم از محصولات اساسی کشاورزی است و آمریکا، روسیه، چین، هند و بسیاری کشورهای دیگر برای صادرات این محصول برنامه های راهبردی دارند. اگر می خواهید کشور را با الگوهای آمریکایی اداره کنید حداقل اینجا از آنها یاد بگیرید. نمی گردد همه چیز را به غرب واگذار نماییم و تولید را زمین گیر نماییم.
خضریان تصریح کرد: مقام معظم رهبری با رویکرد آینده نگرانه خود از دهه ۸۰ خودکفایی را در دستور کار قرار دادند که این امر در سال ۸۳ محقق شد ولی استمرار نیافت. در دو سال قبل هم مسؤلان دولت و وزرای جهاد کشاورزی می گویند ما در تولید گندم خودکفا هستیم. چرا حتی آقای خاوازی با بیان این حرف خلاف واقع که ما خودکفا شده ایم زمینه این را فراهم می کنند که همه نظاره گر ورشکستگی ما باشند که کشور را گرفتار بحران می کند.
وی در ادامه با اشاره به مواد ۶ و ۷ سیاست اقتصاد مقاومتی در مورد تأمین امنیت مواد غذایی اظهار داشت: متاسفانه به این مورد بی توجهی شده و ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال ۹۴ حذف شده که بی سابقه است انگار جریانی می خواهد با دست خود ما را در داخل کشور زمین گیر کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: چگونه افرادی که مبادرت به ثبت شرکت در حوزه واردات کالاهای اساسی می کنند تحت لوای یک شرکت خانوادگی چندین محموله همچون گندم وارد کردند که این امر در کنار حذف ردیف اعتباری گندم به تولیدات این کالای استراتژیک ضربه زده است.
این عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: چه کسانی ارز ۴۲۰۰ تومانی و دولتی را در اختیار این ها قرار دادند که بدون تخصص وارد کننده باشند، تا خرید تضمینی دولت بدون فایده باشد.
خضریان میزان تولید گندم را نشان دهنده تناقض های آشکار آماری عنوان و تصریح کرد: در سال ۹۵ برپایه اعلام وزارت جهاد کشاورزی ۱۴.۵ میلیون تن گندم تولید شده و بیشتر از یک میلیون تن گندم وارد شده و در سال ۹۷، ۱۳.۸ میلیون تن گندم تولید شده و ۵۴۹ هزار تن گندم وارد شده است که ما شاهد اختلاف ۳.۵ میلیون تنی در این سه سال هستیم. همینطور متوسط مصرف گندم ۱۴.۲ میلیون تن بوده است.
وی با اشاره به ذخایر ۱۷ میلیون تنی گندم در سال ۹۸ اظهار داشت: واردات سه میلیون تن گندم از اسفند سال قبل تا مرداد ماه سال فعلی در حالی است که برپایه اعلام وزارت جهاد کشاورزی باید ۴ میلیون تن دیگر واردات صورت گیرد که این به معنای ورشکستگی و واماندن ما از ارزش ها و آرمان ها است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که دولت موظف به خودکفایی در محصولات راهبردی است، خاطرنشان کرد: متاسفانه تنها حمایت دولت خرید تضمینی است دولت باید هر سال نرخ خرید گندم را قبل از شروع فصل کشت و متناسب با هزینه های تولید و تورم اعلام نماید، اما در سه سال گذشته قانون به درستی اجرا نشده و این خطر بوجود آمده که امنیت غذایی ما با چالش مواجه شود. در واقع دولت ۱۲ و ۱۵ هزار میلیارد تومان یارانه به کشاورزان خارجی و وارد کنندگان پرداخت کرده است.
خضریان با اشاره به اینکه برخی آمارهای عرضه شده در مورد خودکفایی گندم غیر واقعی است، مدعی شد: ادعای خودکفایی گندم در هنگام دریافت رای اعتماد وزیر جهاد کشاورزی تبلیغ شد و پنجم شهریور به مناسبت هفته دولت اعلام خودکفایی شد در حالیکه شهریور و تیر بیشترین واردات صورت گرفته است.
خضریان خاطرنشان کرد: ما به آقای وزیر دو هفته فرصت می دهیم یا زمینه رفع مشکلات کود و فسفاته و سایر مشکلات را فراهم آورد و پاسخگوی وضع نابسامان فعلی باشد یا استیضاح ایشان را رقم می زنیم. سفارش من این است که اگر اختیار ندارید یک روز هم نمانید.
در ادامه علی خضریان نماینده تهران اعلام نمود این سوال را به رای مجلس نخواهد گذاشت.
منبع:

1399/06/19
23:30:51
5.0 / 5
1967
تگهای خبر: بحران , تولید , دولت , صادرات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است