مهر بررسی می كند؛

نگه داری از حیات وحش یا تبلیغ تجارت سیاه

نگه داری از حیات وحش یا تبلیغ تجارت سیاه انتشار فیلمی كه حاكی از علاقه مندی یك هنرمند برای نگه داری از یك توله شیر است، موجب بازخوانی ابعادی از قاچاق سیاه حیات وحش و تذكر گرفتن باغ وحش متخلف شد.


به گزارش نت واش به نقل از مهر، اخیراً یکی از خواننده های مشهور کشور، در صفحه شخصی اینستاگرامش، ویدئویی منتشر نمود که در آن در فضای یک مرکز نگه داری حیوانات و در کنار قفس شیرها تمایل خودرا برای نگه داری از یک بچه شیر اعلام می کند. انتشار این ویدئو که بیش از ۱۰۰ هزار بار در شبکه های اجتماعی دیده شد، موجی از واکنش ها و انتقادات به همراه داشت، دوستداران محیط زیست این مساله را یک حرکت ضد محیط زیستی دانستند.فیلمی که به نظر شوخی نمی آمدیک بازیگر سینما که از فعالان حوزه محیط زیست هم بشمار می رود با انتشار یک پست اینستاگرامی به ویدئویی که این خواننده در کنار یک توله شیر منتشر نمود واکنش نشان داد و نوشت: «با دیدن این ویدئو می توان متوجه شد که این هنرمند گرامی، که قصد نگهداری بچه شیری را داشتند و در این خصوص فیلمی را در صفحه خود به اشتراک گذاشتند از نابهنجار بودن این مساله آگاه نبودند و شاید واگذارکنندگان این بچه شیر جدا کردنش را از مادر نابهنجاری نمی دانستند و یا دلیلهای دیگری داشتند که به آسانی امکان انتشار این ویدئو را نیز دادند! … چرایی و سوالات بسیاری در این خصوص وجود دارد، البته نه از این هنرمند که به نظر بسیار مشتاق حیات وحش هستند اما ظاهراً ناآگاه از اصول زیست آنها و این عدم آگاهی در خیلی از علاقمندان به حیوانات نیز دیده می شود. یکی از شاخص ترین این واکنش ها از طرف علیرضا شهرداری کارشناس حیات وحش بود که به سبب تجارب قبلی که دراین زمینه امداد حیات وحش به خصوص برای توله شیرهایی که از مادر در کودکی جدا شده اند انجام داده به مهر اظهار داشت: دلیل واکنش من و دیگر دوستداران محیط زیست تبلیغ این کار است، هر چند که این هنرمند بعد از انتشار این ویدئو گفته است انتشار این پست نوعی شوخی بوده است اما محتوا قابل تشخیص نیست و از میان بینندگان و واکنش های آنها مشخص است که کسی این برداشت را نداشته است.
تکثیر غیرقانونی حیات وحش در باغ وحش هااین کارشناس حیات وحش با انتقاد از اینکه نظارت خوبی بر روی باغ وحش وجود ندارد و عمده باغ وحش ها، به خصوص در شهرستان ها به سبب اینکه تکثیر شیر راحت است، در اصطلاح مبادرت به توله گیری می کنند، اظهار داشت: این توله شیرها را به افراد می فروشند و بلایی که بر سر شیرها در این تجارت پر سود می آید قابل تأمل است. وی با اشاره به خاطره ای از جریان امدادرسانی به یک توله شیر اهلی شده که در منزل مسکونی فردی در شمال تهران نگه داری می شده است، اظهار داشت: این توله شیر با وجود اینکه دائماً از تکه های گوشت تغذیه می شد، اما به سبب نگه داری نادرست گرفتار نرمی استخوان شدید شده بود و همین عارضه نهایتاً موجب مرگش شد. این دست اتفاقات بارها در تهران و دیگر مناطق کشور تکرار شده است. وی با تاکید بر اینکه مساله مورد توجه در این روند و حضور هنرمندان در باغ وحش های مختلف به این شکل و سیاق ترویج قاچاق حیات وحش است اظهار داشت: در این فیلم دقیقاً این اتفاق می افتد. این کارشناس حیات وحش شیوه این تجارت را این طور توضیح داد که مراکز نگه داری از حیات وحش تا آنجایی که امکان داشته باشد از این حیوانات برای تکثیر گونه سو استفاده می نمایند و وقتی این حیوانات توان باروری شان را از دست دادند، آنها را می کشند و از پوست و اعضای بدنشان که مورد توجه برخی طب های باستانی است، به بازار عرضه می کنند. شهرداری ها با اشاره به اینکه این تجارت مخرب و غلط که با عذاب حیوانات هم راه است حیوانات زیادی را از گونه های مختلف گرفتار کرده است، اظهار داشت: این نگاه تجارت گونه سیاه حتی برای خرس و با توسعه مزارع پرورش پوست روباه ها و سمورها و… هم دنبال می شود که فاجعه آمیز است و هر نوع تبلیغی هنرمندان زیادی در این مساله اشتباه کرده اند و باید آگاه باشند.
اما شهاب الدین منتظمی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش در گفت و گو با خبرنگار مهر در واکنش به انتشار این ویدئو اظهار داشت: با تمام احترامی که برای هنرمندان کشورمان قائلم می گویم این مساله ترویج قاچاق حیات وحش و اتفاق اشتباهی بوده است.مرکز متخلف تذکر گرفتوی با اشاره به اینکه به صورت قانونی و تحت هیچ شرایطی امکان زیست حیات وحش در محیط های انسانی وجود ندارد و گونه های وحشی یا باید به صورت طبیعی در محیط های زیست اصلی شان حفاظت شوند و یا در مراکز رسمی نگه داری از حیات وحش، اظهار داشت: این تخلف در مرکز نگه داری حیات وحش در باراجین (دهکده طبیعت قزوین) اتفاق افتاده و به سبب اتفاقات مشابه از این دست این مرکز از سازمان محیط زیست تذکر گرفته است.

1399/06/19
13:31:03
5.0 / 5
2230
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است