معاون وزیر جهاد كشاورزی خبرداد

تولید بیشتر از ۶ میلیون تن گوجه فرنگی در كشور

تولید بیشتر از ۶ میلیون تن گوجه فرنگی در كشور آذربایجان غربی معاون وزیر جهاد كشاورزی و مدیرعامل سازمان تعاون روستایی مركزی ایران اظهار داشت: برآوردهای انجام شده مبین تولید ۶ میلون و ۳۰۰ هزار تن محصول گوجه فرنگی در كشور است.


علی طهماسبی امروز ۱۳ شهریور با سفر به آذربایجان غربی در حاشیه جلسه هماهنگی خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی و سیب صنعتی استان، بیان نمود: از کل تولید محصول گوجه فرنگی کشور در حدود ۶۰۰ هزار تن آن مربوط به گوجه فرنگی گلخانه ای می باشد که هیچ مشکلی در این حوزه از نظر بازار صادرات و فروش وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه اغلب مشکلات این بخش در پیک فصل تولید گوجه فرنگی در مزارع است، اظهار داشت: در استانهایی مانند آذربایجان غربی و سایر استانهای سردسیر که اوج تولید درفصل تابستان است، هر چقدر که کارخانجات مبادرت به خریدمنصفانه از کشاورزان نمایند و بازار کشش مصرف تازه خوری را داشته باشد، دولت در این حوزه ورود نمی کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در صورت کاهش قیمت برای پیشگیری از متضرر شدن کشاورزان و جبران هزینه تمام شده محصول دولت با هدف پشتیبانی از تولید کننده وارد خرید حمایتی این مورد می شود تا قیمتها متعادل شود.
وی با اشاره به اینکه مازاد تولید فقط در فصل تابستان است، اظهار داشت: صنایع تبدیلی متولی اصلی پس از برداشت محصول هستند و ما در اغلب استانها در این حوزه با کارخانجات به توافق رسیده ایم.
وی درباره اینکه خرید گوجه فرنگی اغلب حمایتی است اضافه کرد: دولت مجوز داده تا وقتی که قیمت متعادل شود وارد عرصه خرید شود.
طهماسبی با اشاره به صادرات سیب درختی به بازارهای روسیه و کشورهای اتحادیه اوراسیا هم افزود: تولید سیب درختی در کشور بالای چهار میلیون تن است و جزو محصولاتی است که در سالهای اخیر به صورت مطلوب صادر گردیده است. سال گذشته بیشتر از ۷۰۰ هزار تن صادرات انجام شدکه بیشتر از ۵۰ درصد آن متعلق به استان آذربایجان غربی است.
وی تصریح کرد: مهمترین مبحث در بخش سیب آذربایجان غربی سیب صنعتی است که باید به شکل جدی به این مورد پرداخته شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید بخش عمده ای از سیب کشور در آذربایجان غربی اضافه کرد: صادر کننده های خوبی در این استان فعال می باشند و حدود ۳۰ درصد سیب کشور در این استان تولید می شود.
طهماسبی افزود: تولید سیب درختی نیازمند یک زنجیره است و لازم است تا اتحادیه های تولید کنندگان استان صنایع کوچک راه اندازی کنند و در چارچوب زنجیره در عرصه رقابت از حق و حقوق خود دفاع کنند.1399/06/14
11:03:23
5.0 / 5
1987
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است