امكان ساخت سیستم های نانو الكترو مكانیك با ساخت دستگاه لیتوگرافی در كشور برقرار شد

امكان ساخت سیستم های نانو الكترو مكانیك با ساخت دستگاه لیتوگرافی در كشور برقرار شد نت واش: بمنظور توانمند شدن كشور در ساخت مدارهای مجتمع، ابزارهای ذخیره اطلاعات، سنسورهای مینیاتوریزه شده سیستم های نانوالكترومكانیك (NEMS) یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در پارك علم و فناوری تهران دستگاه نیمه اتوماتیك لیتوگرافی را به بازار كشور عرضه نموده است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، لیتوگرافی یکی از مهم ترین فرآیندهای ساخت ادوات نیمه هادی بشمار می رود و در آن ابتدا طرحی از یک الگو بر روی ماسک تشکیل و سپس آن طرح به ماده دلخواه جهت تولید محصول مورد نظر منتقل می شود. با کمک این روش می توان ساختارهایی با دقت و ابعاد نانومتری ساخت.
پروسه لیتوگرافی تا قبل از این یکی از مهم ترین گلوگاه ها در ساخت ادوات نیمه هادی در ایران بوده، اما در سال های اخیر یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری تهران محصولات متنوعی برای انجام پروسه لیتوگرافی نوری ساخته است.
امروزه با رشد صنعت میکرو و نانوالکترونیک، ابعاد اجزا در این سیستم ها و به خصوص در مدارهای میکروالکترونیک بطور مداوم در حال کوچک شدن است و این پدیده مزایایی چون کاهش مصرف مواد اولیه و انرژی، کاهش قیمت تمام شده قطعات و مینیاتوریزه کردن قطعات را به دنبال داشته باشد. دستگاه نیمه اتوماتیک لیتوگرافی کامل این شرکت می تواند به پژوهشگران و شرکت های داخلی در توسعه این نوع قطعات کمک شایانی کند.
برمبنای اعلام ستاد نانو، این دستگاه علاوه بر ساخت نمونه صنعتی نیمه اتوماتیک، به صورت رومیزی نیز عرضه شده است.
منبع:

1399/06/05
13:07:03
5.0 / 5
2117
تگهای خبر: ابزار , بازار , تولید , دستگاه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است