رئیس سازمان شیلات كشور مطرح كرد

تبعه خارجی مجوز صیادی در آب های ایران ندارد

تبعه خارجی مجوز صیادی در آب های ایران ندارد به گزارش نت واش رئیس سازمان شیلات كشور از فعالیت ۱۳۴ فروند كشتی صیدترال در آبهای كشور اطلاع داد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا نبی الله خون میرزایی در نشست خبری که بامداد امروز برگزار گردید در پاسخ به این سؤال که آیا صید ترال در کشور انجام می شود یا خیر؟ اظهار داشت: صید ترال در داخل کشور انجام می شود. البته به فراخور برنامه ها محدودیت هایی در بعضی ماه ها اعمال می شود. هم اکنون یک محدودیت دوماهه برای صید فانوس ماهی اعمال شده است.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا صید ترال به منابع دریایی صدمه وارد نمی کند؟ اظهار داشت: صید ترال فقط صید ترال کف نیست. صید ترال فانوس ماهیان ترال میان آبی است که در این صید نباید ادوات صید و تور به کف دریا برسد و اگر این اقدام صورت بگیرد تخلف است.
به گفته رئیس سازمان شیلات صید برخی گونه های همچون میگو اساسا از کف دریاست. همینطور هم اکنون حدود ۱۳۴ فروند کشتی برای صید ترال فعال می باشند و مجموع صید ترال حدود ۱۶۵هزارتن است.
خرید تضمینی حمایت نشد، خرید امانی در دستور کار قرار گرفت
وی در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به این سؤال که آیا خرید تضمینی از مزارعی که گرفتار انباشت محصول شده اند، انجام شده است یا خیر اظهار داشت: در حالت عادی عرضه محصولات شیلاتی در کشور متناسب با تقاضای داخل کشور است و هیچ مشکلی در این حوزه وجود ندارد اما در انتهای سال گذشته به دلیل محدودیت های حمل و نقلی و محدودیت های صادراتی با انتشار کرونا گرفتار مشکلاتی در این حوزه شدیم و محصولات آبزی پروری با انباشت در مزارع مواجه گشتند و لزوم یک سیاست حمایتی در این حوزه به وجود آمد. این مشکل بیشتر در حوزه پرورش ماهی در دریا بود.
وی تصریح کرد: بدین منظور و برای پیشگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان خرید تضمینی ماهی عنوان شد. خرید تضمینی ضوابطی دارد و بایستی تمهیداتی از قبل برای تأمین منابع مالی در نظر گرفته شود و همینطور در بودجه سنواتی سال دستگاهی که می خواهد آنرا خریداری کند و ضرر و زیان فروش آن هم پیشبینی شود که مورد حمایت ستاد تنظیم بازار قرار نگرفت. علیرغم این که در ابتدا موافقت شد ولی چون در تأمین منابع مالی گرفتار مشکل شدند خرید تضمینی منوط به این شد که تأمین منابع مالی صورت بگیرد و فعلاً موافقتی با خرید تضمینی نشده است. اما دستور کار قرار دارد تا منابع مالی آن تأمین می شود. پیگیر آن از سازمان برنامه و بودجه و دستگاه های ذی ربط هستیم.

خون میرزایی خاطرنشان کرد: هم اکنون خرید امانی از مزارع پرورش ماهی در دریا که با انباشت تولیدات رو به رو شده اند در دستور کارقرارگرفته و موافقت های آن دریافت شده است. شرکت پشتیبانی امور دام هم این خریدها را انجام می دهد. به موازات آن با هماهنگی هایی که با سازمان تعاون روستایی کشور و شهرداری تهران انجام شده در حال این هستیم بستری برای برای توزیع محصولات شیلاتی را طریق بازارچه ها و غرفی که دراختیار دارند، ایجاد نماییم.

سرانه مصرف آبزیان پارسال به ۱۳ کیلو و ۳۰۰گرم رسید
وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه پارسال تولیدات شیلات فراتر از تکلیف برنامه بود اظهار داشت: سال قبل تکلیف داشتیم که یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن محصولات شیلاتی تولید نماییم ولی این مقدار به یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن رسید. همینطور تکلیف مصرف سرانه ۱۳ کیلوگرم در سال بود که سال قبل این مقدار به ۱۳ کیلو و ۳۰۰ گرم رسید. از طرفی تراز تجاری شیلات هم مثبت شد.
امسال بیماری لکه سفید میگو مشاهده نشده است
رئیس سازمان شیلات به وضعیت بیماری لکه سفید میگو اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل از بیماری لکه سفید میگو خسارت دیدیم ولی سال جاری تا به امروز که حدود ۱۰۰۰ تن میگو پرورشی صید کردیم موردی مشاهده نشده است و به نظر می آید سال بی خطری باشد.
سال گذشته ۳۹هزارتن فانوس ماهی صید شد

وی همینطور به وضعیت صید ترال فانوس ماهیان هم اشاره نمود و اظهار داشت: کل صید فانوس ماهیان سال قبل به حدود ۳۹ هزار تن رسید که از این میزان ۳۱هزارتن صید هدف و ۸ هزار تن صید ضمنی بود. در واقع نسبت صید هدف به صید ضمنی ۸۰ درصد به ۲۰درصد بود.
این مقام مسئول در سازمان شیلات کشور افزود: بر روی ناوگان صید و صیادی هنگام ورود به دریا کنترل های صورت می گیرد و وقتی آنها به اسکله باز می گردد هم بر روی آنها نظارت هایی می شود. یگان حفاظت به صورت مستمر آنها را پایش می کند و سامانه کنترل از راه دور سازمان شیلات هم بر آنها نظارت مستمر دارد. در حقیقت لایه های مختلف نظارتی بر روی صید ترال انجام می شود.
تبعه خارجی مجوز صید و صیادی در آب های ایران ندارد
خون میرزایی با اشاره به اینکه هیچ صیاد چینی در آبهای ایران مجوز فعالیت ندارد، اظهار داشت: مجوز صید به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی داده می شود و هیچ تبعه خارجی از ما مجوزی دریافت نخواهد کرد. چیزی تحت عنوان فعالیت صیادان چینی نداریم اگر کسی گزارشی از فعالیت صیادان خارجی در صیدگاه های ما دارد به صحت آن شک داریم چونکه نیروهای حفاظتی دریایی به هیچ وجه اجازه تجاوز و بهره برداری از صیدگاه ها را به ناوگان های خارجی نمی دهند.
به گفته وی کشور ما و ناوگان صیادی ما در اقیانوس هند رتبه دوم و در غرب اقیانوس هند رتبه اول صید و صیادی دارد. در آب های بین المللی بین دو کشور ایران و عمان صید فانوس ماهی می نماییم و در آب های ساحلی عمدتاً صیادان ایرانی هستند.
وی افزود: البته امکان دارد اشخاصی در چارچوب شرکت های ایرانی بعنوان متخصص و کارمند در یک ناوگان های صید و صیادی ایرانی فعالیت کنند ولی آنها نیروی کار هستند.
باید به سمت صید هدفمندتر حرکت کنیم
وی در پاسخ به سوال که چه برنامه هایی برای صید ماهی در قفس و صید با قلاب دارید، اظهار داشت: وقتی صید با تور انجام می شود ماهی به دلیل فشار وزنی در مقایسه با صید قلاب که به صورت هدفمند یک ماهی مشخصی با ابزار مشخص صید می شود، کیفیت پایین تری دارد. در در روش قلاب صید هدفمند و کیفیت ماهی به دست آمده هم بیشتر است. تلاشمان این است که صید های ساحلی و صیدهای غیر هدفمند را به سمت صیدهای هدفمند با روش قلاب تن ماهیان و ماهیان درشت هدایت نماییم. ممکنه است میزان صید بدست آمده کمتر باشد اما ارزش محصول بالاتر خواهد بود.
خون میرزایی افزود: تجهیزات صید با قلاب گرانتر است اما بایستی با حمایت و فراهم آوردن تهسیلات این تغییر روش را اعمال نماییم.
تسهیلاتی برای تغییر روش صیادی به صید با قلاب در نظر گرفته شده
رییس سازمان شیلات خاطرنشان کرد: مشتریان خوبی برای صید با قلاب وجود دارد عمدتاً ژاپنیها و کشورهای آسیای جنوب شرقی خریدار محصولات صید با قلاب هستند. رویکردمان این است که در جزایر جنوبی کشور به سمت صید با قلاب حرکت نماییم. از تغییر روش ناوگان صیادی کشور به صید با قلاب استقبال می نماییم و تسهیلاتی برای آنها هم در نظر گرفتیم.
رییس سازمان شیلات کشور به وضعیت تولید خاویار در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در تولید خاویار تکلیف برنامه ایی حدود ۱۰تن بود در حالیکه تولیدما ۱۰.۷تن بود. همینطور چشم انداز این صنعت بسیار امیدوار کننده است.
وی همینطور به ازادی برخی از صیادان در بند دزدان دریایی سومالی در ایام گذشته و جان باختن دو صیاد دیگر اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه در ایام گذشته ۲تن دیگر از جامعه صیادی ما به وسیله نیروهای مسلح کشور امارات مورد حمله قرار گرفتند جان باختند. امیدواریم وزارت امور خارجه آنرا پیگیری کند که شاهد حوادث ناگوار این چنینی در آینده نباشیم.
1399/06/01
23:01:12
5.0 / 5
2062
تگهای خبر: آب , ابزار , بازار , بودجه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است