رئیس نظام صنفی كشاورزی پیش بینی كرد

افزایش حدود ۴۰۰۰ تومانی قیمت گندم در سال زراعی آینده

افزایش حدود ۴۰۰۰ تومانی قیمت گندم در سال زراعی آینده به گزارش نت واش رئیس نظام صنفی كشاورزی با اعلان اینكه با حذف ارز دولتی از نهاده های كشاورزی در شرایط فعلی و همین طور بالارفتن هزینه های تولید، بایستی نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی بر طبق قانون خرید تضمینی محصولات كشاورزی توسط دولت منطقی و عادلانه تعیین و اعلام گردد، اظهار داشت: با محاسباتی كه انجام دادیم قیمت تمام شده گندم برای سال زراعی آینده هر كیلوگرم بیش از 6000 تومان خواهد بود.محمد شفیع ملک زاده در گفتوگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که حذف ارز ۴۲۰۰تومانی واردات نهادههای کشاورزی چه اثراتی بر بخش کشاورزی خواهد داشت، اظهار داشت: حذف ارز دولتی اساسا هزینه ها را به میزان زیاد می افزاید و کشاورزان بایستی تمامی نهاده ها و خدمات مورد نیاز تولید را با هزینه های بسیار سرسام آورتهیه کنند که در نهایت منجر به بالا رفتن هزینه تولید و افزایش قیمت تمام شده محصولات تولیدی خواهد شد و در واقع یا باید قیمت تمام شده محصولات تولیدی متناسب با هزینه های تولید تعیین و در اختیار مصرف کننده قرارگیرد که به ضرر مصرف کنندگان خواهد بود و یا در غیر این صورت تولیدکنندگان متحمل خسارتهای بسیار سنگینی خواهند شد.

وی افزود: اعتقادمان براین بود ارز دولتی به سبب عدم نظارت دقیق بر آن، رانت به وجود آورده است که می بایست از همان ابتدا برداشته و همه نهاده ها با نظارت دقیق تک نرخی می شدند. به این صورت که ارز دولتی آزاد شود و مابه التفاوت ارز آزاد و دولتی به دست تولید کننده برسد تا هزینه ها کم شود. ولی این اقدام صورت نگرفت و کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دریافت کرده بودند محصولاتشان را با ارز آزاد در بازار به دست مصرف کننده رساندند.

رئیسنظام صنفی کشاورزی با اعلان اینکه با حذف ارز دولتی از نهاده های کشاورزی در شرایط فعلی و همین طور بالارفتن هزینه های تولید، بایستی نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی بر طبق قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط دولت منطقی و عادلانه تعیین و اعلام گردد، اظهار داشت: با محاسباتی که انجام دادیم قیمت تمام شده گندم برای سال زراعی آینده هر کیلوگرم بیش از ۶۰۰۰ تومان خواهد بود. یعنی قیمت گندم متناسب با افزایش قیمت نهاده ها چون بذر، سم، کود، ادوات کشاورزی، خدمات و... افزایش خواهد یافت.

حداقل بهای گندم باید ۳۵۰۰تومان باشد

وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه دولت هم اکنون گندم را از کشاورزان کیلویی ۲۵۰۰ تومان خریداری می کند ولی مطمئن باشید گندمی که کشاورز ساخته و تحویل دولت می دهد هزینه تولیدش کمتر از ۳۰۰۰تومان نیست. یعنی اگر بخواهیم درصدی سود هم برای کشاورز متصور شویم حداقل بهای گندم باید ۳۵۰۰ تومان باشد.

قانون خرید تضمینی به درستی رعایت نمی شود

ملک زاده با اشاره به اینکه از مردادماه سال قبل قیمت تمام شده گندم را به دولت ۲۸۶۸ تومان پیشنهاد دادیم ولی هم اکنون قیمت خرید تضمینی گندم با وجود افزایش هزینه ها کمتر از این عدد است، اظهار داشت: باید مراقب باشیم تولیدکننده ضرر نکند. طبق قانون خرید تضمینی گفته شده در تعیین قیمت باید هزینه های تولید محاسبه و به همراه میزان تورم سالیانه که توسط بانک مرکزی اعلام می شود، لحاظ و قیمت تمام شده محصول مشخص شود. وقتی هزینه ها افزایش یافته است طبیعی است که باید قیمت تمام شده محصول هم افزایش یابد. دولت باید عادلانه و منطقی قیمت گذاری کند ولی متاسفانه هر سال قانون خرید تضمینی به درستی رعایت نمی گردد وسازمان برنامه و بودجه و شورای اقتصاد به این مساله توجهی نمی کنند.

به گفته وی در ضمن سال های گذشته قیمت تعیین شده برای خرید تضمینی هیچ محصول کشاورزی عادلانه و منطقی نبوده و هرسال کمتر از قیمت تمام شده محصول این خرید صورت گرفته است.

به خودکفایی شکر و روغن نزدیک بودیم

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی کلزا و چغندر قند هم مانند گندم همیشه کمتر از قیمت واقعی آن بوده است، اظهار داشت: درسال ۱۳۹۶ با سیاست ها و برنامه های دولت و همت کشاورزان برای نخستین بار در تاریخ کشور در تولید شکر به خودکفایی نزدیک شدیم. یعنی نیاز سالانه کشور به شکر ۲میلیون و ۱۵۰هزارتن بود که حدود ۲میلیون و ۵۰ هزارتن شکر تولید کردیم. اما به سبب عادلانه نبودن قیمت تعیین شده برای خرید تضمینی توسط دولت و شورای اقتصاد، کشت چغندرقند با کاهش بیش از ۴۰ درصدی مواجه گردید و تولید شکر به حدود ۱میلیون و ۲۰۰هزارتن رسید. یعنی پایین بودن نرخ خرید تضمینی موجب شد کشاورزان از کشت چغندر قند استقبال نکنند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی افزود: در کشت کلزا در مسیری قرار گرفته بودیم که کشور از واردات روغن بی نیاز شود. ولی متاسفانه این تعیین قیمت نادرست، کشاورزان را از کاشت کلزا هم منصرف کرد.

ملک زاده در آخر اظهار داشت: باید با نگاه جدی تولیدکنندگان و کشاورزان مورد حمایت قرار گیرند. در غیر این صورت با شرایط موجود و خسارات وارد شده به کشاورزان، نتیجه ای جز ورشکستگی و نابودی کشاورز حاصل نمی گردد و بی گمان پایداری تولید را از دست خواهیم داد و در نهایت در همه محصولات کشاورزی به واردات وابسته خواهیم شد که به هیچ عنوان به نفع کشور نخواهد بود.
1399/05/03
15:57:41
5.0 / 5
2493
تگهای خبر: بازار , بودجه , تولید , خدمات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است