در یادداشتی تأكید شد؛

تعطیلی كامل معدن بوكسیت تاش مطالبه مردم

تعطیلی كامل معدن بوكسیت تاش مطالبه مردم به گزارش نت واش تعطیلی كامل معدن بوكسیت تاش و همینطور عدم تمدید مجوز تمام شده این معدن به علت تخریب وسیع كوه شاهوار، این كانون حیات بخش و آب ساز شرق البرز، مطالبه مردم استان سمنان است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – ابوالحسن قزوینی: در الزامات تحقق گام دوم انقلاب، بخش محیط زیست، گزارش اردیبهشت ماه ۹۹ مرکز پژوهش های مجلس آمده است: شواهد امر گویای نتایج خوبی از عملکرد دستگاه های مرتبط در حفظ و پاسداری محیط زیست ملی نیست و هم در گزارش بررسی چالش های محیط زیستی و اجتماعی معدن بوکسیت تاش مرکز پژوهش های مجلس شهریورماه ۹۷ مخاطرات و صدمه های جدی برای بزرگ ترین شهرستان استان سمنان پیشبینی شده است. بدون شک اهمیت این مخاطرات پیشبینی شده بسیار قابل تأمل و حائز اهمیت می باشد.
به استحضار می رساند در تاریخ دوازدهم اردیبهشت ماه ۹۷ که هنوز انتقال آب قطری و دریای خزر مطرح بود و نه این روزها که امید انتقال آب قطری منتفی و آب دریای خزر هم با چالش های زیادی روبرو است این جانب نامه ای به امام جمعه و فرماندار شاهرود نوشتم و در آن زمان و امروز این پرسش را مطرح کردم که چگونه صنعت معدن و تجارت بدون استعلام از محیط زیست در کوه شاهوار مجوز معدن صادر و شرایط به شدت نامطلوبی را رقم زده است. در سال های گذشته بنده بعنوان نماینده تام الاختیار استانداری سمنان و دبیر هیئت هفت نفرِه واگذاری زمین مرکز شاهرود انجام وظیفه کرده و نسبت به قوانین مذکور آگاهی دارم.
یک: خوشبختانه در سال ۹۸ فعالیت معدن بوکسیت تاش توسط مسؤلان دلسوز متوقف گردید اخیراً زمزمه هایی در خصوص فعالیت مجدد معدن به گوش می رسد، بنابراین عقلانیت حکم می کند در گذرگاه هایی که احتمال خطر وجود دارد نظر و تأمل بیشتری صورت گیرد. در گزارش مرکز پژوهش ها به این خطرات اشاره شده است. همان گونه که در سال های گذشته مکرر توسط کارشناسان محیط زیست، منابع آبی و ضابطان محیط زیست گوش زد شد و البته گوش شنوایی برای آن نبود. با تأسف بسیار باوجود گزارش های تکان دهنده مکرر کارشناسان گزارش های خلاف واقع هم برای مقامات کشوری و استانی ارسال شده است.
دو: باوجود همه بخشایش ها اعلام عدم تطابق طرح گزارش دانشگاه صنعتی شاهرود که با کارفرمایی شرکت آلومینا انجام شده با مبحث برنامه مدیریت و پایش معدن بوکسیت با شرح خدمات بیست و چندگانه محیط زیست استان، و اعلام عدم رعایت چارچوب شرح خدمات ابلاغی سال ۹۶ از جانب اداره کل محیط زیست در تاریخ شانزدهم اردیبهشت ماه ۹۹ و اعلام آن به استانداری و سازمان صنعت معدن و تجارت استان سمنان روزنه های امید را در دل شهروندانی که توسعه و پیشرفت را در بستر حفظ محیط زیست مفهوم می کنند زنده نمود و نگرانی شدید رودررویی با مخاطرات را کم کرد.
مخاطراتی که در صورت عدم توجه به اهمیت آن به فاجعه محیط زیستی می انجامد. تبعات و نتایج زیان بار برداشت دو میلیون مترمکعب از باطله و بوکسیت در سال پیش رو افزون بر پاک تراشی هفت ساله گذشته توسط معدن کاران تا ارتفاع بیشتر از سه هزار متر از حوزه آبریز رودخانه تاش شامل سرشاخه های چشمه خرسی، خوش دره و … که به لحاظ وسعت حوزه آبخیز و میزان قابل توجه بارندگی عمده ترین منطقه تولید و تأمین جریان پایه رودخانه تاش و چشمه سارهای واقع در آن و منشأ تغذیه سفره های آبی پائین دست بخش هایی از دشت مجن، امیریه و بسطام و منابع آب آهکی و قنات شرب شاهرود همراه با انفجار و عملیات معدن کاوی، در کنار بقیه چالش های محیط زیستی قابل پیشبینی است.
تقاضا داریم به علت اهمیت مبحث و مخاطرات مذکور در کنار اختلافات بین روستاهای دامنه شاهوار بخصوص برای آب در دو سال قبل و کمبود آب در بخش های مختلف شهرستان، بیشترین میزان برداشت از چاه های عمیق در شهرستان شاهرود و ذخایر استراتژیک اقدام اخیر دادستان شهر علی آباد گلستان در منطقه مرزی دو استان که مسبوق به سابقه است و اعلام عدم قابلیت اجرای انتقال آب از سد کالپوش برای تأمین آب آشامیدنی شهرستان شاهرود بعد از سه سال می بایست توجه مسؤلان به مبحث شاهوار بیش ازپیش جلب شود.
سه: شاهوار یکی از ۹ زیستگاه حساس محیط زیستی استان و بلندترین قله البرز شرقی در ایران اسلامی است، سرچشمه یکی از پنج رود بزرگ استان و یکی از مناطق مهم اکولوژیکی و اکو توریستی منحصربه فرد استان سمنان و شناخته شده در سطح کشور از منظر گردشگری که در حال تبدیل شدن به صنعت اول دنیا و اشتغال پاک است، به حساب می آید بنابراین مسؤلان استان باید به این مورد عنایت داشته و تعطیلی کامل معدن را خواهان شوند.
برای تمهید الزامات بیانیه گام دوم انقلاب در بخش محیط زیست اجبار دستگاه ها به ارسال گزارش های صادقانه بخصوص در موارد در رابطه با حفاظت و پاسداری از محیط زیست ملی و برنامه ریزی منطبق بر اطلاعات واقعی و حفظ سرمایه گذاری و تخصیص بودجه و اعتبارات دولتی در حوزه گردشگری طی سال های اخیر، اقدام حوزه بازرسی استانداری در باب بررسی گزارش خلاف واقع اداره کل، طرح شکایت پدر شهید شهری از شهروندان و مؤثران شهرستان شاهرود در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۹۹ و موارد دیگر مورد مطالبه مردم است.
امید است با ثبت ملی شاهوار بعنوان موهبتی الهی و اثر و جاذبه طبیعی البرز شرقی ازنظر گردشگری شهرستان شاهرود و استان سمنان و همینطور تعطیلی کامل معدن بوکسیت، مردم شاهرود، در کنار رضایت الهی، محیط زیست را هم برای یادگاران آینده و فرزندان این مرزوبوم حفظ نماییم.


منبع:

1399/04/26
13:36:58
5.0 / 5
2196
تگهای خبر: آب , بودجه , تولید , خدمات
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است