نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران پاسخ داد

موج دوم كرونا با اقتصاد ایران چه می كند؟

موج دوم كرونا با اقتصاد ایران چه می كند؟ نت واش: نایب رییس اتاق بازرگانی ایران می گوید موج دوم كرونا می تواند فشار سنگینی بر اقتصاد و سایر بخش های اجتماعی و سیاسی كشور وارد كند و عبور از این چالش ها تنها با یك برنامه حمایتی گسترده ممكن خواهد بود.


حسین سلاح ورزی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: متاسفانه موج دوم کرونا در کشور شروع شده و همانطور که تجارب گذشته نشان می داد این موج گسترده تر و شدیدتر است. متاسفانه ما در موج دوم نیز دانش و توان فنی کافی برای حمایت هدفمند از کسب و کارها و کارهای اقتصادی را نداشتیم و بدین جهت هدف گذاری ها اجرایی نشدند.
بگفته وی، وقتی حمایت های لازم اعمال نشد، از سویی خیلی از مردم و صاحبان کسب و کار خود به شکل مستقل محدودیت ها را دور زدند و از طرف دیگر دولت نیز مجبور شد با تعجیل و در زمانی کوتاه رای به بازگشایی باردیگر کسب و کارها بدهد.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اهمیت درک ابعاد مختلف موج دوم شیوع کرونا، بیان کرد: در موج دوم از سویی ظرفیت های نظام درمان بمراتب کمتر است و منابع عمومی برای پشتیبانی از مردم نیز پایین تر خواهد بود و در کنار آن اگر نتوان این موج را کنترل کرد، امکان مواجه شدن با دشواری های پیچیده تر اقتصادی و سیاسی وجود خواهد داشت.
سلاح ورزی افزود: در صورت گسترده شدن باردیگر ویروس، امکان برقراری محدودیت در مرزها و توقف فزاینده صادرات و واردات را نیز نمی توان فراموش کرد و بدین جهت باید تمامی تجارب و داشته ها را در کنار هم قرار داد و تا امکان مقابله با این شرایط فراهم گردد.
وی با اعلان اینکه هم اکنون در کشور هیچ اولویتی راهبردی تر از مهار بحران شیوع ویروس کرونا وجود ندارد، بیان کرد: در این بحران، حمایت های موردی و غیرکارشناسی باید جای خودرا به برنامه حمایتی منسجم و سنجیده بدهد. بدین جهت باید بجای مداخله موردی در بازارها به قصد اصلاح یک متغیر جزئی، یک سیاست گذاری کلان برای مدیریت مشکلات اقتصاد در شرایط فعلی را در دستور کار قرار داد. چونکه تصمیم غلط به عدم اطمینان منجر می شود و صرف همین موضوع می تواند به هرج و مرج و کنترل ناپذیری کمک نماید.
منبع:

1399/04/21
20:51:58
5.0 / 5
2622
تگهای خبر: بازار , بازرگانی , بحران , برق
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است