آغاز فاز اول اجراییات طرح الگوی كشت از آخر شهریور

آغاز فاز اول اجراییات طرح الگوی كشت از آخر شهریور به گزارش نت واش معاون امور زراعت وزارت جهاد كشاورزی اعلام نمود: با وزیر جهاد كشاورزی توافق كردیم كه ابتدای سال زراعی یعنی از آخر شهریورماه فاز یك اجراییات الگوی كشت با همكاری اتحادیه ها، تشكل ها، انجمن های صنفی و با حضور استانداران در مناطق شروع  شود.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، جواد وفابخش در نشست خبری که ظهر امروز به مناسبت بزرگداشت هفته جهادکشاورزی برگزار شد، با اشاره به اینکه الگوی کشت فقط کشت و زراعت نیست بلکه الگوی تولیدات است، اظهار داشت: در دنیا الگوی کشت مفهوم آمایشی دارد. در حقیقت الگوی کشت واقعی، مدیریت منابع است. یعنی چگونه از منابعی که در اختیار داریم به درستی و با حفظ پایداری عوامل تولید استفاده نماییم. برای این الگو نیاز است که فضای کشور به صورت آمایشی بررسی شود.

وی با اشاره به اینکه از منابع آبی، خاک و گیاهان و... در کشور به صورت پراکنده اطلاعات داشتیم اما این اطلاعات به صورت یکپارچه نبود، اظهار نمود: توانستیم پارامترهای مختلف همچون آب، خاک، اقلیم و هواشناسی، جانمایی خیلی از گیاهان و اقتصاد تولید(میزان هزینه، درآمد، و مقایسه با سایر فعالیتهای دیگر اقتصادی) را بررسی نماییم و به اطلاعات جامعی دست یابیم. اطلاعاتی که نشان می دهند قطب های اقتصادی کشور در چه نقاطی می توانند باشند.

به گفته وی اینکه در تمام نقاط کشور هرچیزی کاشته شود، سبب ایجاد بازارهای خرد، پخش انرژی و عدم مدیریت منابع می شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: اطلاعاتی که به صورت یکپارچه بدست آوردیم به وزارتخانه عرضه کردیم اما چون وزارت جهاد کشاورزی با تغییر مدیریت مواجه گردید، این مورد به تعویق افتاد. امیدواریم سال جاری بتوانیم طرح اجرای الگوی کشت را پیش ببریم. با وزیر جهاد کشاورزی هم توافق کردیم که ابتدای سال زراعی یعنی از آخر شهریور فاز یک اجراییات الگوی کشت با همکاری اتحادیه ها، تشکل ها، انجمن های صنفی و با حضور استانداران در مناطق شروع شود و ابزارهایی که در اجرای این طرح به کار بسته می شود هم حمایتی هستند.
وفابخش در پاسخ به این سؤال که چرا الگوی کشت در این ۱۰ سال معلق مانده و اجرایی نشده است، اظهار داشت: مطالعات یکپارچه برای کل کشور انجام نشده بود، ضمن اینکه الزامات صرفاً در قانون بودجه خلاصه می شد که تأمین هم نمی شد.
به گفته وی الگوی کشت مستقیما فضای بازار را مدیریت نمی نماید. بعنوان کشور در حال توسعه از کف مزرعه تا کف بازار حلقه های واسط و صنایع را ایجاد نکردیم. همینطور برای مازاد تولیدات هم هیچ برنامه ای نداشتیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه استفاده از آب سبز زراعت برنامه های جدی در دستور کار داریم، اظهار نمود: در این حوزه دستاوردهای خوبی داشتیم و این دستاوردها نشان داد که اگر از ابتدا اقدامات بیشتری انجام می شد می توانستیم نتایج بهتری دریافت نماییم. همچون اقداماتی که در این راستا انجام شد توسعه کشاورزی حفاظتی، تأمین بذر برای مناطق دیم کاری، تأمین بذرکارانی که بتوانند سطح سبز بیشتری برای کشاورزی ایجاد کنند و آموزش های برگرفته از دانش بین المللی و برنامه های تحقیقاتی داخلی بود.
وی افزود: دراین راستا پروژه ای باسطح حدود یک میلیون هکتار آغاز کردیم و امیدواریم در افق آینده به ۶ میلیون هکتار در کشور در این حوزه زیر پوشش ببریم. حداقل مزیت هایی که از آن حاصل می شود افزایش حداقل ۲ میلیون تن تولید گندم است. همینطور تناوبی که در دیم زارها ایجاد می شود و علوفه ای که کشت می شود باعث ایجاد ارزش افزوده در مناطق دیم و در غرب کشور شده و موجبات استقرار بیشتر مردم در مناطق و افزایش درآمد و دلبستگی آنها به حرفه کشاورزی را فراهم خواهد نمود.
وفابخش در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه واردات نهاده های دامی با ارز دولتی کاهش یافته است، اظهار داشت: در سال جهش تولید یکی از اهداف ما تأمین بخشی از علوفه مورد از داخل کشور است. در بعضی استان ها مانند خوزستان متمرکز شدیم تا بخشی از این نیازها را تأمین نماییم.
افزایش سطح زیر کشت چغندر و پنبه
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی به وضعیت زراعت گندم آبی هم اشاره نمود و اظهار داشت: در مورد زراعت گندم آبی نه تنها سطح زیر کشت را افزایش ندادیم بلکه ۴۰۰ هزار هکتار هم از زراعت گندم آبی کم شده است.
وی افزود: سطح زیر کشت چغندر و پنبه سال جاری بیشتر از برنامه پیشبینی شده بوده و نوید این را می دهد که صنعت در رابطه با این بخش و عایدی کشاورزان بیشتر خواهد شد و امیدواریم بتوانیم بر تولید داخل متکی شویم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا امکان دارد به علت تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان گندم از چرخه خرید تضمینی بیرون برود، اظهار داشت: به علت اینکه گندم گیاه استراتژیکی است بعید است که از چرخه خرید تضمینی بیرون برود.
وی همینطور اشاره نمود که مطالبات گندم کاران تا ۱۷ خرداد به صورت کامل پرداخت شده است و از ۱۷ خرداد به بعد دولت بدهکار است که باید بدهی ها را پرداخت کند. امیدواریم دولت و بانک ها حمایت های لازم را انجام دهند تا پول کالاهایی که با زحمت تولید می شود، سریعتر پرداخت گردد.
واردات ارزان قیمت، خود اتکایی را دشوار می کند
وفابخش در بخش دیگری از صحبت هایش دلیل وابستگی روغن در کشور را واردات ارزان قیمت اعلام نمود و اظهار داشت: در کالاهایی که واردات ارزان قیمت وجود دارد خود اتکایی به سختی پیش می رود و علت عدم پیشرفت طرح های خود اتکایی این است که همیشه واردات ارزان قیمت تری از کالاها داخلی وجود داشته است.
وی همینطور به واردات بذر اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل به علت شرایط تحریم وزارت خانه تصمیم گرفت بذر وارد کند، چونکه بعضی از والدین بذرها در کشور وجود نداشت. ازاین رو تصمیم بر آن شد که بیشتر از نیاز سال کشور بذر وارد شود تا برای سال بعد مشکلی وجود نداشته باشد و سال جاری هم نگرانی از بابت تأمین بذر در کشور نداریم.
به گفته وی سال جاری واردات بذر کلزا صورت نمی گیرد و شرکت ها هم باید توانمند شده و توانایی تولید بذر همچون بذر هیبرید را داشته باشند.
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی همینطور به میزان تولیدات محصولات زراعی اشاره نمود و اظهار داشت: تولید محصولات زراعی در سال ۱۳۹۲ حدود ۶۸ میلیون تن بوده و این رقم در سال ۱۳۹۸ به ۸۳.۷ میلیون تن رسیده است و شاهد رشد ۲۱ درصدی تولید محصولات زراعی در کشور هستیم.
منبع:

1399/03/28
12:03:07
5.0 / 5
2767
تگهای خبر: آب , ابزار , بازار , بودجه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است