قائم مقام بانك مركزی تشریح كرد

آخرین وضعیت اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر

آخرین وضعیت اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر نت واش: قائم مقام بانك مركزی ضمن ارائه گزارشی از روند اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر لطمه دیده ناشی از انتشار ویروس كرونا، شرایط بهره مندی از تسهیلات برای صاحبان كسب و كارهای لطمه دیده از این ویروس را تشریح نمود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، اکبر کمیجانی با اعلان اینکه بر طبق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شده است مبلغ ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به خانوارهای یارانه بگیر و صاحبان کسب و کار که از ویروس کرونا گرفتار مشکل شده اند پرداخت گردد، اظهار داشت: همانگونه که شبکه بانکی کشور همیشه بمنظور مساعدت اقشار مختلف جامعه در زمان وقوع حوادث قهری همچون سیل و زلزله و... کمک لازم را کرده است، درباب لطمه دیدگان از ویروس کرونا نیز از تمام توان خود بهره برده و در این راستا از مبلغ تسهیلات یاد شده ۲۶۰ هزار میلیارد ریال را به خانوارهای یارانه بگیر اختصاص داده و مابقی مبلغ معادل ۴۹۰ هزار میلیارد ریال را در امتداد پشتیبانی از تولید و حفظ اشتغال، صرف اعطای تسهیلات به صاحبان کسب وکار لطمه دیده ناشی از ویروس کرونا خواهدنمود.

قائم مقام بانک مرکزی درباب پرداخت تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر اشاره کرد: همانگونه که در مورد اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر اطلاع رسانی شده و بمنظور عدم مراجعه سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر به بانک ها و مؤسسات اعتباری، مکانیزم پرداخت تسهیلات به صورت الکترونیکی انجام شد. بر این اساس حسب مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، واریز تسهیلات ۱۰ میلیون ریالی به حساب سرپرستان خانوار یارانه بگیر (براساس لیست اعلامی از طرف سازمان هدفمندسازی یارانه ها) در سه مرحله (در تاریخ های ۴، ۱۱و ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹) انجام شد که تا کنون از تعداد ۲۰ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۹۷۳ سرپرست خانوار معرفی شده از طرف سازمان هدفمندسازی یارانه ها، تعداد ۲۰ میلیون و ۱۸۶ هزار و ۶۴۳ خانوار، این تسهیلات (در مجموع به مبلغ ۲۰۱.۸۶۶.۴۳۰ میلیون ریال ) را دریافت کرده اند.

طبق اعلام بانک مرکزی، وی ادامه داد: همین طور امکان واریز مابقی تسهیلات یاد شده نیز به دلایلی همچون مسدودی حساب، شماره حساب اشتباه، عدم سازگاری شماره حساب با کدملی ارسالی، نامعتبر بودن اطلاعات معرفی شده و سایر خطاها میسر نشده است. طبیعی است بعضی از این موارد در هفته های آتی با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه رفع می شود.

مقام مسئول بانک مرکزی، درباره آخرین مرحله پرداخت تسهیلات یاد شده اظهار داشت: این مرحله از پرداخت ها نیز به حساب سرپرستان خانوارهای باقیمانده که موفق به ثبت نام نشده اند و برمبنای اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال ثبت نام هستند، در تاریخ ۲۰ خرداد ماه سال جاری واریز می شود.

ضوابط بهره مندی کسب وکارهای لطمه دیده ناشی از کرونا از تسهیلات
کمیجانی درباب واحدهای کسب وکاری که مشمول طرح یاد شده هستند، عنوان کرد: اشخاص حقیقی و حقوقی فعال دارای مجوز کسب یا تولید که در رسته های ۱۳ گانه مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا تعیین شده و آن دسته از کسب و کارهایی که به تأیید کارگروه مقابله با نتایج ناشی از شیوع ویروس کرونا می رسد و در چارچوب کارفرمایی و یا خویش فرمایی دارای فهرست بیمه هستند، برمبنای ضوابط زیر فقط برای یک دفعه مشمول دریافت تسهیلات این دستورالعمل می شوند:

- واحد کسب و کاری که در سال قبل فعال بوده و همچنان فعال است.

- شاغلان آنها از بیمه بیکاری بهره مند نشده اند.

- واحد کسب وکاری که بعد از شیوع ویروس کرونا (۱ اسفند ماه ۱۳۹۸) ۹۰ درصد متوسط نیروی کار سه ماهه آبان، آذر و دی سال ۱۳۹۸ خودرا بر طبق اطلاعات سازمان تامین اجتماعی تعدیل نکرده یا نسبت به بازگشت و افزایش نیروی کار موجود برمبنای متوسط سه ماهه مذکور اقدام نماید.

- واحد کسب و کاری که با نیروهای شاغل ( بر طبق تعداد شاغلین متوسط سه ماهه آبان، آذر و دی سال ۱۳۹۸) قرارداد کار در سال ۱۳۹۹ منعقد کرده و متعهد به حفظ نیروی کار تا آخر سال ۱۳۹۹ شده است.

قائم مقام بانک مرکزی با اعلان اینکه «سامانه کارا» بمنظور ثبت نام در طرح فوق الذکر در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: سامانه کارا متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که تمام مراحل ثبت نام و پروسه کاری در رابطه با این تصویب نامه، به صورت الکترونیکی در آن پیاده سازی شده و دسترسی تمام دستگاه های ذیربط و بانک ها و مؤسسات اعتباری عامل در سطح ملی و استانی بر روی این سامانه ایجاد می شود؛ ثبت نام افراد مشمول در سامانه مورد اشاره از تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آغاز شده و در جریان است.

کمیجانی درباب میزان پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب وکار مشمول طرح یاد شده، اظهار نمود: پرداخت تسهیلات فقط برمبنای مبلغ تعیین شده برای صاحبان کسب و کار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سامانه کارا و فهرست شاغلان در واحد کسب و کار و معرفی بوسیله سامانه یاد شده به بانک ها و مؤسسات اعتباری عامل انجام می شود.

وی اشاره کرد: پرداخت این تسهیلات به صورت دو مرحله ای بوده که در مرحله اول ۵۰ درصد تسهیلات متعلق به صاحبان کسب و کار پرداخت و مابقی یک ماه پس از آن و بعد از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه های اجرایی ذی ربط در سامانه کارا به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تامین اجتماعی انجام می شود.

بگفته کمیجانی، نسبت تعیین شده در هر مرحله به شرح زیر است:

- برای واحدهای کسب و کار به ازای هر شاغل یکصد و بیست (۱۲۰) میلیون ریال تعیین شده که ۷۰ درصد این مبلغ برای پرداخت هزینه های دستمزد و ۳۰ درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی در رابطه با کسب و کار است.

- برای واحدهای کسب و کار در رسته هایی که برمبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند، به ازای هر شاغل یکصد و شصت (۱۶۰) میلیون ریال تسهیلات تعیین شده که ۵۰ درصد این مبلغ برای هزینه های دستمزد و ۵۰ درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی در رابطه با کسب و کار است.

عضو هیأت عامل بانک مرکزی، با اعلان اینکه برای واحدهای کسب و کاری که تعداد شاغلین آنها بالای ۵۰ نفر است، پرداخت تسهیلات به روشی متفاوت انجام می شود، اشاره کرد: درباب این واحدها برمبنای تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا؛ تسهیلات با تعهد بازپرداخت، در اختیار صاحب کسب و کار قرار گیرد ولیکن سهم شاغلین با ستاندن موافقت از کارفرما در زمان انعقاد قرارداد، نزد بانک/مؤسسه عامل مسدود و برمبنای لیست اعلامی کارفرما و شماره حساب شاغلین که احراز اشتغالشان به تأیید سازمان تامین اجتماعی رسیده و در سامانه کارا درج شده است، در وجه آنها پرداخت می شود.

کمیجانی درباره شرایط تسهیلات موضوع طرح یاد شده اظهار داشت: نوع عقد، مرابحه عام و نرخ سود ۱۲ درصد است. علاوه بر این، مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات ۲۴ ماه و شروع اقساط از شروع مهرماه سال ۱۳۹۹ است. (سود دوره تنفس از زمان پرداخت تسهیلات تا ابتدای مهر ماه محاسبه و به مبلغ بازپرداخت اقساط اضافه می شود).

این مقام مسئول درباره ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از تخلفات احتمالی از طرف واحدهای کسب وکار کمتر از ۵۰ نفر نیروی کار، عنوان کرد: البته واحدهای کسب وکار لطمه دیده، بطور قطع افرادی هستند که به تعهدات خود عمل می کنند، چونکه می دانند تسهیلات پرداختی از محل سپرده های مردم نزد شبکه بانکی کشور است؛ ولیکن آن تعداد از واحدهای کسب و کار معدودی که ممکنست نسبت به بازپرداخت تسهیلات در موعد مقرر اقدام نکنند و یا با تشخیص و اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا دستگاه بخشی مربوطه، منابع دریافتی را در غیر مصادیق تعیین شده هزینه کنند، به مدت دو سال از دریافت هرگونه خدمات بانکی (تسهیلات، ضمانت نامه، اعتبارات اسنادی و...) محروم شده و موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ ۲۴ درصد (شامل ۱۸ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و ۶ درصد جریمه)، خواهند شد.

وی تصریح کرد: همین طور واحدهای یاد شده، در صورت کاهش نیروی کار (با ماخذ ۳۱ اردیبهشت ۹۹) تا آخر سال ۱۳۹۹ به میزان پایین تر از ۹۰ درصد متوسط نفراتِ سه ماهه آبان، آذر و دی سال ۱۳۹۸، موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ ۲۴ درصد (شامل ۱۸ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و ۶ درصد جریمه)، از زمان کاهش نیروی کار خود هستند.

همین طور قائم مقام بانک مرکزی توضیحاتی را درباره وثایق مربوط به تسهیلات موضوع طرح یاد شده ارائه کرد که این توضیحات در چارچوب جدول به شرح زیر است:منبع:

1399/03/07
19:45:26
5.0 / 5
2919
تگهای خبر: آب , بیمه , تولید , ثبت نام
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است