تهدیدی از جنس كرونا برای موز

تهدیدی از جنس كرونا برای موز نت واش: همزمان با شیوع ویروس كرونا در جهان، موز هم با آفت فوزاریوم دست و پنجه نرم می كند كه در مزارع كشت این میوه در سراسر جهان شیوع پیدا كرده است.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، موز اولین محصول جهانی شده دنیای مدرن و همچنان میوه صادراتی شماره یک در جهان است. با این وجود تجارت موز که حدود ۱۳۰ سال پیش آغاز شد، حالا به نماد شکنندگی جهانی سازی تبدیل گشته است. آفت فوزاریوم ویلت در مزارع موز سراسر جهان شیوع پیدا کرده است. نوعی از این آفت که به TR۴ مشهور است، اولین بار دو دهه پیش در تایوان شناسایی شد و سپس به سراسر آسیا و سپس خاورمیانه و آفریقا شیوع پیدا کرد تا این که سرانجام اواخر سال قبل به سرزمینهای موز آمریکایی جنوبی رسید و در کلمبیا شناسایی شد.

طبق اعلام سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، این آفت یکی از مخرب ترین آفتهای گیاهی است و تدابیر امنیت زیستی همچون قرنطینه مزارع برای مقابله با شیوع این آفت سفارش شده است. برای این آفت هم مانند کووید ۱۹ هنوز چاره ای پیدا نشده است. به محض این که خاک به این آفت آلوده می شود، دیگری امیدی به ریشه کنی آن وجود ندارد و تنها راه، رها کردن زمین است.

صنعت موز آمریکای لاتین به همراه کارائیب تلاش می کند خودرا با تهدید فوزاریوم وفق دهد و برای این منظور از تدابیر مشابه برای مقابله با ویروس کرونا استفاده می نماید.

به گفته خوان خوزه پونس، هماهنگ کننده اتحادیه های موز اکوادور، این صنعت در حال وفق دادن خود با تهدید فوزاریم است و تدابیر محفاظتی مشابهی که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا بکار بسته می شود را بکار می گیرد.

وی در ادامه اضافه کرد: ۸۰۰۰ تولیدکننده اکوادور ناچارند بهره وری و عملکرد بهتری درباب کنترلهای امنیت زیستی داشته باشند تا دوام آتی خودرا تضمین کنند.

در واقعیت تجارت موز قبل از ورود آفت TR۴ به آمریکای لاتین که به همراه کارائیب بیش از سه چهارم از صادرات موز جهان را به خود مختص کرده است، با چالش روبرو شده بود.

به گفته پاسکال لیو، اقتصاددان ارشد فائو و هماهنگ کننده مجمع موز جهان، حالا که بیماری کووید ۱۹ هم شیوع پیدا کرده، این صنعت واقعا در یک نقطه تحول قرار گرفته است.

صنعت موز چندی است که از عوامل گوناگون شامل تغییرات جوی، تخریب محیط زیست، قدرت فروشگاهها در دیکته کردن قیمتها و رشد فشار برای بهبود خیلی از کارگران تحت فشار قرار گرفته است. اکوادور بعنوان بزرگترین صادرکننده موز جهان در مرکز این چالش قرار گرفته است. این کشور سال قبل عامل صادرات یک سوم از ۲۰ میلیون تن موز در عرصه جهانی بود. ارزش این میوه برای اکوادور بیشتر از صنعت نفت می باشد و صنعت موز این کشور سال قبل حدود ۳.۲ میلیارد دلار ارزش داشت که معادل سه درصد از اقتصاد اکوادور بود.

اکوادور همین طور یکی از کانونهای مبتلاشدن به ویروس کرونا در آمریکای لاتین بوده و در مقطعی، اجساد قربانیان کرونا در خیابانهای شهر بندری گوایاکیول در خیابانها دیده می شد. این اپیدمی مشکلات لجستیکی برای این شهر بندری ایجاد کرد و کمبود کارکنان و کمبود کانتینرهایی که کنترل دما دارند موجب مختل شدن موقتی صادرات شد. با این وجود در بخش تولید اختلال چندانی وجود نداشت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در واقع، موز که بعنوان یک میوه مفید شهرت دارد، به نظر می رسید یکی از برندگان این بحران باشد و فروش آن در اتحادیه اروپا که بزرگترین واردکننده جهان است، افزایش شایان توجهی پیدا کرد. اما این به منزله سود برای تولیدکنندگان یا واردکنندگان نبود برای اینکه هزینه های آنها به سبب اختلالات لجستیکی و تدابیر ایمنی در مزارع افزایش پیدا کرد.

منبع:

1399/03/05
22:39:49
5.0 / 5
2624
تگهای خبر: بحران , تولید , صادرات , صنعت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است