آیا رونق بورس به سود صنعت تمام می شود؟

آیا رونق بورس به سود صنعت تمام می شود؟ نت واش: عضو هیئت مدیره كنفدراسیون صنعت ایران با اعلان اینكه بورس ایران كشش چنین كارهایی كه منجر به سود سهامدار و صنعتگر شود را دارد، اظهار نمود كه برای تحقق این مساله لازم است برخی مقررات و كنترل های زایدی كه سازمان بورس تحت عنوان شفافیت در مجامع اعمال و حقوق مالكانه سهامداران اكثریت را تهدید می كند، تعدیل و تسهیل شود.


نصرالله محمد حسین فلاح با اعلان اینکه در همه کشورهای دنیا بورس یکی از راه های درست تامین مالی بنگاه ها در کنار سیستم بانکی است، به ایسنا اظهار نمود: شرکت ها زمانی می توانند از رونق بازار بورس بهره ببرند که افزایش سرمایه در بازار بورس تسهیل شود و شرکت ها بتوانند بوسیله افزایش سرمایه، پولی را جذب فعالیت هایشان کنند. گام دیگر این است که شرکت هایی که در اختیار یک صنعت قرار دارد در بازار بورس ارائه شود که این پروسه کمی پیچیده است.
وی با اعلان اینکه شرکتی که نیاز به منابع مالی دارد باید دارایی های خودرا عرضه نماید و با فروش آنها به صورت سهام یا مواد منابع مالی به شرکت یا صنعت مورد نظر تزریق کند، اشاره کرد: حالا سوال این است که آیا ما در بازار بورس این امکان را داریم که دارایی های شرکت ها را از آنها خریداری نماییم یا افزایش سرمایه را به نسبتی که شرکت ها نیاز دارند انجام دهیم که بنظر می رسد به صورت بالقوه این پتانسیل ها وجود دارد و باید ابزارهای آن به کار گرفته شود.
وی با اعلان اینکه تجربه فعلی نشان میدهد سازمان بورس در افزایش سرمایه ها راحت و روان عمل نمی کند، اظهار داشت: برخی کنترل های سازمان بورس موجب می شود باوجود رونق این بازار، منابع بموقع به شرکت ها تزریق نشود. بدین سبب رونق بورس فی النفسه به نفع شرکت ها نیست و این مساله نیاز به ابزارهایی دارد که مهم ترین آن توان جذب پول از بورس توسط شرکت ها است. روش دیگر این است که شرکت ها اوراقی منتشر کنند و در بازار بورس بفروشند تا منافع آنرا جذب نماید.
عضو هیئت مدیره کنفدراسیون صنعت ایران در پاسخ به اینکه آیا بورس ایران کشش چنین کارهایی که منجر به سود سهامدار و صنعتگر شود را دارد، اشاره کرد: با توجه به این که در سال های گذشته منابع مالی زیادی در اثر سیاست های نادرست در نهادهای عمومی ذخیره شده و حاصل کسری بودجه دولت ها در دست مردم و نهادها انباشت شده که اگر قسمتی از این منابع در بورس فعال شود که ظاهراً الان نیت مجموعه نظام همین است، در پروسه بعدی که تسهیلاتی برای افزایش سرمایه شرکت ها تخصیص یابد، این منابع قابلیت جذب به صنعت را خواهد داشت؛ بدین سبب می توان اظهار داشت که این ظرفیت وجود دارد.
شرکت های خصوصی از رفتارهای سازمان بورس رضایت ندارند
فلاح همین طور با اعلان اینکه شرکت های خصوصی از رفتارهای سازمان بورس رضایت ندارند، اشاره کرد: برای مثال سازمان بورس تحت عنوان دفاع از حقوق سهام اقلیت، خیلی از اختیارات سهامداران اکثریت را کنترل و در موارد زیادی برای آنها مانع تراشی می کند که مهم ترین آن در بخش افزایش سرمایه ها است.
وی اضافه کرد: همین طور در زمان انعقاد یک قرارداد سنگین، طبق قوانین بورس تمام کارهای مربوط به سهام شرکت متوقف می شود و مراحلی باید طی شود که از نظر شفافیت لازم است، اما مکانیزم ها و سرعت عملیات در بورس کند است. نهایتاً این شرایط و ضرورت تبادل اطلاعات و دریافت مجوزها برای اعضای بورس، موجب می شود آزادی عمل یک مالک خصوصی یا سهامدار اکثریت در بنگاه صنعتی از او گرفته و روند انجام کارها کند شود. بدین سبب سهامداران کلان بخش خصوصی ترجیح می دهند که این آزادی عمل را از دست ندهند، اما به این معنا نیست که استفاده از بازار بورس برای رونق صنعت نشدنی است، چونکه می توان برخی مقررات و کنترل های زائدی که سازمان بورس تحت عنوان شفافیت در مجامع اعمال می کند و حقوق مالکانه سهامداران اکثریت را تهدید می کند، باید در فرآیندهایی تعدیل و تسهیل شود.
منبع:

1399/03/03
22:11:23
5.0 / 5
3032
تگهای خبر: ابزار , بازار , بودجه , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است