اوضاع صادرات ایران در شرایط كرونایی

اوضاع صادرات ایران در شرایط كرونایی نت واش: رئیس كنفدراسیون صادرات می گوید پس از شوك ابتدایی كرونا به تجارت ایران و خیلی از كشورهای جهان، از شروع اردیبهشت بهبود نسبی در عملكرد صادراتی به ثبت رسیده است.


محمد لاهوتی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: همانطور که از قبل نیز پیش بینی می شد، شیوع گسترده کرونا به ایجاد محدودیت در تردد و به دنبال آن دشوار شدن صادرات منجر گردید که این مسئله تنها مختص ایران نیست و بیشتر کشورهای جهان با آن مواجه گشته اند.
بگفته وی، از شروع اسفند و با شیوع ویروس کرونا در ایران و سپس در فروردین همزمان با همه گیری این ویروس در خیلی از کشورهای جهان، خیلی از مرزهای زمینی میان کشورها بسته شدند و همین موضوع میزان صادرات را کم کرد که در آمار فروردین نیز به وضوح دیده می شود.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اعلان اینکه از روزهای پایانی فروردین و ابتدایی اردیبهشت، گشایش نسبی در ترددها به وجود آمد، توضیح داد: باتوجه به طولانی شدن روند شیوع این ویروس، خیلی از کشورها برای تامین نیازهای اولیه و حفظ اقتصادشان برخی محدودیت ها را کنار زدند که همین مورد به افزایش صادرات کمک کرد. بدین جهت همچنان زیرسایه کرونا، محدودیت های صادراتی وجود دارد و آمار اساسا نسبت به روزهای قبل از این ویروس پایین تر خواهد بود، اما بنظر می رسد از شروع اردیبهشت بهبود نسبی در این عرصه رخ داده و آمار کاهش صادرات فروردین قدری بهبود یافته است.
لاهوتی با اشاره به شیوه های جدیدی که برای صادرات میان کشورهای منطقه اجرایی شده است اظهار داشت: ما خوشبختانه از شروع کرونا در مرزهای آبی خود محدودیت جدی نداشتیم و تردد برای جابجایی کالاهای ضروری و تجاری ادامه یافت. در هفته های گذشته نیز ظرفیت حمل و نقل ریلی به کمک ما آمده و در مرزهای مشترک با کشورهایی مانند ترکیه یا ترکمنستان جابجایی کالاهای صادراتی با قطار انجام شده که نشان دهنده ضرورت توجه جدی به ظرفیت این حوزه است.
وی اشاره کرد: امروز حفظ صادرات ما به دیپلماسی فعال مقامات و صادرکنندگان در منطقه بستگی زیادی دارد. مذاکره با ترکیه برای بازگشایی مرزهای زمینی بسیار مهم خواهد بود برای اینکه در کنار بازار این کشور، راه عبور ما به اروپا نیز از ترکیه می گذرد. کشورهای عضو اورسیا پروتکل هایی برای حفظ تجارت در روزهای کرونا منتشر نموده اند که نشان میدهد راهکارهای محلی و منطقه ای در عبور از این شرایط بسیار مهم خواهد بود و امیدواریم با نتیجه بخش شدن مذاکرات، محدودیت های صادراتی ما کمتر شود.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، از شروع اسفند با شیوع ویروس کرونا در ایران و خیلی از کشورهای منطقه، دولت ها تصمیم گرفته اند برخی مرزهای زمینی خودرا بسته یا در تردد، محدودیت های جدی وضع کنند و همین مورد به کاهش تجارت بین المللی منجر گردیده است.
آمارهای انتشار یافته از صادرات ایران در فروردین ماه امسال، حاکی از کاهش ۳۶ درصدی صادرات در قیاس با زمان مشابه سال قبل است.
منبع:

1399/02/26
14:21:40
5.0 / 5
2707
تگهای خبر: آب , بازار , تجاری , دولت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است