كاهش ۳۶ درصدی صادرات ایران در فروردین ۹۹

كاهش ۳۶ درصدی صادرات ایران در فروردین ۹۹ به گزارش نت واش اتاق بازرگانی تهران می گوید، ارزش صادرات غیرنفتی ایران در فروردین سال ۹۹ در قیاس با مدت مشابه سال قبل، كاهشی ۳۶ درصدی داشته است.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا، تجارت بین المللی ایران و خیلی از کشورهای جهان از اسفند ماه سال قبل تحت تأثیر قرار گرفته است و خیلی از کشورها عملا یا مرزهای اقتصادی خویش را بسته اند یا محدودیت های جدی در این حوزه وضع کرده اند.
ایران هم بعد از آنکه از آغاز اسفند محدودیت هایی در راه فعالیتهای اقتصادی خود به وجود آورد، کوشیده از مرزهای موجود تجارت خویش را ادامه دهد و با این وجود تحت تأثیر کرونا، آمارهای فروردین حاکی از کاهش جدی تجارت است.
بر مبنای اطلاعات عرضه شده از جانب اتاق بازرگانی تهران، تاجران ایرانی در اولین ماه از سالجاری، حدودا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صادرات داشته اند که این عدد در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی ۳۶ درصدی را نشان داده است. واردات ایران در فروردین ۱۳۹۸ هم بیشتر از ۲.۳ میلیارد دلار بوده که در فروردین سال جاری به کمتر از دو میلیارد دلار رسیده و کاهشی ۱۷ درصدی را نشان داده است.
وزن صادراتی ایران هم از بیشتر از هشت میلیون تن در فروردین ۱۳۹۸ به حدود پنج میلیون تن در اولین ماه سال جاری رسیده و کاهشی ۳۹ درصدی را نشان داده است. وزن واردات ایران در این دوره اما ۲۱ درصد افزایش یافته است.
متوسط قیمت کالاهای تجاری کشور دیگر گزارش انتشار یافته در فروردین ماه است. بر این اساس متوسط قیمت صادراتی کالاهای ایران در فروردین ماه سال جاری به ۳۰۹ دلار در هر تن رسیده که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، افزایشی چهار درصدی را نشان داده است. متوسط ارزش واردات ایران اما از ۱۱۲۱ دلار در هرتن در فروردین گذشته به ۷۶۴ تن در ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ رسیده که کاهشی ۳۲ درصدی را نشان داده است.
همینطور اتاق بازرگانی تهران اصلی ترین شرکای تجاری کشور در ابتدایی سال ۱۳۹۹ را اعلام نموده که همچنان چین را در صدر این لیست نشان داده است. ایران در فروردین ۳۱ درصد از کل صادرات خویش را به چین انجام داده و بعد از آن امارات متحده عربی با ۲۱ درصد، عراق با ۱۵ درصد، افغانستان با هفت درصد و ترکیه با چهار درصد در رده های بعدی هستند.
نکته قابل تامل در این آمارها، تبدیل شدن امارات متحده عربی به دومین مقصد عمده صادراتی ایران است که تا پیش از این برای مدت طولانی در اختیار عراق بود. ترکیه هم با کاهش جدی واردات از ایران، در یک ماه تنها ۷۲ میلیون دلار واردات داشته است.
در این میان مبادی وارداتی کالا هم چین با ۲۰ درصد، اصلی ترین صادرکننده کالا به ایران بوده است و بعد از آن امارات متحده عربی قرار دارد. واردات ایران از امارات و چین به شدت به یکدیگر نزدیک شده است. بعد از این دو کشور هم ترکیه، هند و هلند قرار دارند. نام هلند در حالی مطرح شده که در سال های گذشته همواره از آلمان بعنوان اصلی ترین شریک تجاری باقی مانده در ایران یاد می شد. بر مبنای آمار عرضه شده از جانب اتاق بازرگانی، میزان صادرات و واردات ایران به تمامی شرکای اصلی خود در این ماه کاهش یافته که علت اصلی آن شیوع کرونا و کاهش جدی تجارت جهانی و منطقه ای در هفته های گذشته بوده است.1399/02/23
23:37:48
5.0 / 5
2970
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است