چرا سكه بورسی گرانتر از سكه بازار است؟

چرا سكه بورسی گرانتر از سكه بازار است؟ به گزارش نت واش این روزها قیمت سكه در بورس كالا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بالاتر از قیمت سكه در بازار آزاد است. صرافی ها معتقدند حضور برخی از بانكها در بورس و اقدام آنها به خرید سكه با حدود ۵۰۰ هزار تومان بالاتر از بازار آزاد سبب شده كه مردم مبادرت به خرید سكه از صرافی ها و عرضه آنها در بورس كنند كه این كار سبب افزایش قیمت سكه شده است.


در اینباره حسن کاظم زاده، کارشناس بازار سرمایه و مدیر سابق یکی از صندوق های طلا در گفت و گو با ایسنا، درمورد روند شکل گرفته در بازار گواهی سپرده کالایی سکه طلا و مقصر دانستن بانک های خزانه گواهی سپرده سکه طلا در پیشی گرفتن قیمتها در بورس نسبت به بازار آزاد توضیح داد: مقصر دانستن چهار بانک خزانه سکه طلا در بازار گواهی سپرده سکه یا بورس به هیچ عنوان منطقی و درست نیست؛ چونکه در این بازار، بانکها صرفاً نقش انباردار را ایفا و همانند یک گاو صندوق بزرگ فقط از دارایی سپرده گذاران سکه حفاظت و نگهداری و در قبال ارائه این خدمات کارمزد دریافت می کنند. بورس هم فقط بستر معاملاتی لازم را فراهم نموده و نقشی در افزایش یا کاهش قیمتها ندارد.
رشد تقاضا به دنبال انتظارات تورمی
وی در مورد علل سبقت قیمت سکه بورسی نسبت به بازار نقدی توضیح داد: یکی از مهم ترین علل بروز این شرایط، آن است که تمایل به سرمایه گذاری روی دارایی های مختلف همچون ملک، خودرو، سهام و هم طلا افزایش یافته و انتظارات تورمی موجود در جامعه تقاضای سرمایه گذاران را تحت تأثیر قرار داده است؛ به صورتی که قیمتها در بورس با واقعیتها و انتظارات تورمی حاکم بر اقتصاد کشور انطباق دارد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: افزون بر تمایل به سرمایه گذاری روی دارایی های تورمی، درصد قابل توجهی از نقدینگی سرگردان در جامعه طی ماههای اخیر به سمت بورس سوق پیدا کرده که بخشی از این منابع ورودی به بازار سرمایه به سرمایه گذاری در بازار طلا و گواهی سپرده سکه اختصاص پیدا کرد و باعث رشد تقاضا در این بازار شد.
اطمینان در معاملات و سهولت دسترسی
کاظم زاده یکی از مهم ترین علل اقبال از خرید سکه در بورس نسبت به بازار نقدی را سهولت در انجام معامله به صورت آنلاین و عدم احتیاج به رجوع حضوری اعلام نمود و اضافه کرد: معامله گران گواهی سپرده سکه ضمن راحتی انجام معامله به صورت آنلاین، از بابت خرید سکه واقعی و تقلبی نبودن آن اطمینان خاطر دارند؛ ضمن اینکه افراد بعد از خرید سکه در بورس کالا نگران نحوه حمل و نگهداری آن نبوده و از راه نگهداری سکه خود در چارچوب گواهی سپرده کالایی ریسک ناشی از سرقت آنرا هم پوشش می دهند.
کرونا تقاضای بازار آزاد سکه را به بورس هدایت کرد
وی با تاکید بر اینکه قیمت سکه در بازار آزاد واقعی نیست، توضیح داد: در شرایط کنونی به علت شیوع کرونا در کشور و ضرورت رعایت فاصله های اجتماعی و کاهش ترددهای غیرضروری در سطح شهر، خرید حضوری در بازار آزاد سکه به شدت کاهش یافته و در مقابل معاملات آنلاین گواهی سپرده سکه طلا در بورس با رونق همراه شده است؛ به صورتی که افراد ترجیح می دهند بدون رجوع حضوری به بازار روی کالای سکه سرمایه گذاری کنند.
افزایش ظرفیت خزانه های بانکی یک راهکار موثر
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بورس کالا توان و ظرفیت تعادل بخشی به بازار سکه طلا را دارد، اظهار داشت: اگر برخی افراد معتقدند که قیمتها در بورس کاذب است، می توانند مبادرت به گواهی کردن سکه کنند و با قیمت بالاتر آنرا بفروشند، اما نکته حائز اهمیت این است که اتهامات مطرح شده نسبت به چهار بانک خزانه گواهی سپرده سکه درست نیست و اگر ظرفیت این بانکها افزایش یافته و بانک های دیگر هم بعنوان خزانه بورسی اعلام آمادگی کنند، می توان به رونق هر چه بیشتر این معاملات و تعادل بخشی هر چه بهتر قیمتها کمک کرد.
راه اندازی صندوق های جدید طلایی منتظر صدور مجوز
کاظم زاده بر ضرورت افزایش ظرفیت سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا در بورس تصریح کرد و اظهار داشت: هم اکنون دارایی های تحت مدیریت چهار صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلا در بورس بیشتر از ۱۵۰۰ میلیارد تومان رشد کرده است که اگر با صدور مجوز از جانب سازمان بورس ظرفیت این صندوق ها افزایش یابد، می توان به بازار گواهی سپرده سکه طلا هم عمق بیشتری بخشید.
وی ادامه داد: اگر سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن ارائه مجوز جهت امکان افزایش ظرفیت صندوق های فعال در حوزه طلا، مجوز صندوق های جدید سرمایه گذاری مبتنی بر طلا را هم صادر کند شاهد عمیق شدن بازار و توسعه معاملات گواهی سپرده سکه طلا خواهیم بود و حجم معاملات افزایش پیدا خواهد نمود. در این شرایط احتمال ایجاد تفاوت قابل ملاحظه بین قیمت ها در دو بازار آزاد و بورس هم کاسته می شود و نوسانات کاذب قیمت ها در بازار هم مدیریت می شود.
یک پیشنهاد به بانک مرکزی
این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه سخنان خود اجرای طرح پیش فروش سکه در چارچوب گواهی سپرده سکه طلا از جانب بانک مرکزی را پیشنهاد کرد و اظهار داشت: اگر بانک مرکزی اجرای طرح پیش فروش سکه را از راه بورس و در چارچوب گواهی سپرده کالایی انجام دهد، پاسخ به تقاضای بازار هم بهتر و راحت تر خواهد شد و این نهاد پولی کشور می تواند به کمک این ابزار مالی تعادل لازم بین عرضه و تقاضای بازار را به راحتی حفظ کند.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، در لحظه انتشار این گزارش (ساعت ۱۴)، در بازار قیمت سکه طرح قدیم ۶ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، سکه طرح جدید ۶ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان، نیم سکه ۳ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۹۷۰ هزار تومان و سکه یک گرمی یک میلیون تومان است. این در شرایطی است که در بورس کالا قیمت سکه طرح قدیم ۶ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، سکه طرح جدید ۶ میلیون و ۹۰۹ هزار تومان، نیم سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۹۸۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۹۹۰ هزار تومان است.
منبع:

1399/02/22
17:35:55
5.0 / 5
3165
تگهای خبر: ابزار , بازار , خدمات , خودرو
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است