سازمان جهانی تجارت

صادرات ماسك و دستكش در ۸۰ كشور ممنوع گردید

صادرات ماسك و دستكش در ۸۰ كشور ممنوع گردید به گزارش نت واش سازمان جهانی تجارت (WTO) اعلام نمود كه۸۰ كشور و قلمرو گمركی صادرات ماسك صورت، وسایل حفاظتی، دستكش و سایر اقلام را برای پیشگیری از كمبود در زمان شیوع كرونا ممنوع یا محدود كرده اند.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، سازمان جهانی تجارت اعلام نمود که این محدودیت از جانب ۷۲ عضو این سازمان و هشت کشور غیرعضو وضع شده است اما تنها ۱۳ کشور عضو طبق مقررات این نهاد عمل کرده و به سازمان جهانی تجارت اطلاع داده اند.

عدم شفافیت درباره محدودیتها و ناکامی در همکاری بین المللی امکان دارد تلاشها برای کند کردن روند شیوع بیماری کووید ۱۹ را آهسته کند. این بیماری تابحال دو میلیون و ۶۴۰ هزار نفر را در جهان مبتلا کرده و جان حدود ۱۸۵ هزار نفر را گرفته است.

در گزارش سازمان جهانی تجارت آمده: باآنکه معرفی محدودیت صادراتی اقدام قابل درکی است اما عدم همکاری بین المللی در این حوزه امکان دارد دسترسی کشورهای متکی به واردات به اقلام بهداشتی ضروری را قطع کند و با مداخله در زنجیره تأمین کالاهای پزشکی، چنین اقداماتی مانع واکنش ضروری برای تأمین اقلام بهداشتی می شوند.

ممنوعیت صادرات و محدودیتها معمولا در سازمان جهانی تجارت ممنوع هستند اما استثناهایی وجود دارند که اجازه می دهند ممنوعیت موقتی برای پیشگیری از کمبود کالاهای غذایی یا سایر کالاهای ضروری در کشور صادرکننده اعمال شوند.

محدودیت های سفر، جریان تجارت کالاهای ضروری برای مبارزه با کرونا را کند کرده اما محدودیتهای صادراتی، تنظیم تصمیمات خرید و یافتن تأمین کنندگان جدید را برای دولتها و شرکت ها دشوار کرده است.

سران گروه جی ۲۰ که متشکل از اقتصادهای پیشرفته جهان هستند، ماه گذشته اعلام نمودند که هر گونه اقدامی در واکنش به پاندمی کرونا باید هدفمند، مناسب، شفاف و موقتی باشد اما محدودیتهای صادراتی جدید از آن زمان اعمال شده اند.

آمریکا هفته گذشته از چین خواست در مقررات جدید کنترل کیفیت صادرات تجهیزات حفاظتی تجدیدنظر کند چونکه این مقررات مانع روند عرضه می شود. فرانسه هم با وجود درخواست مکرر سایر کشورهای اتحادیه اروپا برای رفع محدودیت ها و مقابله با کمبود دارو در کشورهای دیگر، لیست داروهایی که با محدودیتهای صادراتی روبروست را گسترش داد.

سازمان جهانی تجارت اعلام نموده که این محدودیتها سبب می شود کشورهای دیگر اقدامات مشابه انجام دهند و میزان عرضه مورد نیاز کاهش پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، نتایج سیاسی این محدودیتها واکنش جهانی به پاندمی کرونا را تضعیف خواهد نمود و سبب تکرار مکرر شیوع بیماری می شود که روی زندگی همه تأثیر می گذارد و سبب به تاخیر افتادن دریافت کالاهای مورد نیاز می شود.

منبع:

1399/02/05
21:01:46
5.0 / 5
3019
تگهای خبر: بهداشت , دولت , صادرات , كیفیت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است