زنگ خطرهای كرونا برای اقتصاد ایران

زنگ خطرهای كرونا برای اقتصاد ایران نت واش: یك عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد می باشد كه بعد از اولویت اصلی حفظ جان و سلامت مردم، كاهش نگرانی ها از تبعات اقتصادی انتشار ویروس كرونا، دومین اولویت جدی كشور است.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: همانطور كه از قبل نیز پیش بینی می شد، با انتشار ویروس كرونا، بعضی از مشاغل به شكل مستقیم و برخی به شكل غیر مستقیم با این ویروس درگیر خواهند شد و در چنین فضایی، انجام ارزیابی های دقیق از شرایط و رصد موقعیت این مشاغل اهمیت فراوانی دارد.
وی با اشاره به موج ابتدایی تاثیر شیوع كرونا، اظهار داشت: در گام نخست باتوجه به تعطیلی كارهای جمعی، سرمایه گذاران در حوزه های هنری، ورزشی و برخی امور خدماتی لطمه دیدند. وقتی سفرها محدود یا ممنوع شود، عملا حوزه گردشگری، حمل و نقل و سایر بخش های وابسته به آن تاثیر خواهند گرفت.
بگفته این فعال اقتصادی، باتوجه به سفارش های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس، رستوران ها، هتل ها و سرمایه گذاران در عرصه تولید و توزیع مواد غذایی نیز دیگر گروهی بوده اند كه لطمه دیده اند و با طولانی شدن محدودیت ها، این لطمه ها ادامه دارد.
آرگون با اعلان اینكه تولید و تولیدكنندگان بخش دیگری از فعالانی را می سازند كه از شیوع ویروس لطمه دیده اند اظهار داشت: به جز برخی حوزه های محدود كه در دوره كرونا با تمام ظرفیت و حتی بیشتر از آن كار كرده اند، مصرف خیلی از كالاها كاهش یافته و به دنبال آن تولید آنها نیز محدود یا حتی ممنوع شده است. در چنین فضایی تولید كننده كه تعداد زیادی كارمند یا كارگر دارد تحت فشار شدید قرار می گیرد و اگر در كوتاه مدت نتواند بر مشكلات غلبه كند در آینده تهدیدهای زیادی برای كسب و كارش وجود خواهد داشت.
وی افزود: در كنار بازار داخلی، باتوجه به شیوع جهانی ویروس، بازار صادرات نیز تحت تاثیر قرار گرفته و بنظر می رسد در هفته های آینده نیز این روال ادامه داشته باشد. بدین جهت در شرایط فعلی ورود دولت و فعال كردن طرح های حمایتی تنها گزینه عملی بشمار می رود تا بتوان با عبور از موج نخست فشارها برای اقتصاد بعد از كرونا برنامه ریزی كرد.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، با شیوع ویروس كرونا در بسیاری كشورهای جهان، دولت ها بسته های حمایتی برای بخش های مختلف اقتصادشان طراحی نموده اند تا از ركود به وجود آمده عبور كنند. در ایران نیز دولت اعلام نموده در كنار ارائه برخی تسهیلات به فعالان اقتصادی، یك بسته ۷۵ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی را برای پشتیبانی از اقتصاد در نظر خواهد گرفت.
منبع:

1399/01/14
14:11:24
5.0 / 5
3187
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است