صنعت فرش در سال۹۸،

چرا صادرات فرش دستباف كاهش یافت؟

چرا صادرات فرش دستباف كاهش یافت؟ به گزارش نت واش به قول رئیس هیئت مدیره انجمن علمی فرش ایران، صادرات فرش در هشت ماهه اول سال ۱۳۹۸ كمتر از ۵۰ میلیون دلار بوده كه نسبت به متوسط ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات فرش در دو دهه گذشته، حدود یك دهم شده است، اما خروج آمریكا از برجام و اعمال تحریم ها تنها دلیل این اتفاق نیست.


حمید كارگر در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در شرایط فعلی هنر صنعت فرش دستباف ایران حال و روز خوشی ندارد و بخصوص در حوزه صادرات و ارزآوری نه تنها در شرایط بهینه نیست، بلكه در شرایط اخطار قرار دارد.
وی یكی از از مهمترین و نخستین صفات فرش دستباف از منظر تولید و تجارت را ارزآوری و صادرات آن دانست و اظهار داشت: ازاین رو وقتی صادرات فرش دستبافت گرفتار افت شود به تبع آن تولید و اشتغال در این صنعت هم متأثر می شود.
كارگر در ادامه از ركود در افت صادرات فرش در سال ۱۳۹۸ اطلاع داد و اظهار داشت: این در شرایطی است كه طی چند دهه گذشته فرش یكی از اقلام مهم صادرات غیر نفتی ایران بوده و در این حوزه اعداد مقبولی هم تجربه كرده است.
به قول وی صادرات فرش در هشت ماهه اول سال قبل كمتر از ۵۰ میلیون دلار بوده كه نسبت به متوسط ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات فرش در دو دهه گذشته، حدودا یك دهم شده است.
رئیس هیئت مدیره انجمن علمی فرش ایران این عدد را مخاطره آمیز توصیف كرد و اظهار داشت: از سال ۱۳۹۷ به بعد، با خروج آمریكا از برجام و اعمال تحریم ها روند افزایشی صادرات فرش دستباف متوقف و سیر نزولی آن شروع شد.
به قول وی صادرات فرش دستباف در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۹۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۵ حدود ۳۵۹ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۶ معادل ۴۲۶ میلیون دلار بوده است اما در سال ۱۳۹۷ صادرات فرش دستباف به ۲۳۸ میلیون دلار رسید.
رئیس هیئت مدیره انجمن علمی فرش ایران با اشاره به تأثیر مستقیم كاهش صادرات فرش دستباف و فعالان این حوزه و شاغلان رسته های مختلف همچون طراح، رنگرز، رفوگر و سایر مشاغل مرتبط، بر ضرورت اتخاذ تدابیر مناسب برای بهبود وضعیت تولید و صادرات فرش دستباف تصریح كرد.
كاهش صادرات فرش دستباف قابل پیشبینی بود
كارگر با اشاره به اینكه بخشی از كاهش شدید صادرات فرش دستباف متاثر از تحریم ها بوده كه قابل پذیرش است، خاطرنشان كرد: با عنایت به این كه آمریكا بعنوان بزرگترین وارد كننده فرش دستباف درهای كشور خویش را به روی ایران بست، افت صادرات فرش طبیعی بوده، اما بخشی از كاهش صادرات هم به علت خود تحریمی ها و بی تدبیری ها اتفاق افتاده است؛ به صورتی كه به جای پشتیبانی از فعالان این حوزه، آنها گرفتار تنگنا و سختی شدند وحداقل ترین ابزار حمایتی از آنها دریغ شد.
به قول وی تأمین بودجه قالی بافان همچنان گرفتار مشكل بوده و هنوز و تأمین نشده است. همینطور بالا بردن تعرفه واردات ابریشم پارسال سبب افزایش قیمت مواد اولیه و به تبع آن قیمت تمام شده فرش دستباف شد كه در نتیجه آن بخشی از توان رقابتی فرش دستباف ایرانی هم در بازار داخل و هم در بازار بین المللی گرفته شد.
رئیس هیئت مدیره انجمن علمی فرش ایران همینطور با اشاره به اینكه انواع قوانین و مقررات سختگیرانه و متغیر هم سبب مشكلاتی برای تجار و بازرگانان حوزه فرش دستباف شد، خاطرنشان كرد: قوانین مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات، مشكلات گمركی، بالا رفتن هزینه و ریسك صادرات همچون این صدمه ها است.
كارگر با اشاره به اینكه تنوع زیاد فرش دستباف ایران از دیرباز توانسته پاسخگوی سلایق بسیاری باشد، اظهار نمود: حدود ۸۰ كشور مقصد صادرات فرش دستباف ایرانی هستند. برخی كشورها همچون آمریكا، برخی كشورهای اروپایی و آسیای شرقی فرش در سبك زندگی آنها وجود دارد، اما برخی كشورها بازارهای جدید صادرات هستند.
به قول وی به صورت سنتی برخی كشورهای اروپایی مثل آلمان، ایتالیا، سوئیس، انگلیس، فرانسه، در قاره آمریكا خود ایالت متحده آمریكا، در شرق آسیا ژاپن و همینطور برخی كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مشتریان فرش دستباف ایرانی بوده و هستند.1399/01/10
13:50:25
5.0 / 5
3843
تگهای خبر: ابزار , بازار , بودجه , تولید
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است