دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان :

۷۰ درصد تسهیلات قطعه سازان پرداخت گردید

۷۰ درصد تسهیلات قطعه سازان پرداخت گردید نت واش: طبق اعلام دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی، با كوشش های صورت گرفته و سرعت گرفتن تزریق تسهیلات در ایام اخیر، بالاخره 70 درصد تسهیلات شورای پول و اعتبار پرداخت و بدهی معوق خودروسازان به قطعه سازان كوچك پرداخت شد، اما هنوز با قطعه سازان بزرگ تسویه كامل صورت نگرفته است.


آرش محبی نژاد در گفتگو با ایسنا، اعلام نمود: تا اختتام ساعت اداری روز گذشته (سه شنبه)، حدود ۷۰ درصد تسهیلات شورای پول و اعتبار پرداخت گردید. هر چند با عنایت به این كه حدود سه ماه پیش این مصوبه از سمت شورای پول و اعتبار اعلام شد؛ پرداخت ها دیرهنگام صورت گرفت اما باز هم جا دارد كه از بانك مركزی، بانكهای عاملی كه در این طرح مشاركت داشته اند و مسؤلان وزارت صمت و همینطور نهاد ریاست جمهوری تشكر كرد. تا ۱۰-۱۵ روز پیش تنها ۱۵ درصد از این تسهیلات پرداخت شده بود اما در همین ۱۰ روز اخیر پرداخت ها در نتیجه پیگیری ها، شتاب گرفت و قریب به ۷۰ درصد تسهیلات تا روز گذشته پرداخت گردید.
دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان ضمن ابراز امیداوری اینكه امروز مابقی مبلغ تسهیلات نیز پرداخت گردد، اظهار داشت: خودروسازان همچنان در حال انجام پرداختی ها هستند و امید است كه امروز هم درصدی پرداخت گردد. اما لازم به ذكر است كه در دو خودروساز بزرگ اتفاق خوبی كه افتاد این بود كه بدهی معوق خود به قطعه سازان كوچك را تسویه كردند. هرچند كه به لحاظ ریالی، مبلغ های پرداختی كم بوده است اما به لحاظ تعداد، تعداد زیادی از قطعه سازان را شامل شده و بدهی آنها پرداخت و مشكلاتشان حل شد.
وی اضافه كرد: هر دو خودروساز مصوبه ها را گرفته اند اما جذب پولی كه در حساب نشسته باشد، تا روز گذشته بیش تر از ۷۰ درصد نشده است اما نكته مهم اینجاست كه قطعه سازان كوچك مطالبات ۱۲۰ روز معوق خویش را گرفتند اما قطعه سازان متوسط و بزرگ موفق نشدند ازاین رو بدهی ۱۲۰ روز هردو خودروساز به زنجیره تامین داخلی پرداخت نشد.

بالاخره صنعت قطعه سازی از بحران خارج شد
وی اضافه كرد: اما هیچ یك از این دو خودروساز موفق به پرداخت كامل بدهی های معوق خود و در حقیقت تسویه نشدند و بخشی از پرداخت ها به سال آینده موكول شد. مجموع این اتفاقات همچون تزریق تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار، خود منابع داخلی خودروسازان و همینطور یكسری توافقاتی كه خودروسازان با قطعه سازان بخصوص قطعه سازان بزرگ بر روی مباحث خرید دین و استفاده از سایر روش های تامین نقدینگی، سبب گشته است كه صنعت قطعه سازی قبل از اختتام سال از بحران بیرون برود.
محبی نژاد تصریح كرد: شاخصه ها نشان داده است كه صنعت قطعه سازی نه در وضعیت ایده آل اما در وضعیت قابل قبولی سال را به لحاظ نقدینگی به پایان خواهد برد و حدودا رضایت نسبی در قطعه سازان حاصل شده است؛ منتهای مراتب ما امیدواریم كه در روزهای ابتدایی سال آتی هم باقی مانده تسهیلات مذكور جذب شده به زنجیره تامین تزریق شود و از محل منابع خود شركت ها هم پرداخت ها صورت گیرد تا شاهد دریافت كامل مطالبات معوض قطعه سازان باشیم.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان با اشاره به اینكه حال با خروج از وضعیت بحران، می توان امیدوار بود كه علاوه براینكه به جنگ ویروسی همچون كرونا رفته و مشكلات اقتصادی ناشی از آنرا جبران كرد، می توان غول تحریم را كه با آن دست و پنجه نرم كردیم و البته قطعه سازان در سال ۹۸ نشان دادند كه تواستند آنرا به زانو در بیاوریم، بیشتر از پیش بی اثر نماییم.
وی در انتها تصریح كرد: بالاخره با تلاشهای صورت گرفته و سرعت گرفتن تزریق تسهیلات در ایام اخیر، هر چند كل تسهیلات اختصاص پیدا نكرد اما صنعت قطعه سازی را از بحران و فاجعه نجات داده و مجدد به جاده رشد و شكوفایی برگرداند. امیدواریم در سال آتی نیز با تدابیری كه مسؤلان اتخاذ می كنند، با تدبیر مدیران خودروسازی و با همت همیشگی قطعه سازان شاهد رشد و شكوفایی بیشتر صنعت قطعه سازی باشیم.
به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، چندی قبل انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان آگهی توقف تولید حداقل دو ماه برای صنعت قطعه سازی و بیكاری ۵۵۰ هزار نفر از آنها را در صورت محقق نشدن وعده مسئولان در پرداخت تسهیلات پنج هزار میلیارد تومانی قطعه سازان داده بود. با عنایت به با زیان ده شدن صنعت خودروسازی كشور، در شرایط كنونی كشور ناشی از تحریم ها و ویروس ناخوانده و... لازم است كه در جهت تامین ارز مورد نیاز برای واردات قطعات حساس و موثر در خطوط تولید فرصت را از دست نداده و شاهد تعطیلی خودروسازان به دنبال تعطیلی صنعت قطعه سازان نباشیم. اینكه گاهی اعلام می شود تمام مطالبات ۱۲۰ روزه زنجیره تامین یكی از دو شركت بزرگ خودروسازی پرداخت شده است، چندان حقیقت ندارد اما همانطور كه اشاره شد مطالبات ۱۲۰ روزه قطعه سازان كوچك تسویه شده است.

منبع:

1398/12/28
21:26:04
5.0 / 5
3763
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است