نامه سرگشاده به رئیس جمهور؛

امید را در اصفهان احیا کنید

امید را در اصفهان احیا کنید رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان طی نامه ای سرگشاده به سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری خواهان توقف هر گونه بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود شد.به گزارش نت واش به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان روز چهارشنبه و در آستانه سفر رییس جمهوری به این استان طی نامه ای سرگشاده خواهان توقف هر گونه بارگذاری جدید بر حوضه زاینده رود و از طرف دیگر تزریق منابع آبی داخل استان به این رودخانه شد.
در متن نامه موسوی لارگانی به رییس جمهوری آمده است: بیش از ۲۰ سال از به صدا در آمدن زنگ خطر خشکیدگی زاینده رود و فلات مرکزی ایران می گذرد. در این سال ها نه فقط اقدام مؤثری برای حفظ نگین فلات مرکزی ایران صورت نگرفته است که بار گذاری های متوالی بر زاینده رود و انتقال آب از این حوضه آبریز به سایر حوضه ها موجبات فشار غیرقابل تحمل بر این رودخانه حیاتی را فراهم نمود.
با تشدید مشکلات، دولت های وقت چاره اندیشی و استفاده از روش های علمی روز را رها کردند اما نتیجه این شد که فرونشست زمین در فلات مرکزی ایران همچون استان اصفهان به وضعیتی بسیار خطرناک رسیده است.
تشدید مشکلات سبب شد تا شورای عالی آب در سال ۱۳۹۲ هرگونه بارگذاری جدید بر حوضه آبی زاینده رود را ممنوع کند اما متأسفانه با وجود وجود چنین مصوبه ای، پروژه ای تحت عنوان بن- بروجن تعریف شده که برمبنای آن مقرر است بخش دیگر از آب حوضه زاینده رود منتقل شود؛ به عبارتی بر طبق این طرح بسیار خطرناک تیر خلاص بر اندک رمق زاینده رود و فلات مرکزی ایران زده خواهد شد و این برای مردم استان اصفهان قابل تحمل نیست.
استان اصفهان به شدت تحت تأثیر چنین تصمیماتی است، از نیمه تعطیل شدن کشاورزی استان تا فرونشست زمین، خطر تخریب اماکن تاریخی استان، کمبود و ای بسا نبود آب آشامیدنی، این مشکلات خود زمینه ساز مشکلات ثانویه شده است. مهاجرت از روستاها و بخش ها و شهرهای کوچک تر به شهرهای بزرگ استان و مخصوصاً کلانشهر اصفهان فقط یکی از نتایج تصمیمات خلاف قواعد علمی است.
در ادامه این نامه که تصویر آن در صفحه توئیتر رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان پخش شده، آمده است: قبل تر طی نامه ای محرمانه خطاب به جناب آقای رئیسی ریاست محترم جمهور به تشریح قسمتی از این مشکلات پرداختم تا پروژه های انتقال آب از حوضه آبریز زاینده رود متوقف شود اما طی سفر هفته گذشته آقای رییس جمهور و هیئت همراه به استان چهارمحال و بختیاری شاهد اظهارات برخی مسئولان این استان در حضور آقای رئیسی و وزیر نیرو بودیم که در این سخنان جفای فراوانی به استان اصفهان شد.
در ادامه این نامه آمده است: از آن مهمتر چنین سخنان هیجانی و شتابزده ممکنست زمینه ساز ایجاد تفرقه میان مردم استانهای مختلف و همجوار باشد که ناگفته پیداست دامن زدن به هر گونه انشقاق نه فقط رود نیست که حتی ایراد قانونی و مسئولیت شرعی و ملی دارد. پس ضمن سفارش همگان به پرهیز همگان از بر زبان آوردن سخنان ضد اتحاد ملی، راه قانون را در پیش گرفته و اگر هم اختلافی هست از مجاری قانونی بدور از سخنرانی های احساسی پیگیری شود. قانون تکلیف همه را مشخص کرده است.
در قسمتی از این نامه آمده است: مردم اصفهان شما را جنس دیگری می بینند؛ یک رییس جمهور دغدغه مند و دلسوز که تمام هم و غمش جبران خرابکاری های گذشته مخصوصاً دولت آقای روحانی است. اما صرف نیت خیرخواهانه و حتی داشتن برنامه هم کافی نیست. عمل کردن به برنامه های منطق با معیارهای کارشناسی و قانونی ملاک است. پس از شما استدعا دارم هر پروژه مربوط به بارگذاری جدید بر حوضه آبی زاینده رود را متوقف کنید و از طرف دیگر با تزریق منابع آبی داخلی استان به زاینده رود امید در اصفهان را احیا کنید.

منبع:

1401/03/26
10:27:21
5.0 / 5
198
تگهای خبر: آب , دولت , سفر , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است