سخنگوی هیات مدیره انجمن حبوبات ایران مطرح كرد

ردپای خشکسالی و کرونا بر بازار حبوبات

ردپای خشکسالی و کرونا بر بازار حبوبات به گزارش نت واش سخنگوی هیات مدیره انجمن حبوبات ایران افزایش نرخ نهاده ها و هزینه های تولید، تغییر نرخ ارز واردات به نیمایی، هزینه های انتقال ارز، خرید واسطه ای، جابجایی مکرر مسیرهای حمل کالا، افزایش کرایه های حمل و نقل، خشکسالی و افزایش تقاضا را علل گرانی حبوبات در دو سال گذشته عنوان نمود.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، افزایش چشم گیر قیمت حبوبات این روزها بر هیچکس پوشیده نیست. لوبیا چیتی، نخود، لپه، عدس، لوبیا قرمز و سفید بسته بندی شده در برندهای مختلف با وزن حدود ۹۰۰ گرم با قیمت های بیشتر از ۵۰ هزارتومان و گاها تا ۷۰ هزارتومان هم در بازار عرضه می شود.
ارشاد طالبی - سخنگوی هیات مدیره انجمن حبوبات ایران در پاسخ به چرایی این افزایش قیمت ها می گوید بعد از تحریم ها حبوبات هم همچون سایر کالاها طی چند سال گذشته گرفتار تورم شدید قیمتی شده هر چند که بر مبنای آمارهای موجود تورم قیمت حبوبات از کمترین ها بوده است.
خلاصه ای از مصاحبه با سخنگوی هیات مدیره انجمن حبوبات در ادامه آمده است:چرا حبوبات گران شده است؟

از عمده ترین علل افزایش قیمت حبوبات میتوان به افزایش نرخ نهاده ها و هزینه های تولید، نرخ ارز و هزینه های در ارتباط با تحریم ها همچون هزینه انتقال ارز، خرید واسطه ای و جابجایی مکرر مسیرهای حمل کالا اشاره نمود. واردات حبوبات از آغاز سال ۱۳۹۸ با ارز نیمایی که بسیار نزدیک به قیمت های بازار آزاد است انجام می شود. همینطور باید به این مورد هم اشاره نمود که در زمان پاندمی کرونا دنیا با کاهش تولید و تقاضای محصولات روبرو بود و تجارت جهانی محصولات غذایی مختل شده بود. در ماه های اخیر ولی با عنایت به سرعت گرفتن واکسیناسیون، مهار نسبی پاندمی و همینطور خشکسالی های حادث در دنیا با رشد تقاضا و کاهش عرضه محصولات غذایی روبرو می باشیم.

متاسفانه تغییرات اقلیمی و خشکسالی تبدیل به یک بحران تمام عیار برای کلیه کشورهای دنیا شده است. خیلی از کشورهایی که می توانستند محصولات مورد نیاز خویش را از محل تولید داخل تأمین کنند و یا حتی صادرات داشته باشند بنابراین موفق به این کار نشده و تبدیل به واردکننده شده اند. برای مثال در ماه گذشته کشور ترکیه که جزو چند صادر کننده بزرگ حبوبات در دنیا بود، صادرات بعضی از محصولات خویش را متوقف کرده است و یا کشور هندوستان بعنوان بزرگترین مصرف کننده حبوبات در دنیا جهت تأمین امنیت غذایی مبادرت به کاهش تعرفه های وارداتی و سهولت در واردات حبوبات داشته است.

البته از دیگر علل افزایش قیمت حبوبات همچون سایر اقلام غذایی میتوان به بالا رفتن هزینه های حمل و جابجایی کالا هم اشاره نمود. طی دو سال قبل با انتشار کرونا شرکتهای کشتیرانی و به صورت کل شرکتهای حمل و نقل فلج شدند، چونکه کالایی نبود که جابه جا کنند. بازار کوچکی برای آنها تحت عنوان جابه جایی تجهیزات بهداشتی در ارتباط با پاندمی بوجود آمد ولی اصل فعالیت متوقف شده بود. این سبب شد که شرکتهای حمل و نقل بین المللی بسیاری متضرر و یا حتی ورشکسته شوند. حالا که درحال بازگشت به روال پیش از پاندمی کرونا هستیم شرکتهای حمل و نقل درحال بازسازی خود از محل افزایش ۲ تا ۳ برابری کرایه های حمل هستند. طبیعتا این افزایش قیمت ها بر قیمت تمام شده تمام کالاها موثر بوده است.

در مورد افزایش قیمت کالای داخلی هم باید اظهار داشت که کشاورزان زحمتکش ایرانی هم از خشکسالی های اخیر بی نصیب نبوده و تولیدات آنها با کاهش برداشت و افزایش ضایعات همراه بوده از سوی دیگر هزینه های تأمین بذر، کود، آفت کش ها و دستمزدها هم افزایش پیدا کرده است. وضعیت کرایه های حمل و نقل داخلی را هم که شاهد آن هستیم.

در حقیقت مجموع موارد ذکر شده منجر به افزایش قیمت انواع حبوبات داخلی و وارداتی شده است با این وجود اما هنوز قیمت حبوبات در داخل کشور به قیمت های جهانی نرسیده است.

طبق گفته هایتان هنوز قیمت حبوبات به قیمت های جهانی نرسیده است این یعنی حبوبات باز هم گران خواهد شد؟

امیدواریم که این چنین نشود اما با عنایت به مواردی که اشاره شد از آغاز سالجاری قیمت های داخلی و جهانی حبوبات شیب صعودی داشته و این تورم قیمت محصولات غذایی صرفاً مختص ایران نیست و متاثر از بازار جهانی است. اگر در اخبار بین المللی جست وجویی داشته باشید این مورد ملموس است، به صورت مثال بر اساس گزارش یکی از خبرگزاری های بین المللی کشوری مانند آلمان که تورم سالانه زیر ۵ درصد داشته است با تورم ۲۶ درصدی قیمت مواد غذایی در سطح عمده فروشی روبرو شده است.

چند درصد حبوبات در کشور وارداتی و چند درصد تولید داخل است؟

در حال حاضر حدود ۶۰ الی ۶۵ درصد نیاز کشور از محل تولیدات داخلی و ۳۵ الی ۴۰ درصد کسری نیاز کشور از محل واردات تأمین می شود. البته باید به این مورد اشاره نماییم که میزان واردات در اقلام متعدد مختلف است؛ به صورتی که در بعضی از اقلام مانند عدس و نخود مخصوص تولید لپه، به دلیل تغییرات اقلیمی، خشکسالی و همینطور تغییر در الگوی کشت بیشتر از ۸۰ درصد نیاز کشور از محل واردات تأمین می شود در صورتیکه در ارتباط با انواع لوبیا این مورد برعکس است.

در سال چه میزان واردات داریم؟

از آنجاییکه اصولا واردات جهت تأمین کسری نیاز کشور و ایجاد تعادل در قیمت ها انجام می شود، بسته به میزان تولید داخل طی ۱۰ سال گذشته، واردات کشور از ۱۰۰ تا ۲۶۰ هزار تن در هر سال بوده است که با عنایت به خشکسالی های اخیر به نظر می آید امسال احتیاج به تأمین حداقل ۲۰۰ هزار تن انواع حبوبات از محل واردات را داشته باشیم.

قیمت حبوبات بسته بندی شده برای مصرف کنندگان تا ۷۰ هزار تومان هم می رسد، تکلیف مصرف کننده در مقابل این گرانی ها چیست؟

ما هم مانند سایر هموطنان از قیمت های فعلی هیچ کدام از مواد غذایی راضی نیستیم. باید آگاه باشید که کالای حبوبات امکان احتکار ندارد و گردش فروش حبوبات برای فعالین این حوزه حیاتی می باشد. اگر برنج را انبار کنید کهنه تر می شود و کیفیت آن افزوده می شود و قیمت فروش بهتری دارد. در صورتی که اگر حبوبات بیش از اندازه بماند ضمن افت وزن و کیفیت گرفتار تغییر رنگ و حشره زدگی می شود به اندازه ای که کالا از بین می رود. بنابراین تولید کنندگان و واردکنندگان مجبور هستند سریعا کالاهای خویش را با سود کم یا حتی زیان عرضه نموده تا از زیان های بزرگتر جلوگیری نمایند.

باید این مورد را هم در نظر داشته باشید که شرکتهای بسته بندی بعد از انجام آزمایش های بهداشتی، آفت زدایی و دستچین کردن جهت جداسازی ضایعات و اشیاء خارجی از محصولات مبادرت به بسته بندی و عرضه کالا می کنند. ضمنا بخش عمده قیمت مصرف کننده ایی که فرمودید به حاشیه سود درخواستی از سوی فروشگاه ها و شرکتهای پخش هم بر می گردد. هم اکنون حداقل حاشیه سود درخواستی فروشگاه ها ۲۰ تا ۲۵ درصد است که در بعضی از فروشگاه های زنجیره ای با احتساب مبلغ ورودی و یا سایر موارد قراردادی این عدد حتی بیشتر هم می شود. شرکتهای پخش هم با عنایت به هزینه هایی که دارند حداقل ۱۵ درصد درخواست سود دارد به صورتی که مجموع سود شبکه پخش و فروشگاهی حداقل ۳۰ تا۳۵ درصد است. یعنی ۳۰ تا ۳۵ درصد از قیمت مصرف کننده محصولات برای این دو بخش بوده و ارتباطی به تولیدکنندگان این حوزه ندارد.

سود شرکتهای بسته بندی در این میان چقدر است؟

در بررسی هایی که ما از صورت های مالی چندین شرکت تولید کننده و واردکننده داشتیم با وجود همه مشکلات و مخاطراتی که دارند سود خالص سالانه آنها بعد از کسر هزینه ها و غیره شاید به ۵ درصد هم نرسد و حاشیه سود واقعی فعالین این حوزه به شدت پایین است. از سوی دیگر فعالان شناسنامه دار این حوزه هم به علت اجبار به انواع ثبت در سامانه های جامع تجارت، انبار و غیره و یا ثبت قیمت مصرف کننده توسط شرکتهای تولیدی، همیشه در مظان افترا و جریمه های سنگین بوده اند و دائما باید پاسخگو باشند.

کلام آخر...

با وجود تمام مواردی که گفته شد از این بابت خوشحال هستیم که در این عرصه دور ریز کالا خیلی کم شده و جامعه به سمت مصرف هوشمند حرکت می کند. در شرایط فعلی تمام تلاش انجمن بر این است که ضمن برنامه ریزی و هدایت اعضاء خود جهت سرمایه گذاری در افزایش تولید و تأمین بموقع کالا از به وجود آمدن کسری در این بخش جلوگیری کرده تا در این شرایط سخت اقتصادی حداقل از به وجود آمدن حباب قیمتی جلوگیری نماییم.

نکته دیگر این که هیچگاه موافق بازگشت ارز ۴۲۰۰ تومانی دراین بخش نیستیم، چونکه معتقدیم این ارز برای عده ای رانت بوجود می آورد و در نهایت این یارانه پرداختی به دست مصرف کننده نهایی نمی رسد. ارز ۴۲۰۰ تومانی سبب شد تا پیش از سال ۹۸ شرکت هایی که حوزه فعالیتشان ارتباطی با حبوبات نداشت برای دریافت ارز وارد این بازار شوند و بازار را بهم بریزند. چونکه این افراد هیچ اطلاعی از زمان خرید، کمیت و کیفیت محصولات مورد نیاز کشور نداشتند در نهایت ارز رفت ولی یا کالا وارد نشد یا کالای وارد شده کیفیت لازم جهت عرضه را نداشت.

در آخر این که امیدواریم مسؤلان محترم حتما از نظرات تخصصی انجمن ها و تشکل ها در تصمیم گیری های خود استفاده کنند و بعد از برگزاری جلسات و نشست های تخصصی مبادرت به حذف و یا خلق قوانین کنند. مطمئن باشید استفاده از نظرات تشکل ها و انجمن های تخصصی در هر حوزه بعنوان رابط بخش خصوصی و دولت می تواند راه گشای خیلی از مشکلات مردم و نظام باشد.

منبع:

1400/08/25
10:32:29
5.0 / 5
200
تگهای خبر: بازار , بحران , بهداشت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است