سندی برای تحول، ۲۶

ایجاد ۳۴۰۰ نهالستان در مدارس جلوه دیگری از اجرای سند تحول

ایجاد ۳۴۰۰ نهالستان در مدارس جلوه دیگری از اجرای سند تحول به گزارش نت واش، از تدوین کتاب انسان و محیط زیست تا ایجاد حدود ۳۴۰۰ نهالستان در مدارس همچون اقداماتی است که وزارت آموزش و پرورش در دولت سیزدهم برای توجه بیشتر به محیط زیست اجرایی کرده است.به گزارش نت واش به نقل از مهر، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یک سند بالادستی برای سیاستگذاری و جریان دهی به فعالیتهای درون مدرسه است.
بر اساس سند تحول، دانش آموز باید ۶ ساحت تربیتی را فرا بگیرد که این ۶ ساحت شامل تعلیم و تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، تعلیم و تربیت زیباشناختی و هنری، تعلیم و تربیت اقتصادی و حرفه ای و تعلیم و تربیت علمی و فناورانه است.
در این راستا اقدامات و فعالیتهایی که بیشترین همخوانی را با ۶ ساحت تربیت دارند؛ اجرایی شده و یا به صورت جدی تر پیگیری می شود.
یکی از این اقدامات کاشت درخت و توجه به محیط زیست و فضای سبز در مدارس است. طرح هر مدرسه یک نهالستان هم برای توجه همه جانبه به امر درختکاری در مدارس اجرایی شده است.
رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش سال قبل در مراسم افتتاح طرح هر مدرسه یک نهالستان اظهار داشت: کاشت درخت یک اقدام تحولی است که در تمامی ساحت های آن مصداقش وجود دارد؛ برای مثال در ساحت دینی یک حسنه است، در ساحت اجتماعی- سیاسی یک اقدام فرهنگی و اجتماعی، در ساحت زیستی و بدنی خدمت به محیط زیست و در جهت اصل ۵۰ قانون اساسی است یا در ساحت فناورانه اقدامی عالمانه است چون که کودکان می دانند از چه علمی استفاده شده تا بهترین ثمر را بدهد.
وزارت آموزش و پرورش بعنوان متولی اصلی آموزش و ارتقای مهارت های زیستن سالم در دانش آموزان، در تلاش است تا با عرضه اهداف، برنامه ها، سیاست ها و فعالیتهای خودش با استناد به اسناد بالادستی همچون سند تحول بنیادین، نشان دهد اقدامات این وزارت خانه منطبق بر یک الگوی کلی است مه این الگو هم همان سند بالادستی سندتحول با تأیید مقام معظم رهبری است.


آیا درختکاری در مدارس به یک فرهنگ تبدیل می شود
صحرایی در همان مراسم افتتاح طرح هر مدرسه یک نهالستان با اشاره به اینکه اگر کاری به فرهنگ تبدیل گردد ماندگار است، اظهار داشت: ساختن فرهنگ و نهادینه کردن درختکاری ضامن یک محیط زیست باشکوه و پرنشاط برای آینده ایران است. این کار خوب که به همت وزارت جهاد کشاورزی و حمایت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش برگزار شده نمادی است از این ایده که باهم هیچ غیر ممکنی وجود ندارد و آنرا تقدیم می نماییم به تمامی شهدای گرانقدر، شهدای دانش آموز و معلم که برای حفظ این کشور جان فشانی کردند.
با این وجود، همکاری آموزش و پرورش با وزارت جهاد کشاورزی آن گونه که انتظار می رفت؛ توسعه پیدا نکرد؛ با این وجود دفتر سلامت و تندرستی معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش اعتقاد دارد این طرح با موفقیت درحال اجراست و اقدامات ذیل در جهت نیل به اهداف سندتحول در این حوزه در دستور کار است:
۱. انعقاد تفاهمنامه همکاری فیمابین سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش و تدوین و ابلاغ شیوه نامه اجرایی
۲. ایجاد کارگروه محیط زیست در سطح حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش
۳. تدوین شاخصهای محیط زیستی در کارگروه کشوری وزارت آموزش و پرورش
۴. تدوین کتاب" انسان و محیط زیست" برای دانش آموزان پایه یازدهم متوسطه
۵. آموزش اعضای تشکل دانش آموزی سفیران سلامت در حوزه محافظت از محیط زیست در چارچوب کتاب راهنمای خود مراقبتی سفیران سلامت
۶. اجرای گسترده مراسم دانش آموزی در مناسبت های محیط زیستی: روزهوای پاک (۲۹ دی ماه)، روز درختکاری (۱۵ اسفندماه)
۷. بهره گیری از ظرفیت سفیران سلامت دانش آموزی با هدف ترویج فرهنگ محیط زیست سالم در چارچوب برنامه رادیویی صدای سفیر سلامت دانش آموزی (در پویش محیط زیست این برنامه بیشتر از ۵۰۰۰۰ دانش آموز شرکت کردند)
۸. آموزش های حضوری و مجازی با استفاده از کانال های مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش در شبکه شاد
۹. اختصاص ۲ واحد درسی با عنوان سلامت، بهداشت و صیانت از محیط زیست در واحدهای عمومی برنامه درسی کلیه رشته های دانشگاه فرهنگیان
۱۰. اجرای دوره های آموزش ضمن خدمت با عنوان مدیریت زیست محیطی ویژه کلیه همکاران فرهنگی
۱۱. اجرای جشنواره مجازی روز طبیعت ویژه فرهنگیان
۱۲. اجرای طرح های زیست محیطی در مدارس کشور (ساعتی با محیط بان، محیط یار و مدارس زیست محیطی، خانه های محیط زیست)
۱۳. در جهت طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت با همکاری وزارت جهاد کشاورزی حدود ۳۴۰۰ نهالستان با عنوان طرح "هر مدرسه یک نهالستان" در مدارس کشور بوجود آمده است.عدد ۳۴۰۰ نهالستان در مدارس با این که نشان داده است وزارت آموزش و پرورش در راه توسعه فضای سبز مدارس کوشیده است؛ با این وجود هنوز تا تحقق نخستین وعده ها در این حوزه راهی طولانی مانده است.
یوسف نوری وزیر سابق آموزش و پرورش در شروع دولت سیزدهم، توسعه درختکاری در مدارس را وعده داده بود و در روز ۱۵ اسفند سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: ۴۰ هزار درخت در مدارس تا پایان فروردین ۱۴۰۱ کاشته می شود و همیاران محیط زیست را در مدارس فعال خواهیم کرد.
نوری همان زمان این وعده را داده بود که در همه مدارس فضای سبز قابل توجهی راه اندازی خواهد شد. موضوعی که با عنایت به تعداد مدارس و فضاهای موجود در آن می تواند علاوه بر تقویت شیوه های تربیتی و آموزشی، سرانه فضای سبز در کشور را هم بالا ببرد.
توسعه طرح های تحولی اجرایی شده و اجرای طرح های بر زمین مانده سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از موضوع هایی است که انتظار می رود در ایام پایانی این دولت بیشتر به آن توجه گردد و دولت آینده هم به صورت جدی تر به اجرای آنها توجه کند.


منبع:

1403/03/20
10:31:51
5.0 / 5
60
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است