تأثیر رنگ چشم بر توانایی خواندن

تأثیر رنگ چشم بر توانایی خواندن نت واش: به گزارش نت واش، دانشمندان می گویند رنگ چشمان شما در واقع می تواند بر توانایی خواندن شما تاثیر بگذارد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، تقریباً یک نفر از هر ۱۰ نفر در سراسر جهان رنگ چشمی غیر از سیاه و قهوه ای دارند که با کمی شاعرانگی میتوان آنها را به آسمان تابستان یا رنگ دریا تشبیه کرد. در بعضی از جمعیت های اروپایی، این نسبت می تواند تا سه نفر از هر چهار نفر افزایش یابد.
به نقل از اس ای، صحبت ها در رابطه با رنگ های غیر تیره چشم مدت هاست که جریان دارد. حالا انسان شناسان در بریتانیا می گویند که چشم های آبی رنگ می توانند در شرایط کم نور دارای کمی تیزی شوند.
کیوکو یاماگوچی و شاگردش فیث ارین کین از دانشگاه جان مورز لیورپول در آزمایش اولیه خود این مورد را در ۳۹ داوطلب بزرگسال که تحت یک آزمایش چشمی ساده ۳۰ ثانیه ای کاهش شدت نور قرار گرفتند، بررسی کردند.
رنگ چشم های آنها با استفاده از یک راهنمای طبقه بندی که اخیرا توسعه یافته، بعنوان دسته های آبی یا قهوه ای تأیید شدند و مشخص شد ۲۵ نفر از آنها دارای چشم های آبی و ۱۴ نفر دارای چشم های قهوه ای روشن یا تیره هستند.
سپس مشاهده شد که آنهایی که چشمانی به رنگ آبی روشن داشتند، می توانستند کدهای تصویر شده روی دیوار را در نور بسیار کمتری بخوانند که نسبت به شرکت کنندگان چشم قهوه ای عملکرد بهتری داشتند.
با عنایت به این که این مطالعه مقدماتی روی افراد نسبتاً کمی انجام شده است و هنوز مورد بررسی همتا قرار نگرفته است، یافته های این آزمایش از این نظریه حمایت می کند که از دست دادن رنگدانه در عنبیه صفتی است که در بعضی جمعیت ها برای به حداکثر رساندن دید در محیط های کم نور تکامل یافته است.
چشم ها به هر رنگی که باشند، با مقادیر مختلفی از پروتئین ها مانند ملانین پر شده اند. دوزهای آزاد پروتئین موجود در چشم، آنرا تیره می کند و همینطور که رنگدانه کاسته می شود، پراکندگی نور از راه لایه های شفاف چشم به عنبیه رنگ آبی تری می بخشد که بی شباهت به این نیست که نور پراکنده شده در جو، رنگ آبی آشنای آسمان را به آن می بخشد.
البته قابل ذکر است که در تحقیقات قبلی مشخص شده است که افرادی که چشم های تیره تری دارند، احتمال مبتلا شدن به بیماری هایی مانند سرطان و تباهی لکه زرد(شایع ترین علت نابینایی در افراد سالمند) در آنها کمتر است و عنبیه مملو از ملانین آنها احتمالا درجه ای از محافظت را بوجود می آورد.
حوالی زمانیکه انسان ها آغاز به استقرار در دشت ها و کشاورزی کردند، یک جهش در ژن در رابطه با آلبینیسم یک فرد رخ داد و به بدن وی توانایی رقیق کردن سطح ملانین را در چشمان وی در حد بسیار زیادی داد.
شاید این تغییر ژنتیکی در زمان های دیگر در تاریخ هم رخ داده بوده اما به بن بست های تکاملی رسیده و ادامه نیافته است. با این وجود، این رویداد در طول اعصار به خطوط خونی بسیار گسترده منتقل شد و حاصل آن این شده است که امروزه در صدها میلیون نفر در سراسر دنیا یافت می شود.
مانند خیلی از موارد از این دست، توضیح این که چرا این جهش در زمانیکه انجام شده ادامه یافته پیچیده است.
هر چند این خصوصیت امروزه بیشتر با زیبایی و مد سر و کار دارد، اما در واقع برای این توسعه یافته است که در فصول تاریک زمستانی از بدن در مقابل بد خلقی محافظت کند یا منابع کمتری از بدن را در حالی که دیگر نیازی به چشمان تیره نبوده مصرف کند.
در نهایت، این مطالعه جدید نشان داده که چشم های روشن در شرایط کم نور دید بهتری دارند و توانایی خواندن متون در انسان های دارای چشم های رنگ روشن بیشتر از همتایان چشم تیره آنهاست و جهش ژنتیکی آنها به طیفی از تنوع که بدن انسان مدرن با آن روبروست افزوده است.
منبع:

1402/11/24
09:16:49
5.0 / 5
131
تگهای خبر: آب , كشاورزی
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است