بازگشت کپسول دراگون به زمین بعد از پایان مأموریت آکس-۳

بازگشت کپسول دراگون به زمین بعد از پایان مأموریت آکس-۳ به گزارش نت واش، بعد از به انتها رسیدن مأموریت «آکس-۳»، کپسول «دراگون» حامل خدمه در اقیانوس اطلس فرود آمد و به طولانی ترین پرواز سرنشین دار خصوصی به «ایستگاه فضایی بین المللی» تمام کرد.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، یک کپسول «دراگون»(Dragon) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) حامل چهار فضانورد در اوایل روز جمعه، نهم فوریه در اقیانوس اطلس فرود آمد و سفر خصوصی رکوردشکن شرکت «آکسیوم اسپیس»(Axiom Space) را به «ایستگاه فضایی بین المللی»(ISS) به پایان رساند.
به نقل از اسپیس، خدمه مأموریت «آکسیوم-۳» یا «آکس-۳»(Ax-3) در حدود ساعت ۸: ۳۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی، با چتر نجات در سواحل فلوریدا فرود آمدند. گروه بازیابی اسپیس ایکس به سرعت خویش را به کپسول رساندند تا بیرون آوردن چهار خدمه را آغاز کنند. این مأموریت سه هفته ای، طولانی ترین پرواز خصوصی سرنشین دار آکسیوم اسپیس توسط اسپیس ایکس بود که از زمان آغاز مأموریت ها در سال ۲۰۲۲ انجام شد.


مرکز کنترل مأموریت اسپیس ایکس به فضانوردان آکس-۳ پیام داد: از شما برای پرواز کردن با اسپیس ایکس سپاسگزاریم.
«مایکل لوپز الگریا»(Michael Lopez-Alegria)، فضانورد سابق ناسا و فرمانده مأموریت آکس-۳، هنگام فرود آمدن کپسول دراگون در اقیانوس اطلس پاسخ داد: پرواز با اسپیس ایکس برای ما لذت بخش بود. هر چهار خدمه احساس خوبی دارند.
مأموریت آکس-۳ در روز ۱۸ ژانویه بر فراز موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) شرکت اسپیس ایکس پرتاب شد و در ساعات اولیه بامداد ۲۰ ژانویه به ایستگاه فضایی بین المللی رسید.
بیشتر بخوانید:
سفر سومین مأموریت خصوصی سرنشین دار به «ایستگاه فضایی بین المللی» آغاز شد
سایر خدمه آکسیوم-۳ عبارتند از «والتر ویلادی»(Walter Villadei) سرهنگ نیروی هوایی ایتالیا که در ژوئن ۲۰۲۳ با مأموریت «ویرجین گلکتیک»(Virgin Galactic) به فضای زیر مداری پرواز کرد، «مارکوس وانت»(Marcus Wandt) فضانورد «آژانس فضایی اروپا»(ESA) و «آلپر گزراوچی»(Alper Gezeravcı) نخستین شهروند ترکیه که به فضا رسید.


این چهار نفر بیشتر از ۵۶ آزمایش علمی را طی مدت حضور خود در ایستگاه فضایی بین المللی انجام دادند که همچون آنها آزمایش هایی در حوزه فیزیک و پزشکی فضایی بود. آنها در طول اقامت خود، با طیف گسترده ای از افراد برجسته حوزه علم و دانشجویان صحبت کردند.
آکسیوم اسپیس در توضیح مأموریت خود نوشت: داده هایی که روی زمین پیش و بعد از مأموریت و همینطور هنگام پرواز کردن جمع آوری شده اند، بر درک کردن فیزیولوژی انسان در زمین و مدار تاثیر می گذارند، درک علمی را ارتقاء می دهند، فرصت هایی را برای پیشرفت های صنعتی فراهم می آورند و به توسعه فناوری ها برای پیشرفت بشریت می پردازند.
کپسول دراگون در روز چهارشنبه، هفتم فوریه ساعت ۹: ۲۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی از ایستگاه فضایی بین المللی خارج شد و به اقامت خدمه آکسیوم-۳ در لابراتوار مداری تمام کرد. بنظر می رسید که اقامت آنها در روز شنبه، سوم فوریه به پایان برسد، اما آب وهوای بد در منطقه فرود، این هدف را چهار روز به تعویق انداخت.
بیشتر بخوانید:
بازگشت فضانوردان خصوصی اکس-۳ به تعویق افتاد
الگریا ظرف یک پخش زنده از ایستگاه فضایی بین المللی در روز دوم فوریه اظهار داشت: دو هفته فوق العاده، شلوغ و پر از سرگرمی را در اینجا داشتیم. من به خدمه آکس-۳ بسیار افتخار می کنم که توانستند به آژانس های فضایی کشور خود در دستیابی به همه اهداف علمی، نمایش های فناوری و همینطور رویدادهای اطلاع رسانی کمک کنند.
منبع:

1402/11/22
15:29:31
5.0 / 5
149
تگهای خبر: آب , پرواز , سفر , صنعت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است