در نشست هم اندیشی چالش های حوزه اسكان موقت تاكید شد

کاهش صدمه و افزایش تاب آوری در مقابل سوانح با توسعه قابلیت های فناورانه

کاهش صدمه و افزایش تاب آوری در مقابل سوانح با توسعه قابلیت های فناورانه به گزارش نت واش، در پیش رویداد و نشست هم اندیشی چالش های حوزه اسکان موقت بر کاهش صدمه و افزایش تاب آوری در مقابل سوانح با توسعه قابلیت های فناورانه تاکید گردید.


به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، مصطفی حسینی، معاون راهبری طرح های ملی مرکز توسعه فناوری های راهبردی در پیش رویداد و نشست هم اندیشی چالش های حوزه اسکان موقت که در پژوهشکده سوانح طبیعی به صورت حضوری و برخط برگزار شد، ضمن اشاره به پشتیبانی از توسعه فناوری طرح های رویداد اسکان موقت در جهت تبدیل شدن به محصولات تجاری سازی شده با کمک گرفتن از ابزارهای مالی و فناوری مرکز، اظهار داشت: بعد از یک دهه اجرای «آئین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان»، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در دوره جدید، سازوکار جدیدی را در جهت تصویب قانون جهش تولید برای ارزیابی دانش بنیان ها تعریف کرد که از اوایل مرداد ۱۴۰۱ هم به اجرا گذاشته شد.
وی افزود: در این راستا، مهم ترین خصوصیت نظام جدید ارزیابی شرکتهای دانش بنیان را میتوان توجه به اثرگذاری و میزان رشد شرکت ها دانست. در واقع این آیین نامه تاکید دارد که دانش بنیان بودن محدود به فناوری نبوده و قرار نیست در ارزیابی، صرفا به پیچیدگی فناوری و بالا بودن سطح آن توجه گردد، بلکه از این پس سطح تأثیرگذاری آن شرکت در اقتصاد، معیار و ملاک ارزیابی و حمایت خواهد بود.
حسینی ضمن اشاره به این که مرکز توسعه فناورهای راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با هدف هم افزایی و انجام هماهنگی بین ستادهای توسعه فناوری در حوزه فناوری های نوظهور و پیشرفته، در تکمیل و توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور فعالیت می کند، اظهار داشت: در چند دهه اخیر، مدلی به نام مأموریت گرا توجه ها را به خود جلب کرده است. ما سعی کردیم بعد از بررسی های جامع و کامل، این مدل را بومی سازی نماییم و در نتیجه برخی چالش هایی را که در کشور با آن درگیر هستیم، بر مدل سوار کردیم.
وی مطرح کرد: با نگاهی به مدلهای توسعه فناوری در دنیا، متوجه شدیم حوزه های چالش برانگیز، ابعاد اجتماعی پر رنگی دارند؛ ازاین رو در این خصوص لیستی از چالش های کشور را احصاء کردیم. همچون حوزه هایی که برای ما اولویت داشت، حوزه «مدیریت بحران» بود که علاوه بر این که ابعاد اجتماعی دارد، چندین دستگاه و نهاد نقش پررنگی در آن دارند. همینطور مدیریت بحران حوزه ای است که با توسعه قابلیت های فناورانه در آن، صدمه ناشی از این بحران ها بشدت کاسته شده و تاب آوری، پتانسیل آمادگی و بازتوانی بعد از بحران، افزایش خواهد یافت. یکی از حوزه های مدیریت بحران که نیازمند توسعه فناوری است، «اسکان موقت» است که قبلا تفاهمنامه ای چهارجانبه ای به منظور توسعه فناوری ­ها و محصولات اسکان موقت و فراهم کردن زمینه همکاریهای سازنده برای پشتیبانی از توسعه زیست بوم نوآوری کشور، میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، پژوهشکده سوانح طبیعی و شرکت بنیاد بتن ایران منعقد شده است.
سید امیرحسین گرکانی، رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی هم در سخنانی با تشریح انواع برخورد با مسئله اسکان بعد از سوانح و معرفی رویداد اسکان موقت بر سناریومحور بودن اسکان موقت تاکید کرد.
در ادامه این نشست، محمود گلابچی، رئیس دانشگاه معماری و هنر پارس ضمن بیان حادثه خیز بودن پهنه سرزمینی ایران و اهمیت مبحث اسکان موقت در کشور، به بیان تجربیات داخلی، جهانی و اهمیت تدوین تجربیات در این حوزه و بهره گیری از آنها پرداخت.
رئیس دانشگاه معماری و هنر پارس تصریح کرد: حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای ابعاد مختلف معماری کشور بسیار پرارزش است.
وی ضمن اشاره به این که اسکان موقت در کشور ما و کشورهای دیگر بحث قدیمی است، عوامل مختلف و تاثیر آنها در طراحی اسکان را بررسی و ۲۰ عامل را به تفصیل شرح داد که ازجمله آنها میتوان به هزینه، وزن اجزا، بسته بندی، بهره برداری، دوام، تأمین انرژی و آب آشامیدنی، سازه، مصالح روز، نحوه انبار، مسائل اجتماعی، مکان یابی، مسائل برچیدن و پس از آن، امنیت، ایمنی و غیره اشاره نمود.
گلابچی اضافه کرد: ما در دوران دفاع مقدس تجربیات بسیاری در مورد این که چطور می توان افرادی را اسکان داد، داریم که همین تجربیات می تواند سرلوحه راه ما باشد.
ضرورت بازتعریف ساختار حاکمیتی در مسئله اسکان بعد از سوانح
در ادامه این نشست، نژاد جهانی، معاون فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور ضمن اشاره به لزوم بازتعریف ساختار حاکمیتی در مسئله اسکان بعد از سوانح تاکید کرد که مبحث اسکان موقت باید بعنوان یک مسئله دینامیک بررسی شود و برای هر حادثه پاسخ متفاوتی عرضه نماید.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، جهانی تاکید کرد: در انتخاب و طراحی اسکان موقت باید نسبت به مسائل زیست محیطی، سهولت حمل و نقل، پذیرش اجتماعی، هزینه و زمان توجه ویژه داشت.
سیدمحسن رشتیان، مدیرکل امور بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این جلسه، ضمن اشاره به اسکان موقت بعنوان یکی از نیازهای بعد از وقوع سوانح و تقاضای گسترده افراد خسارت دیده بعد از وقوع سوانح مختلف نسبت به دریافت کانکس، دستیابی به طرح های نوین اسکان موقت را برای پاسخ بهتر به این درخواست شهروندان الزامی دانست.
منبع:

1402/09/20
14:34:18
5.0 / 5
333
تگهای خبر: آب , ابزار , بحران , تجاری
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است