سخنگوی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان:

مراجعات قلبی و تنفسی در هوای آلوده اصفهان ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد

مراجعات قلبی و تنفسی در هوای آلوده اصفهان ۱۷ درصد افزایش پیدا کرد به گزارش نت واش، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از افزایش ۱۷ درصدی مراجعات شهروندان اصفهانی با علایم قلبی و تنفسی به مراکز درمانی ظرف یک هفته اخیر خبرداد.پژمان عقدک در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: شمار مراجعات سرپایی شهروندان اصفهانی به بیمارستان های تخصصی قلب و عروق و تنفسی ظرف یک هفته اخیر ۱۷ درصد افزایش پیدا کرده است.
وی تصریح کرد: با عنایت به این که هم اکنون در شروع فصل سرما قرار داریم قاعدتاً طی هفته ها و ماه های پیش رو با سردتر شدن هوا وارونگی دما هم اتفاق خواهد افتاد و آلاینده ها در سطح زمین باقی می مانند و تراکم و غلظت آلودگی بالا می رود و احتمال تکرار این شرایط وجود دارد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: مشخصاً اگر سوخت های دیگر هم استفاده گردد و سبب افزایش میزان آلاینده ها خواهد شد؛ ازاین رو به شهروندان سفارش می شود که روزهای آلوده در حد امکان از منزل خارج نشوند و در خانه بمانند و در خانه پنجره ها را باز نکنند؛ در داخل خانه تهویه مطبوع را روشن کرده و در غیر این صورت از بخور سرد استفاده نمایند که مقداری به تلطیف هوا کمک نماید.
توصیه های پزشکی برای کاهش اثرات آلودگی هوا بر سلامت
عقدک افزود: شهروندان در شرایط آلودگی هوا مایعات فراوان همچون آب و شیر و میوه و سبزی خام هم بیشتر مصرف کنند؛ میوه و سبزی خام به علت وجود آنتی اکسیدان ها در ترمیم بافت ریه می تواند کمک کننده باشد.
وی افزود: شهروندان اگر به هر علتی مجبور به خروج از منزل شدند از تردد طولانی در سطح شهر پرهیز کنند و درون خودرو شیشه ها را بسته نگه دارند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: شهروندان ضروری است که در شرایط آلودگی از ماسک های مخصوص همچون ماسک N95 و ماسک های P1 و P2 استفاده نمایند چونکه ماسک های معمولی پارچه ای و کاغذی هیچ کمکی به جلوگیری از آلاینده ها نمی نماید.
عقدک افزود: اگر شهروندان علائمی پیدا کردند که نشان دهنده تشدید بیماری های قلبی و عروقی مانند تنگی نفس، خس خس و درد قفسه سینه بود حتما با پزشک خود تماس بگیرند ک یا به مراکز درمانی رجوع کنند.
وی ضمن اشاره به این که آلاینده ها روی پوست و چشم و حلق و … هم اثر می گذارد که با علائمی چون سوزش چشم و حلق، گلو و خارش و گرفتگی بینی همراه می باشد، افزود: افراد زمانیکه به منزل باز می گردند حتما شست وشوی سر و صورت، چشم ها و حلق را انجام دهند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درمورد چرایی تعطیل اعلام نشدن مدارس، دانشگاه ها و ادارات طی امروز که شاخص هوا همچنان در شرایط ناسالم برای عموم شهروندان قرار دارد، اظهار داشت: باید توجه داشت که مرکز بهداشت استان عضوی از کمیته اضطرار آلودگی هوا است درحالی که تصمیم گیری به صورت جمعی و کمیته ای صورت می گیرد.
به گزارش نت واش به نقل از مهر، کلان شهر اصفهان از روز شنبه سیزدهم آبان ماه تا امروز ۱۲ روز پی در پی هوای آلوده تجربه کرده است و شاخص امروز بامداد ۱۷۸ AQI ناسالم برای عموم شهروندان به ثبت رسید.


منبع:

1402/08/25
12:27:22
5.0 / 5
140
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , بهداشت
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است