معاون رئیس جمهور خبر داد؛

مرطوب سازی تالاب بین المللی هامون در دستور کار

مرطوب سازی تالاب بین المللی هامون در دستور کار به گزارش نت واش، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: مرطوب سازی تالاب بین المللی هامون در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد.به گزارش نت واش به نقل از مهر، علی سلاجقه در حاشیه بازدید از سد جریکه، در جمع خبرنگاران حاضر شد و اضافه کرد: همانطور که در مسافرت قبل مورد تاکید قرار گرفت، مرطوب سازی تالاب بین المللی هامون در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد، حتما در نشست های هیئت های کارشناسی که به این منطقه اعزام می شوند، با همکاری و هماهنگی استاندار سیستان و بلوچستان این مورد صورت می گیرد حتی در صورتیکه شرایط کم آبی باشد و دولت همسایه وضعیت آب مناسبی نداشته باشد، حداقل برای مرطوب سازی پهنه تالاب اقداماتی صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: خدا را شکر که در روزی به سیستان و بلوچستان و خصوصاً منطقه سیستان سفر کرده ایم که جزو روزهای حاد منطقه بوده و می توانیم از نزدیک با سختی های مردم روبرو شویم، در این سفر که با همراهی هیئت همراه که متشکل از معاونین وزرایی هستند که در بحث گرد و غبار کشور مسئولیت های اساسی و اصلی دارند و طی این سفر شرایط از نزدیک بررسی و نتایج کارهایی که تابحال در این منطقه در قسمت های مختلف انجام شده، راستی آزمایی شد.
سلاجقه تصریح کرد: مردم سیستان و بلوچستان نگران تأمین آب شرب نباشند چون که دولت به هیچ وجه اجازه نمی دهد مردم با سختی مواجه شوند، با عنایت به وضعیتی که مردم این استان بخصوص شهرستان های زابل، هامون، هیرمند، زهک و نیمروز دارند، رئیس جمهور بر بازدید و بررسی از نزدیک مسائل و مشکلات مردم این منطقه تاکید دارند تا به صورت میدانی، این جلسات تشکیل و تدابیر در لحظه اندیشیده و اعتبارات هم تأمین شود.
وی اضافه کرد: حضور در میان مردم منطقه سیستان آن هم در روستاها که توقعی جز تبعیت از ولایت و حفظ نظام ندارند و این مهم از دغدغه های اصلی آنها به حساب می آید مسئولیت ما را سنگین تر می کند چون که این مردم با این رشادت و صداقت پای نظام و کشور ایستاده و ما مسؤلان باید هرچه سریع تر رایزنی با کشورهای همسایه و موضوعات بین المللی را انجام دهیم چون که این مردم، خواسته چندانی ندارند و ما بعنوان یک مسئول خجالت می کشیم.
سلاجقه در ادامه اظهار داشت: مجموعه چاه نیمه های زابل وضعیت آبی مناسبی ندارد و در حجم مرده، گاهی، بهره برداری می شود ولی خوشبختانه دولت تمهیدات خوبی اندیشیده و جایگزین هایی برای شرایط اضطراری وجود دارد، بر این اساس مردم این خطه از ایران اسلامی از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشند چون که دولت به هیچ وجه اجازه نمی دهد مردم با سختی مواجه شوند.
معاون رئیس جمهور اضافه کرد: در مورد ریزگردها هم امیدواریم رایزنی ها صورت گیرد، این رایزنی ها مطابق برنامه ریزی صورت گرفته به صورت مداوم صورت خواهد گرفت تا به نتایج مطلوب برسیم.
به گفته وی، نشست های کارشناسی برای مبحث حقآبه هیرمند بین دو کشور ایران و افغانستان انجام شده و در چارچوب یک برنامه زمانی انجام خواهد داد، استاندار سیستان بلوچستان هم پیگیر بوده و در هیئت های کارشناسی که اعزام می شوند هم حضور جوامع محلی خیلی کارساز است.
سلاجقه افزود: شاید برخی ها نسبت به این مورد انتقاد داشته باشند اما طرف مقابل با رویکرد مناسب پیش می رود، تلاش می نماییم با عنایت به آبی که در پشت سدهای کشور همسایه وجود دارد، برای مرطوب سازی دریاچه هامون اقدام نماییم.
وی تصریح کرد: طرف مقابل هم به این نتیجه رسیده که حقآبه ایران باید حتما در شرایط مناسبی که آب وجود داشته باشد، رها شود.
سلاجقه اظهار داشت: بازدیدها و اعزام کارشناسان به صورت منظم ادامه دارد خصوصاً در فصل بارندگی برای تأمین حقآبه با همکاری استاندار سیستان و بلوچستان این روند تداوم خواهد داشت.


منبع:

1402/08/10
14:54:28
5.0 / 5
225
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است