مهمترین رویدادهای كشاورزی در آخرین هفته دی ماه

از رفع ممنوعیت ثبت سفارش برنج تا نوسانات بازار گوشت و مرغ

از رفع ممنوعیت ثبت سفارش برنج تا نوسانات بازار گوشت و مرغ به گزارش نت واش، در ۷ روز گذشته در قسمت کشاورزی خبرهای مهمی منتشر گردید که از مهم ترین آنها میتوان به رفع ممنوعیت ثبت سفارش واردات برنج، کاهش قیمت مرغ و دو نرخی شدن شکر اشاره نمود.به گزارش نت واش به نقل از ایسنا، هفته جاری در قسمت کشاورزی با خبر " پیاز ارزان شد؟" آغاز شد. مشاهدات از آن حکایت می کند که هنوز کاهش قیمت ۲۰۰۰ تا۵۰۰۰ تومانی پیاز که چندی قبل مسؤلان مربوطه اعلام نمودند اثری در خرده فروشی ها نداشته و پیاز همچنان با قیمت هفته های قبل در بازار عرضه می شود.

"آمار دقیقی از گلخانه ها وجود ندارد" از خبرهای مهم دیگر بخش کشاورزی در هفته جاری بود. رئیس انجمن گلخانه داران با اشاره به اینکه آمار دقیقی از تعداد گلخانه ها و وضعیت کشت آنها در کشور وجود ندارد اعلام نمود که بر مبنای آمارهای اعلام شده ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار گلخانه در سطح کشور داریم ولی از این تعداد گلخانه هیچگونه آمار رسمی و مستند که قابل اتکا باشد و بدانیم چه تعداد فعال و چه تعداد غیرفعال هستند یا چه چیزهایی به چه میزان کشت می کنند در دست نیست.

وی همینطور از طریق اندازی سامانه مدیریت هوشمند گلخانه های کشور اطلاع داد و اظهار داشت که سامانه ای طراحی و راه اندازی کردیم که در ابتدای کشت گلخانه دار وارد سامانه شود و اطلاعات کشتش را آنجا وارد کند. فرایند کار هم به این صورت است که تولیدکنندگان آمارها و اطلاعات خویش را وارد می کنند و ما هم در نهایت این آمارها را آنالیز خواهیم کرد. در واقع می توانیم الگوی کشت، بازار، مصرف داخل و بازار صادراتی را مدیریت نماییم.

خبر دیگری با تیتر "عوامل بازار گوشت برای تولیدکننده و مصرف کننده تصمیم می گیرند" هم در این هفته منتشر گردید. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور اظهار داشت که قیمت دام زنده بر گوشت اثر چندانی ندارد و عوامل دیگری وجود دارد که قیمت گوشت در بازار را بالا می برند. در واقع این عوامل بازار گوشت برای تولیدکننده و مصرف کننده تصمیم می گیرند.

"ممنوعیت ثبت سفارش واردات برنج رفع شد؟" یکی از خبرهای مهم بخش کشاورزی در هفته جاری بود. در حالیکه گفته می شود ممنوعیت ثبت سفارش واردات برنج هنوز برداشته نشده اما مدیر کل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهادکشاورزی می گوید که انجام ثبت سفارش جدید برای واردات برنج منوط به اینست که شرکت ها به تعهدات خود عمل کرده باشند و فرایند واردات تا توزیع در سامانه جامع تجارت به صورت شفاف ثبت شده باشد.

جدیدترین قیمت گوشت قرمز در بازار هم یکی دیگر از خبرهای انتشار یافته در این هفته بود. مشاهدات از آن حکایت می کند که قیمت گوشت قرمز نسبت به هفته های گذشته افزایش پیدا کرده است.

از دیگر خبرهای بخش کشاورزی در این هفته خبر "شکر دو نرخی می شود" بود. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در نامه ای به وزرای جهادکشاورزی و صمت از اصلاح قیمت شکر و نحوه عرضه شکر در سامانه بازارگاه اطلاع داد.

کاهش قیمت مرغ در بازار نیز همچون خبرهای مهم این هفته بود. مشاهدات از آن حکایت می کند که قیمت مرغ نسبت به هفته های گذشته کاسته شده است. کاهشی که رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی علت آنرا کاهش تقاضا و عرضه زیاد عنوان می کند.

سرمازدگی گل های شاخه بریده آخرین خبر انتشار یافته در قسمت کشاورزی ایسنا بود. رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران علت افزایش قیمت گل در روز مادر را افزایش تقاضا و سرمازدگی بخشی از گل های شاخه بریده عنوان نمود.

منبع:

1401/10/30
15:47:11
5.0 / 5
381
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است