رئیس اتاق بازرگانی ایران تاكید كرد

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت

لزوم تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت به گزارش نت واش، خراسان رضوی رییس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار داشت: اکنون باید کار اساسی برای بحث تدوین استراتژی توسعه صنعتی کشور صورت گیرد. سیاست های صنعتی ما با مزیت های نسبتی سازگاری ندارد. ما از مراحل انتهایی توسعه کشورهای پیشرفته الگوبرداری کرده و بر صنایع سنگینی که خام فروشی بر آن سیطره دارد، تمرکز کرده ایم.غلامحسین شافعی امروز، ۱۷ آذر ماه، در نشستی که با حضور اعضاء کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی در اتاق تجاری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس در تحرکات جدید جدیت های ملموسی دارد. مسائل و مشکلاتی که امروز مطرح می شود، ۱۰ سال پیش هم بوده است. صورت مساله ها از ۱۰ سال قبل نیز وجود داشته و این نشان میدهد که تغییرات بنیادی در بخش صنعت و تولید مشاهده نمی شود.

وی اضافه کرد: اگر اقتصاد را دیوار فرسوده ای در نظر بگیریم، گویا افرادی دیوار را رنگ می کنند اما باردیگر دیوار باردیگر به همان ظاهر قبلی بازمی گردد. هم اکنون در وضعیتی هستیم که نرخ استهلاک از نرخ سرمایه گذاری در بخش ماشین آلات و تولید بیشتر است و این برای توسعه صنعتی یک فاجعه بشمار می رود. از جانب دیگر در مجموعه سیاست های کلی میزان ارزبری قسمتی از صنعت از میزان ارزآوری آن بیشتر است.

رئیس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار داشت: اشاره کرد: روز به روز شکاف تکنولوژیکی در بخش صنعت با رقبا بیشتر می شود و این ما را در بازار رقابتی با ناکامی در آینده رو به رو می کند. حالا درحال تولید کالاهایی هستیم که به زودی از بازار مصرف جهانی و حتی از بازار مصرف داخلی حدف می شود اما هنوز به این واحدها کمک می نماییم که این اتلاف منابع است. مجموع این مسائل صنعت را در تسخیر خام فروشی قرار داده و این مساله نمی تواند آینده روشنی را برای صنعت ما رقم بزند. چقدر در صنعت ما عمق ساخت داخل وجود دارد؟ آیا مونتاژکاری بر عمق ساخت داخل غلبه می کند؟

شافعی اشاره کرد: امروز در حوزه صنعت تکثرگرایی نشانه ای از توسعه دانسته می شود. این مساله هیچ جای دنیا مقبولیت ندارد. این که در یک سال و ماه های گذشته میزان صدور پروانه های بهره برداری در کشور نسبت به ماه قبل بالا برود، نشان از توسعه نیست. برای مثال در صنعت خودرو که خیلی حرف و حدیث وجود دارد، در سال ۹۷، ۴۹ پروانه بهره برادری صادر شد و ۳۲ پروانه بهره برادری نیز درحال پیگیری بود. کره جنوبی پنج واحد خودروسازی، ژاپن ۱۱ و فرانسه هشت واحد دارد. همین طور در فولاد که جزو صنایعی است که روی آن حساب می شود، ۶۱۲ پروانه بهره برداری صادر شد و ۸۲۸ درحال انجام بود که در مجموع حدود ۱۴۴۰ واحد تولیدی را دربر می گیرد ولی کره جنوبی پنج برابر ظرفیت ما فولاد تهیه می کند. بدین سبب تکثرگرایی نشانه توسعه نیست و باید برای آن فکر اساسی شود.

وی اضافه کرد: امروز مشکل اصلی در بخش صنعت نبود سرمایه گذاری عظیم و بزرگ و عدم دسترسی به فناوری های روز است. دلیل اصلی این عدم سرمایه گذاری در صنعت، سیطره کامل نااطمینانی در فضای کسب وکار و روشن نبودن سیاست های اقتصادی دولت و مجلس است. یک سرمایه گذار واقعا نمی تواند آینده چند ماه خودرا پیش بینی نماید. آیا کسی می تواند پیش بینی نماید قیمت خوراک صنایع چقدر خواهد بود؟ آیا کسی می تواند قیمت انرژی را پیش بینی کند؟ بدین سبب ریسک پذیری بالاست و از همین رو سرمایه گذاری صورت نمی گیرد. برمبنای آخرین آمارها در مورد شرکت های بورسی سیطره دولت بر بخش صنعت روز به روز بیشتر و سیطره بخش خصوصی نزول پیدا می کند. ۴۷ درصد بنگاه های بورسی مربوط به دولت، ۲۵ درصد مربوط به صندوق های بازنشستگی، ۹ درصد مربوط به نهادهای عمومی و تنها ۱۵ درصد مربوط به بخش خصوصی است. از طرفی درباب منابعی که صنعت نیاز دارد، قانونی تصویب گردید به نام رفع موانع تولید. در این قانون نمایندگان ماده ای پیش بینی کردند که برای بخش تولید و صنعت حساب ویژه باید باز می کرد که منابع لازم برای سرمایه در گردش ایجاد شود اما این حساب هنوز افتتاح نشده است.

رئیس اتاق تجاری و صنایع و معادن و کشاورزی ایران اشاره کرد: مطالعه ای درباب ژاپن، کره جنوبی و... انجام و مشخص شده تدوینی که آنها کرده اند، با برنامه ما بسیار فاصله دارد. این کشورها از توالی صنعتی جلوگیری کرده اند. آنها ابتدا مزیت های نسبی را شناسایی و آنرا روی سکویی برای افزایش مزیت های اقتصادی جدید و برای خلق ارزش افزوده قرار داده اند. سیاست های صنعتی ما با مزیت های نسبتی سازگاری ندارد. ما از مراحل انتهایی توسعه کشورهای پیشرفته الگوبرداری کرده و بر صنایع سنگینی که خام فروشی در آن سیطره دارد، تمرکز کرده ایم. اگر قرار باشد کار بنیادی و تعییر قاعده گذاری در بخش صنعت صورت گیرد، آن تدوین استراتژی توسعه اقتصادی در بخش صنعت است. خوشبختانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت در این خصوص صحبت و پذیرفته شده تا از نظرات بخش خصوصی دراین زمینه استفاده گردد.

منبع:

1401/09/17
23:28:22
5.0 / 5
404
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است