رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفتی خوزستان:

مشکلات بسیاری بر سر راه صنایع کوچک قرار دارد

مشکلات بسیاری بر سر راه صنایع کوچک قرار دارد به گزارش نت واش خوزستان رئیس انجمن سازندگان تجهیزات نفت و گاز خوزستان اظهار داشت: مشکلات بسیاری بر سر راه صنایع کوچک قرار دارد که از مهم ترین آنها حمایت نکردن دولت در حوزه صنایع فلزی و ساخت تجهیزات نفت و گاز است.علی کرانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به فعالیت صنایع کوچک در استان اظهار نمود: مشکلات بسیاری بر سر راه صنایع کوچک وجود دارد که از مهم ترین آنها حمایت نکردن دولت در حوزه صنایع فلزی و ساخت تجهیزات نفت و گاز است.

وی اضافه کرد: یکی از عواملی که اجازه نمی دهد صنایع کوچک رشد کنند، این است که همکاران ما مطالبات خیلی از صنایع بزرگ نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد دارند و گاهی اوقات وصول مطالبات ما یک سال طول می کشد. از طرف دیگر این صنایع یکسری بدهی هایی به دولت نیز دارند که شامل هزینه های مصرفی آب، برق، بیمه و مالیات بر ارزش افزوده می شود و دیرکرد پرداخت مطالبات و این بدهی ها مشکلات را دو چندان می کند.

کرانی اشاره کرد: در صورت همکاری با شرکت های نفت یا فولاد پول ما را نمی دهند و اجازه بازخواست و پیگیری نیز نداریم. اگر هم زیاد بازخواست نماییم ما را در فهرست سیاه قرار می دهند. در صورتیکه اگر آنها طلبکار باشند و مطالبات آنها یک ماه دیر شود طرف معامله مشمول جرایم سنگینی می شود، تا حدی که می تواند یک واحد را به ورشکستگی بکشاند.

وی افزود: یکی از اشکالات مهم این صنایع، ناکافی بودن مواد اولیه و بازار کاری کمرنگ به خصوص در خوزستان است که با حمایت دولت این مشکلات را می توان مهار کرد.

کرانی با اشاره به شعار مقام معظم رهبری تحت عنوان "تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین" اظهار نمود: هرساله عملی در حوزه شعار دیده نمی گردد و بیشتر در حرف خلاصه می شود. امسال نیز چند ماه از سال قبل اما هیچ حمایتی از این صنایع صورت نگرفته است. سازنده ها و افرادی که از روزهای اول انقلاب با تحقیق و تفحص توانستند قطعات مورد نیاز را برای شرکت های ملی حفاری و نفت تولید کنند و تحویل وزارت نفت بدهند باید حمایت شوند.

وی درباب برگزاری نمایشگاه های نفت و گاز اشاره کرد: متاسفانه در نمایشگاه ها کیفیت را فدای کمیت می کنند. این نمایشگاه اگر قرار باشد خوب اجرا شود چه کسی بهتر از انجمن سازندگان تجهیزات نفت و گاز که تمام سازندگان را می شناسد و می داند هر کسی چه تخصصی دارد و چه کسانی می توانند حضور موثر داشته باشند، نه این که فقط دنبال کمیت باشد؛ در حقیقت این اقدام می تواند زمینه ای برای پشتیبانی از صنایع کوچک باشد.

کرانی اضافه کرد: اگر انجمن نقشی در این نمایشگاه ها داشته باشد مطمئن هستم سازندگانی را به نمایشگاه دعوت می کند که بتوانند استان را از نظر ظرفیت ساخت تجهیزات به خوبی معرفی کند؛ حتی اگر بجای ۲۰۰ واحد فقط شاهد حضور ۲۰ واحد در نمایشگاه باشیم.

رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفت و گاز خوزستان اظهار داشت: استان خوزستان از نظر صنعتی سومین استان کشور است اما به سبب وجود صنایع بزرگ نفت و گاز که اکثرا دولتی هستند صنایع کوچک دیده نمی شوند. ۷۳ شهرک و ناحیه صنعتی در استان خوزستان داریم و اگر واقعا به دنبال اشتغال پایدار هستیم باید حمایت های بیشتری از این واحدها و صنایع شود.

وی بیان کرد: ما در استان طرح توسعه ۲۸ مخزن نفتی را داریم که متاسفانه به پیمانکارهای بزرگی داده شده است و این پیمانکاران از "الف" تا "ی" و هر آنچه نیاز دارند را از خارج استان تامین می کنند و این ظلمی در حق استان است که این تجهیزات در استان وجود دارد اما از آنها استفاده نمی گردد.

کرانی اشاره کرد: موقع عقد قرارداد با این پیمانکارها چه اشکالی دارد که شرط گذاشته شود تا حداقل ۲۰ درصد از نیازهای پیمانکاران از داخل استان تامین گردد. یعنی گفته شود زمانی با شما قرارداد منعقد می نماییم که حداقل ۲۰ درصد این پولی که در اختیار شما قرار می دهیم صرف خرید از استان خوزستان شود؛ با این اقدام می توان واحدهای صنعتی موجود در ۷۳ شهرک صنعتی استان را فعال کرد.

وی اضافه کرد: ما در استان خوزستان سازندگان بسیار قوی داریم که به لحاظ دیده نشدن، از استان می روند یا ترجیح می دهند محل واحد تولیدی خودرا به انبار تبدیل کنند تا خودرا درگیر دارایی، مالیات، آب و برق و تلفن نکنند که این امر به اشتغال پایدار ضربه می زند.

کرانی اظهار نمود: بازار کار برای صنایع کوچک، خیلی کم رنگ است اگر می خواهیم بازار کار خوبی داشته باشیم نباید اجازه بدهیم ظرفیت های موجود در حوزه ساخت تجهیزات در استان خوزستان به استانهای دیگر برود.

وی درباب مشکلات موجود در صنایع کوچک بیان کرد: از دیگر مشکلات واحدهای صنعتی، فشار زیاد سازمان های دولتی مانند سازمان تامین اجتماعی و برق است. این دستگاهها مطالبات خودرا به روز می گیرند و در صورت عدم پرداخت مطالبات، جرائم سنگینی به واحدها تحمیل می کنند. بطورمثال اگر واحدی نتواند در یک دوره پول برق را پرداخت کند، خیلی راحت برق آن قطع می شود.

کرانی اظهار داشت: تا آن زمان که به درستی از صنایع کوچک حمایت نشود بازار کار ما رونق پیدا نمی نماید. اگر حداقل ۲۵ درصد ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت، فولاد، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و نیروگاه ها به استان خوزستان اختصاص داده شود بازار کار ما رونق پیدا خواهدنمود. متاسفانه به لحاظ این که بیشتر دفاتر شرکت های بزرگ، خارج از استان هستند صنایع کوچک چندان مورد توجه قرار نمی گیرند.

وی اضافه کرد: شرایط زمانی خوب می شود که نمایندگان مجلس نیز پای کار باشند. بیشتر نمایندگان ما در اهواز حتی نمی دانند شهرک شماره ۲ کدام قسمت از اهواز است یا چه تجهیزاتی در آن ایجاد می شود. مگر این که در بازدیدی به همراه استاندار یا برخی مسئولان از یک واحد دیدن کنند. در صورتیکه ما بیش از ۳۰۰ واحد ساخت تجهیزات داریم که حداقل ۵۰ درصد آنها قوی هستند. اگر از این واحدها حمایت نشود شرایط روز به روز بدتر می شود و بیشتر سوله های ما تبدیل به انبار می شوند، بجای این که در آنها تولید شکل بگیرد.

کرانی اشاره کرد: ما به عنوان یک ngo از شروع سال چندین نشست هم اندیشی با شرکت ملی حفاری، نفت و پارک علم و فناوری داشتیم. به اعتقاد بنده از ظرفیت های همدیگر شناختی نداریم و در این جلسات سعی کردیم به دوستان بقبولانیم که باتوجه به این ظرفیت ها در استان خوزستان می شود خیلی کارها را انجام داد. همین طور باید از ظرفیت دانشگاه ها نیز در حوزه ساخت بیشتر بهره مند شویم و اساتید دانشگاهی را در کنار خود قرار دهیم.

رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفت و گاز خوزستان اظهار نمود: اگر از صنایع داخل استان حمایت شود خیلی کارها را می توان انجام داد. به عنوان مثال دکل های حفاری شامل خشکی و دریایی که سال ها از خارج کشور (چین) خریداری می شود را به آسانی می توانیم در داخل استان بسازیم. باتوجه به ظرفیت های موجود در استان حداقل ۷۰ درصد سازه دکل را به آسانی در خوزستان می توان ساخت و مابقی آنرا مثل تمام دنیا از خارج خریداری کرد. همین طور با پشتیبانی از این سازندگان می توانیم وارد بحث صادرات این تولیدات نیز شویم.

منبع:

1401/05/12
10:09:15
5.0 / 5
200
تگهای خبر: آب , بازار , برق , بیمه
این پست نت واش را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب نت واش
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است