اگر نظام یارانه ای اصلاح نمی شد چه اتفاقی می افتاد؟

هاشم خانی: حیف و میل ارز ترجیحی ۲۵ برابر کل یارانه نقدی بود

هاشم خانی: حیف و میل ارز ترجیحی ۲۵ برابر کل یارانه نقدی بود یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه به علت افزایش قیمت مواد غذایی به دنبال حمله روسیه به اوکراین، افرادی که به ارز دولتی دسترسی داشتند، می توانستند به منافع و رانت های بزرگی دست یابند، اظهار نمود: اما سه مبحث وجود دارد که اگر آنها رعایت شود، حذف ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) می تواند مفید باشد.


میثم هاشم خانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه ارز دولتی یا همان ترجیحی یکی از بزرگترین پایه های فساد و ناکارآمدی در چند سال گذشته بوده است، اظهار نمود: برآورد من این است رقمی که در این زمان در چارچوب ارز دولتی حیف و میل شد، بیشتر از ۲۵ برابر کل یارانه نقدی بود که سالانه در کشور پرداخته می شد.
از سوی دیگر به قول وی بحران ناشی از حمله روسیه به اوکراین که سبب افزایش قیمت جهانی برخی محصولات غذایی شد، پیچیدگی هایی ایجاد کرد که در نتیجه آن افرادی که به ارز دولتی دسترسی داشتند، می توانستند به منافع و رانت های بزرگی دست پیدا کنند؛ چون این افراد می توانستند کالاهایی که با ارز دولتی وارد می کنند را به قیمت خیلی بالاتر از قبل در کشورهای همسایه بفروشند.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: برآورد شخصی من این است اگر این ارز دولتی حذف نمی شد، مستقل از بحث رانت ها و فساد ناشی از آن، ظرف کمتر از چهار ماه مشکلاتی در تأمین مواد غذایی ایجاد می کرد؛ چون که این منابع از کشور خارج می شد.
هاشم خانی در ادامه ضمن اشاره به نکات مهم درباره اجرای این طرح خاطرنشان کرد: سه مبحث وجود دارد که اگر رعایت شود، حذف ارز دولتی می تواند مفید باشد و در غیر این صورت مفید نخواهد بود. مبحث اول این است که باید بلافاصله پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، برای کاهش اثرات تورمی، صدور مجوز برای هر کسی که می خواهد این کالاهای اساسی را وارد کند، تسهیل شود. در غیر این صورت چون انحصار نسبی در مورد واردات کالاهای اساسی با ارز دولتی وجود داشت، احیانا این کالاها رشد قیمت قابل توجه پیدا می کنند، اما اگر صدور مجوز واردات این کالاها و رقابت بین واردکنندگان توسعه پیدا کند، قیمت ها کنترل می شود.
لزوم انتشار گزارش مالی شفاف از منابع آزاد شده از حذف ارز دولتی
به قول وی مبحث دوم هم این است که دولت باید اطمینان بخشی کند که اصلاح نظام یارانه ها را به خاطر جیب خودش انجام نداده است. هرچند رئیس جمهور به صورت رسمی اعلام نمود دولت پولی را که از این محل آزاد شود به مردم برمی گرداند، اما این کافی نیست و حتما باید یک گزارش مالی شفاف عرضه شود که با حذف ارز دولتی چه پولی در حوزه های مختلف عاید دولت شده و به چه شکلی به مردم پرداخت شده است. این دو رقم باید مساوی باشند و مردم باید قانع شوند که دولت منفعت جیب خودش را در طرح اصلاح نظام یارانه ها در نظر نگرفته است.
هاشم خانی افزود: همینطور ابهاماتی مطرح شده که افراد زیادی از دریافت یارانه حذف شدند و تعداد کمتری به نسبت عددی که وزارت رفاه مطرح کرده، یارانه نقدی دریافت نمودند که در این رابطه هم لازم است گزارش شفافی عرضه شود. به صورت کلی مبحث دوم تاکید بر شفافیت و توصیف شرایط است.
این کارشناس اقتصادی مبحث سوم را هم طرح مساله جایگزین شدن کالابرگ الکترونیک با یارانه نقدی در آینده عنوان نمود و اظهار داشت: این مسیر روش رانت و فساد را ایجاد خواهد نمود. در دهه ۶۰ هم تجربه کوپن سبب ایجاد فساد و بازار سیاه شده بود. هم اکنون هم این روش می تواند فساد ناشی از دلار ۴۲۰۰ تومانی را به شکل دیگری بازتولید کند.1401/03/04
11:07:22
5.0 / 5
293
تگهای خبر: بازار , بحران , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است