استاندار:

کمبود گندم و شکر در استان مرکزی وجود ندارد

کمبود گندم و شکر در استان مرکزی وجود ندارد به گزارش نت واش مرکزی استاندار مرکزی با اعلان اینکه میزان موجودی گندم و شکر استان بیش از میزان مصرف است، اظهار داشت: گوشت قرمز منجمد داخلی گوسفند و گوساله به ترتیب با قیمت 85 و 95 هزار تومان در امتداد تنظیم بازار عرضه در استان عرضه می شود.فرزاد مخلص الائمه ۲۵ اردیبهشت ماه در حاشیه بازدید سرزده از اداره کل غله استان و انبار گندم و شکر اراک در جمع خبرنگاران اظهار نمود: در این بازدید آخرین وضعیت تخلیه گندم در استان بصورت میدانی بررسی گردید. خوشبختانه تعداد زیادی از کامیون های بزرگ حامل گندم های وارداتی و گندم تولیدی استانهای گرمسیر به سیلوهای استان گسیل شده و درحال تخلیه هستند.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف گندم استان سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن است و تولید گندم ما امسال حدود ۲۵۰ هزار تن خواهد بود، اضافه کرد: طبیعتا استان هایی که تولید بیشتری دارند استان هایی که نیازمند این محصول هستند را تامین می کنند، استان مرکزی نیز از این مهم مستثنی نیست. البته سال قبل تولید گندم در استان کمتر از مصرف استان بود ولی امسال خوشبختانه وضعیت مناسب تری را نسبت به سال قبل به لحاظ تولید داخل شاهد می باشیم.

مخلص الائمه اشاره کرد: هم اکنون فصل برداشت گندم در استان ما شروع نشده و در امتداد افزایش ضریب امنیت غذایی استان و همین طور استانهای همجوار درحال دریافت گندم تولیدی استان خوزستان هستیم. تعداد زیادی از کامیون هایی که حال تخلیه هستند از خوزستان آمده اند، قسمتی از گندم ها نیز وارداتی است که سهم استان را از این محل دریافت کرده ایم و درحال تخلیه است.

وی با تاکید بر این که خوشبختانه در زمینه تامین گندم و آرد مطلقا هیچگونه نگرانی در کشور وجود ندارد و این مهم در سراسر کشور تحت رصد بوده و بطور کلی امنیت کامل در این حوزه برقرار است، اظهار داشت: دولت تا این لحظه به لحاظ کنترل خبازی ها برنامه خودرا تنظیم کرده و برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد. شیوه پرداخت یارانه نان برای مصرف کنندگان نهایی تغییر می کند، به این شکل که دولت سهم یارانه ای خودرا که رقم بسیار قابل توجهی است مستقیما به نانوایان خواهد پرداخت و این یارانه را از مسیر واردات حذف خواهدنمود.

مخلص الائمه با اشاره به اینکه حجم تخلیه گندم در مرکز استان بسیار قابل توجه است و همین میزان تخلیه در ساوه نیز در حال انجام می باشد، اضافه کرد: قسمتی از این گندم ها برای تبدیل به آرد درحال ارسال به کارخانجات تولید آرد استان و خارج استان هستند.

به گفته وی، گندم های مصرفی برای کارخانجات آرد و سایر مصارف در چند نقطه مورد آزمایش قرار می گیرند. گندم های وارداتی در مبادی گمرکی و گندم های تولید داخل در آزمایشگاه های مقصد سیلویی و کارخانجات آرد مورد بررسی کیفی قرار می گیرند. دلیل این که گندم مستقیما به کارخانه آرد نمی رود اینست که پیش از ارسال به این کارخانجات آزمایش های لازم صورت گیرد و در صورتیکه لازم باشد که گندم وارداتی با گندم داخلی مخلوط شود تا سطح کیفی آرد کنترل شود، همین جا کار صورت گیرد و در نهایت آردی تحویل نانوایان و دیگر مصرف کنندگان شود که مناسب کار آنها باشد.

مخلص الائمه اضافه کرد: درباب شکر نیز تامین لازم صورت گرفته، ورودی شکر به استان بیش از مصرف است و در این عرصه نیز ذخیره سازی مناسبی وجود دارد و از این لحاظ هم، با آنکه شکر جزو اقلام پرمصرف است مردم نگرانی بابت تامین این کالا نداشته باشند. درباب سایر اقلام مثل ذرت نیز ذخیره سازی مناسبی انجام شده و بطور کلی به لحاظ تامین اقلام اساسی و ذخیره سازی، استان ما جزو استانهای موفق بوده و امید است تا تثبیت شرایط بازار این برنامه را به خوبی هدایت نماییم.

وی اظهار داشت: مصرف سالانه شکر در استان حدود ۱۶۰ هزار تن است که از محل استانهای تامین کننده و از محل واردات تامین می شود. مصرف شکر در کشور دو برابر میانگین جهانی است که امید است مصرف این ماده غذایی که چندان هم مفید نیست نیز در حد الگوی جهانی قرار گیرد ولی با اینهمه برای تامین این میزان مصرف خارج از الگو نیز نگرانی وجود ندارد. شکر مورد نیاز استان تامین و ذخیره شده و درحال توزیع است.

مخلص الائمه همین طور در حاشیه بازدید از بازار توزیع مرغ و گوشت اراک اظهار نمود: مرغ با قیمت جدید عرضه شده و گاهی با قیمت ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان زیر قیمت مصوب نیز در بازار درحال عرضه است که نشان میدهد قیمت مرغ درحال نزدیک شدن به شرایط متعادل است، ضمن این که در رزوهای اخیر مردم نیز تا حد قابل توجهی ذخایر خانگی مرغ را افزایش داده اند.

وی با اشاره به اینکه بازار گوشت کمی ملتهب است درباب دلیل این التهاب اظهار داشت: تا روز گذشته ذخایر گوشت تنظیم بازار را وارد بازار نکرده بودیم ولی امروز تصمیم گرفته شد که این ذخایر شامل گوشت منجمد داخلی با قیمت کمتر از ۱۰۰ هزار تومان وارد بازار شود تا قیمت گوشت را تا حدودی تعدیل کند البته برخی افراد فرصت طلب نیز از این بازار سوء استفاده می نمایند که حضور این دلالان در بازار، بر قیمت گوشت قرمز تاثیر گذاشته است که با آنها نیز برخورد خواهد شد.

مخلص الائمه اشاره کرد: گوشت قرمز منجمد داخلی گوسفند و گوساله به ترتیب با قیمت ۸۵ و ۹۵ هزار تومان در امتداد تنظیم بازار عرضه خواهد شد. هیچ محدودیتی در عرضه گوشت منجمد وجود ندارد و ذخایر موجود کافی است. عرضه گوشت منجمد تا زمانی انجام می شود که قیمت گوشت گرم تعدیل و نگرانی مردم برطرف شود.

وی اظهار نمود: مردم گاهی درباب کمک هزینه معیشتی معترض هستند و به نظر می آید که تعداد قابل توجهی از مردم این کمک را دریافت نکرده اند. طبق تاکید رئیس جمهور در نخستین گزارش تلویزیونی، یک دهک جامعه این یارانه را دریافت نخواهد کرد به این معنا که ۱۰ درصد مردم یارانه را نمی گیرند ولی مراجعات مردم نشان میدهد که بیش از ۱۰ درصد مردم یارانه نگرفته اند که اصلاح در این حوزه انجام می شود. دهک بندی به این جهت انجام شده است که ۹۰ درصد جامعه یارانه را تا وقتی که زیرساخت های کالابرگ الکترونیکی مهیا نشده دریافت نمایند.

مخلص الائمه اضافه کرد: افرادی این مبلغ را دریافت نکرده اند که این موارد در پروسه اعتراض اصلاح می شود به ویژه این که این مسئله مورد تاکید رئیس جمهور است و تلاش دستگاه های اجرائی بر این است که اعتراض مردم درباب دریافت کمک هزینه معیشتی رسیدگی شود، البته برخی از افراد هم هستند که از ابتدا برای دریافت یارانه ۴۵ هزار تومانی ثبت نام نکرده بودند و اطلاعات آنها در سیستم نیست ولی در دهک هایی هستند که می توانند از یارانه حاضر برخوردار شوند، این افراد باید درخواست بدهند تا اصلاحات لازم انجام و از این یارانه برخوردار شوند.

استاندار مرکزی توجه به دقت حداکثری در رسیدگی به این اعتراضات را بعنوان یک مطالبه از وزارت رفاه و سازمان هدفمندی یارانه ها بیان کرد تا اعتراضات به حداقل برسد و هرکسی در دریافت یارانه محق است از این کمک هزینه معیشتی بهره مند شود و در نهایت بتوانیم نظام یارانه را عادلانه تر پیش ببریم.

منبع:

1401/02/26
10:02:48
5.0 / 5
197
تگهای خبر: بازار , برق , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نت واش : کارواش اینترنتی

نت واش

کارواش در محل

کارواش netwash.ir - تمام حقوق سایت نت واش محفوظ است